مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه پنجم آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد در تیتر اول خوداز قول یک نماینده مجلس نوشته "عملكرد تيم مذاكره كننده وين بسيار ضعيف بود"، حیات نو از "کاهش تولید نفت و افزایش واردات" خبر داده، اعتماد "ورود شورای امنیت ملی به هدفمند کردن یارانه ها" را خبر مهم امروز دیده و دنیای اقتصاد "سند رسمي از وضع اقتصاد" را در صدر گزارش های خود آورده است.

تیتر اول هشت روزنامه امروز صبح سخنان رهبر جمهوری در انتقاد از دولت سعودی است که روزنامه ایران آن را با جمله "دولت سعودی با اهانت به شیعیان مقابله کند" منعکس کرده، جام جم با "انتقاد رهبر انقلاب از اهانت به شيعيان در عربستان"، روزنامه های جمهوری اسلامی و خراسان در تیتر اول خود نوشته "حج بايد مظهر وحدت و عزم راسخ امت اسلامي در مقابل هر اقدام تفرقه افکنانه باش" و "اهانت به شیعه در بقیع در جهت اهداف آمریکاست" عنوان رسالت است.

کیهان در صدر عنوان های خبری خود از زبان آیت الله خامنه ای نوشته "تفرقه میان مسلمانان هدف عملیات تروریستی در منطقه"و "شکايتي عليه موسوي و کروبي دريافت نشده" تیتر اول ابتکار است که سرمایه هم از زبان دادستان تهران همین موضوع را در صدر گزارش های خود منعکس کرده است.

گزیده مقالات

امضا نمی شود

روزنامه جمهوری اسلامی در میان خبرهای پشت پرده خود نوشته درحالي كه آمريكا ابراز اطمينان مي كند كه ايران توافق وين درباره تحويل اورانيوم به روسيه را امضا خواهد كرد منابع مطلع مي گويند اين توافق مردود است و قطعا امضا نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه نه تهديد توخالي فرانسه و اسرائیل و نه آن ابراز اطمينان آمريكائي ها هيچكدام در اراده مسئولان عالي نظام جمهوري اسلامي خللي وارد نخواهند كرد و ايران اين توافق نامه را امضا نمی کند.

علت شادمانی غرب

محسن آرمین در مقاله ای در اعتماد به بررسی روند مذاکرات هسته ای دولت محمود احمدی نژاد پرداخته و نوشته در پشت پیشنهاد مربوط به ارسال اورانیوم برای تغلیط غنی سازی در روسیه و تکمیل آن در فرانسه پیامی مهم تر از تامین سوخت نیروگاه تحقیقاتی تهران نهفته است که همان باعث شده تا کشورهای غرب به شادمانی بپردازند.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد پیام این است که لابد ایران براي تهيه سوخت نيروگاه اتمي بوشهر نيز همين آمادگي را خواهد داشت. در واقع همين نتيجه گيري بود که تقريباً تمام کارشناسان و تحليلگران پرونده اتمي ايران را در اروپا و امريکا از پيشنهاد ايران شوکه کرد. آنها از اين پيشنهاد تغييري اساسي در مواضع هسته يي ايران استنباط کرده اند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده نکته مهم ديگر در اين ميان، باز شدن باب گفت وگو ميان ايران و آمريکا به بهانه مذاکرات هسته ای است. در جريان مذاکرات ايران و امريکا درباره عراق، اصولگرايان حاکم تاکيد مي کردند اين مذاکرات به هيچ وجه به معناي صرف نظر کردن از موضع ثابت و هميشگي ايران در منع مذاکره با امريکا نيست، اما امروز اصولگرايان حاکم از اين مرحله عبور کرده اند. در جريان مذاکرات چندجانبه هسته يي طي روزهاي گذشته بارها و بارها نمايندگان ايران و امريکا به طور خصوصي با يکديگر به گفت وگو پرداخته اند.

هرج و مرج تصمیم گیری

فروزان آصف نخعی در سرمقاله مردم سالاری از هرج و مرج هائی در حوزه های سیاست داخلی و خارجی و اقتصادی نوشته و در مورد سياست خارجي یادآوری کرده احمدي نژاد قبل از مذاکرات ژنو اعلام کرده بود که ايران آمادگي دارد مواد 3/5 درصد را داده و آن را با غناي 20 درصد تحويل بگيرد. مذاکرات 5+1 به اين پيشنهاد مهر تاييد زد و بنا برآن شد که ارسال سوخت هسته اي به ايران طي همان روند صورت پذیرد.

به نوشته این مقاله با اين همه در مذاکرات اخیر وين نماينده ايران از پذيرش پيشنهاد رييس جمهور ايران، که درمذاکرات ژنو مورد تصويب واقع شده بود استنکاف کرد. زيرا به نظر مي رسد نتايج طرح خروج اورانيوم ازکشور و پي آمدهاي آن چندان از سوي تيم مذاکره کننده مورد بررسي واقع نشده است.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده غافل از آن که استنکاف ايران مي تواند آمريکا را درموضع تهاجمي قرارداده و کشورهايي چون روسيه وچين را با شدت بيشتري از ايران جدا کند.

مردم و مردم

علیرضا ارک در مردم سالاری با اشاره به گزارش خبرگزاری فارس از نمایشگاه مطبوعات پرسیده چطور است وقتی علیرضا بهشتی به نمایشگاه می رود آن ها که با شعار "صل علی محمد بوی بهشتی آمد" شعار می دادند جند نفر هوادار وی بودند اما کسانی که شکل و شمایلشان نشان می دهد که از کجا هستند، در خبر "مردم" نامیده می شوند .

به نوشته این روزنامه اين دوگانگي در دسته بندي مردم باعث شکاف عميقي در جامعه مي شود و اين حرکت خبرگزاري فارس که حاميان دولت را "مردم" مي نامد و حاميان اصلاحات را عده اندکي در نظر مي گيرد و به آنها "طيف خاص" اطلاق مي کند يک تعريف جديد در فضاي اجتماعي به وجود مي آورد و آن، ثابت شدن جريان خودي و غيرخودي در سطح تفکرات خبرگزاري هاي حامي دولت است.

به نظر مردم سالاری خبرگزاری حامی دولت باید توجه می داشت که تمامي کساني که از دو طرف به ارائه شعار مي پردازند همگي جزو مردم اين کشور هستند.

جوانان فهیم انقلاب

کیهان در سرمقاله خود نوشته ساعت كار نمايشگاه رو به پايان بود كه يكي از همكاران، دوست جواني را معرفي كرد. در مقطع پيش دانشگاهي تحصيل مي كرد. نيم ساعتي بيرون از نمايشگاه با هم سخن گفتيم. مي گفت حوادث پس از انتخابات مرا نگران كرده است. و نيز- به اعتبار ماجراي آقاي مشايي و نامه رهبر انقلاب- نگران بود از اينكه دولت از اصولگرايي فاصله بگيرد. نگراني اش مبارك بود. جوان دبيرستاني و چنين دغدغه اي؟ مگر اين دغدغه را مي شود قيمت گذاشت؟

نویسنده سرمقاله کیهان اضافه کرده تبريك داشت؛ گفتم. جاي شكر دارد دغدغه راستين اصولگرايي و اصلاح طلبي در ميان جوانان پرانرژي يك ملت. پيداست دشمن با همه هزينه هاي گزافي كه كرده تا جوان ايراني، جواني كند و بي خيال دشمني هاي دشمن شود يا اگر پاي در ميدان سياست مي گذارد، به خدمت دشمن درآيد، جوان ايراني به شاكله هاي اصلي هويت ايران انقلابي- اسلام، ولايت و رهبري، قانون اساسي، استكبارستيزي، اصولگرايي اصلاح طلبانه- پايبند است.

گرانی اجاره بها

علی عابدی در سرمقاله سرمایه نوشته بررسی نرخ اجاره بهای مسکن در مناطق شهری در چهار سال گذشته نشان می دهد که این شاخص 6/12 درصد بیش از نرخ تورم رشد کرده این در حالی است که در 16 سال 1368 تا 1383 همواره نرخ رشد اجاره بها کمتر از تورم رشد کرده بود. فشار هزینه تامین مسکن و پرداخت اجاره بهای مسکن، برای خانوارهای جوان به دلیل درآمد محدود و پایین آنها بسیار بیشتر از خانوارهای دیگر بوده است.

در ادامه این مقاله آمده تاثیر این رشد 6/12 درصدی گاه برای خانوارهایی که سال هاست شکل گرفته اند و چند نفر نان آور دارند نیز فشار هزینه ای را تا چند برابر افزایش داده و به خصوص در مورد بازنشستگان و مزد و حقوق بگیران تحمل این هزینه ها مشکل ساز شده است.

سرمایه افزوده با وجودی که دولت قصد داشت با عرضه اجاره زمین در قالب طرح مسکن مهر از افزایش اجاره بهای مسکن جلوگیری کند اما تمامی پیش بینی ها این طرح ناموفق از آب درآمد و شاخص اجاره بها باز هم رو به افزایش نهاد. از طرفی دیگر دولت سعی داشت با طرح مسکن مهر، رونق این بخش را حفظ کند اما همین امر باعث بورس بازی در بخش مسکن شد.

هضم می شود

حمید زمان‌زاده در دنیای اقتصاد نوشته با ارائه لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها و پیگیری آن در مجلس، بحث یارانه‌ها و به طور مشخص یارانه‌هاي انرژی وارد مرحله جدیدی شده است. اثرات منفی روانی ناشی از اجرای لایحه در سطح اقتصاد کلان، یکی از دغدغه‌هاي فعالان بازار بوده است.

به نظر این اقتصاددان در واقع فرآیند تدریجی و گام به گام آزادسازی قیمت‌ها در دوره پنج ساله، موجب مي‌شود تا اقتصاد کشور فرصت کافی برای تعدیل و هضم و جذب آزادسازی قیمت‌ها به خصوص حامل‌هاي انرژی را بیابد و دوره انتقال را با ثبات و آرامش بیشتری طی كند.

سند وضعیت کشور

دنیای اقتصاد به نقل از سندی که آن را سند رسمی دولت در مورد وضعیت اقتصادی کشور نامیده نوشته در سه سال اول برنامه چهارم؛ يعني از سال 84 تا 86 بايد حدود 5/2ميليون فرصت شغلي ايجاد مي‌شد و اين در حالي است كه طي اين مدت 2/2ميليون شغل ايجاد شده است كه به مفهوم تحقق 88درصد از اهداف برنامه است.

به نوشته این روزنامه جزئيات گزارش حاكي‌است فقط 31درصد از اهداف برنامه براي ايجاد اشتغال در حوزه‌هاي «صنعت، معدن، نفت، آب، برق و گاز» تحقق يافته و بدترين نمره در اين حوزه متعلق به بخش نفت است كه هدف 9/2درصدي برنامه را در سطح 8/0درصد محقق كرده كه به مفهوم تحقق 6/27درصدي اهداف است.

اختلاف آماری

حیات نو نوشته آمار بانک مرکزى نشان می دهد هر روز اختلاف آمارى بيشترى بين دولت و بانک مرکزى از اعداد وارقام مربوط به واردات، صادرات، درآمد نفتى و ... نمايان مى‌شود. آخرین خبر از ثبت يک رکورد دست‌نيافتنى ديگر براى دولت نهم است.

به نوشته این روزنامه دولت نهم با ثبت رکورد دست نيافتنى 220 ميليارد دلار واردات در طول چهار سال، وارداتی به اندازه کل 14 سال دولت‌هاى پيشين فقط در چهار سال به نام خود ثبت کرده اين در همین حال مقايسه آمارهاى منتشره از سوى بانک مرکزى و مراکز دولتى گوياى بيش از 5/65 ميليارد دلار اختلاف حساب است.