'ایران دو روز دیگر به پیشنهاد البرادعی پاسخ می دهد'

احمدی نژاد
Image caption مخالفان طرح آژانس پذیرش آن را به منزله عقب نشینی دولت دانسته اند

ایران طی یکی دو روز آینده به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ می دهد و اتحادیه اروپا نیز خواستار جواب صریح ایران به این پیشنهاد شده است.

روز سه شنبه، 27 اکتبر (5 آبان)، خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه که از او نام نبرد گزارش کرد که جمهوری اسلامی ظرف دو روز آینده به پیش نویس تامین سوخت رآکتور تهران پاسخ خواهد داد.

پیشتر، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی نیز گفته بود که مقامات جمهوری اسلامی طرح پیشنهادی آژانس را در دست بررسی دارند و نظر خود را طی هفته جاری به اطلاع آژانس خواهند رساند.

همزمان، شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران، گفته است که پاسخ ایران با برخی اصلاحات در طرح پیشنهادی، برای مدیرکل آژانس بین المللی ارسال خواهد شد.

این شبکه تلویزیونی اصلاحات مورد نظر ایران را "اساسی" توصیف کرده اما در این مورد توضیحی نداده است.

هفته گذشته محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی، در جریان مذاکرات نمایندگان ایران، آمریکا، روسیه و فرانسه در وین، طرحی را برای حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی پیشنهادی را مطرح کرد و قرار شد پاسخ نهایی این کشورها به طرح ارائه شده تا روز جمعه گذشته به آژانس ارسال شود.

براساس این طرح، ایران بخش عمده اورانیومی را که در خلال سال های اخیر تا درجه خلوص 3.5 درصد غنی سازی کرده برای غنی سازی تا درجه خلوص حدود 20 درصد در اختیار روسیه و فرانسه قرار خواهد داد.

اورانیوم با خلوص بالا سپس به شکل میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران در اختیار جمهوری اسلامی قرار می گیرد و برای منظور دیگری کاربرد نخواهد داشت.

هدف از ارائه این طرح حل مساله هسته ای جمهوری اسلامی از طریق مذاکره و جلوگیری از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران به منظور وادار ساختن این کشور به پذیرش قطعنامه های مصوب شورای امنیت در مورد توقف غنی سازی اورانیوم بوده است.

اختلاف در میان مقامات

برخی از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس و سرپرست سابق مذاکرات هسته ای ایران، این طرح را مورد انتقاد قرار داده و آقای لاریجانی کشورهای غربی را متهم کرده است که به این ترتیب، قصد فریب ایران را دارند.

Image caption لاریجانی از منتقدان طرح پیشنهادی مدیرکل آژانس بین المللی است

به گفته آنان، با اجرای این طرح، تقریبا تمامی اورانیوم غنی شده داخلی به بهانه تامین سوخت رآکتور تهران از دسترس ایران خارج می شود در حالیکه در گذشته، سوخت مورد نیاز این رآکتور به سادگی از خارج خریداری می شد.

در مقابل، روز دوشنبه منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، گفت که گزینه مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران منتفی نیست و در کنار گزینه خریداری این سوخت در دست بررسی است.

اظهارات آقای متکی به عنوان نشانه ای از انعطاف پذیری جمهوری اسلامی در قبول پیشنهاد آژانس بین المللی ارزیابی شده در حالیکه برخی از کارشناسان ایرانی، آن را به منزله عقب نشینی دولت محمود احمدی نژاد از مواضع قبلی او در زمینه ادامه دستیابی به چرخه سوخت هسته ای قلمداد کرده اند.

در عین حال، گفته می شود که سیاست هسته ای جمهوری اسلامی از جمله مسایل استراتژیک نظام است و تصمیم نهایی در مورد آن باید توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، اتخاذ شود.

همزمان، اتحادیه اروپا خواستار پاسخ صریح، سریع و مثبت جمهوری اسلامی به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی شده است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه در پی نشستی در شامگاه روز گذشته، از اینکه ایران هنوز به پیشنهاد آژانس بین المللی پاسخ نداده ابراز ناخرسندی کردند و گفتند انتظار دارند پاسخ ایران طی هفته جاری دریافت شود.

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه که در این جلسه شرکت داشت، با اشاره به سخنان روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایران گفت که "آقای متکی به صدور بیانیه و بازهم بیانیه بیشتر مبادرت می کند و آنها چندان هم از خود علاقمندی نشان نمی دهند و ندرتا نگرشی مثبت دارند."

آقای کوشنر در عین حال گفت باید صبر کرد و افزود که ممکن است تا روز جمعه این هفته، پاسخ ایران دریافت شود.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم به ایران علیه تلاش برای وقت کشی هشدار داده و افزوده است که وزیران خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند که اگر پاسخ صریحی از ایران دریافت نشود، این موضوع را مورد مذاکره مجدد قرار دهند.

مطالب مرتبط