تاکید اردوغان و احمدی نژاد بر توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی

رجب طیب اردوغان و محمود احمدی نژاد
Image caption دو کشور بر گسترش همکاری های اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری تاکید کرده اند

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که شامگاه دوشنبه چهارم آبان وارد تهران شده با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران دیدارکرده است.

در این دیدار آقای اردوغان در این دیدار بر گسترش روابط دو جانبه تاکید کرده و گفته است که :"ترکیه مصمم است روابط برادرانه خود را با ایران هر چه بیشتر گسترش دهد."

آقای اردوغان با اشاره به قرارداد خط لوله گاز ناباکو که اخیرا به امضا رسید، گفته است:"معتقدم ناباکو دیر یا زود به اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران پی خواهد برد و ما نیز در نشست ها ضرورت این نیاز را به اعضا منتقل می کنیم."

در اوایل تابستان نخست وزیران بلغارستان، رومانی، مجارستان و اتریش به همراه آقای اردوغان توافقنامه ای در آنکارا امضاء کردند که با همکاری آنها خط لوله ای ساخته می شود که گاز دریای خزر و خاورمیانه را به اروپا منتقل می کند.

ایران که دومین دارنده ذخایر گازی جهان بعد از روسیه است امیدوار بود که سهمی در این خط لوله داشته باشد اما به این نشست دعوت نشد و نقشی هم به این کشور داده نشده است.

آقای اردوغان به همراه یک هیات سیاسی و اقتصادی بلند پایه وارد تهران شده و قرار است با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز دیدار کند.

آقای احمدی نژاد نیز در این دیدار از "منافع و تهدیدات مشترک" بین دو کشور سخن گفت و تاکید کرد "اگر ایران و ترکیه با هم باشند می توانند بر همه تهدیدات غلبه کرده و از فرصت ها به نفع ملت های خود استفاده کنند."

رئیس جمهوری ایران در این دیدار سیاست های غرب را شکست خورده توصیف کرده و گفته است:" امروز غرب هم در تئوری و هم در عمل با بن بست مواجه شده است و دنیا منتظر تئوری های جدیدی است و ترکیه و ایران می توانند این خلاء را پرکنند."

نخست وزیر ترکیه در راس هیاتی متشکل از وزرای خارجه، انرژی و بازرگانی، 18 نماینده پارلمان، حدود 100 نفر از نمایندگان بخش خصوصی به ایران سفر کرده است.

گفته می شود آقای اردوغان در باره پرونده هسته ای ایران نیز با مقامات ایرانی مذاکره خواهد کرد اما آقای اردوغان گفته که نقش میانجی را بازی نخواهد کرد.

حجم سالانه مبادلات تجاری ایران و ترکیه حدود ده میلیارد دلار است و دو طرف سعی دارند تا دو سال دیگر این رقم را به دوبرابر افزایش دهند.

یکی از موضوعاتی که قرار است در باره آن مذاکره شود، حضور ترکیه در توسعه سه فاز میدان گازی پارس جنوبی است که بزرگترین میدان گازی ایران است و نیمی از ذخایر این کشور را در خود جای داده است.

ایران و ترکیه دو سال پیش تفاهم نامه ای امضا کردند که بر اساس آن ایران بتواند سالانه 35 میلیارد متر مکعب از طریق ترکیه به اروپا صادر کند و در عوض سه فاز پارس جنوبی در اختیار این کشور قرار بگیرد.

یک هفته پیش ایران به ترکیه یک ماه فرصت داد تا تکلیف خود را در زمینه فازهای 22،23 و 24 پارس جنوبی مشخص کند تا قرارداد نهایی آن امضا شود.

بنابر تفاهم نامه امضا شده بین دو کشور، ترکیه باید سال قبل نظر خود را برای نهایی کردن قرارداد پارس جنوبی اعلام می کرد.

قرار است نیمی از گاز تولیدی فازهای 22 تا 24 به ترکیه فروخته شود و دو کشور نیز یک شرکت مشترک برای احداث خط لوله گاز از عسلویه تا مرز ترکیه و از ترکیه تا اروپا تشکیل دهند.

مطالب مرتبط