گزارش آخرین وضعیت بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات

احمد زیدآبادی
Image caption خانواده احمد زیدآبادی بیش از یک ماه است که از او بی خبرند

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران اعلام کرد، تحقیقات در مورد پرونده احمد زید آبادی، روزنامه نگار زندانی ادامه دارد و پرونده او هنوز به دادگاه ارسال نشده است.

دادستان تهران در گفتگو با ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران وضعیت جسمانی آقای زید آبادی را خوب توصیف کرده است.

این در حالی است که خانواده احمد زیدآبادی بیش از یک ماه است که نتوانسته اند با او ملاقات کنند. مهدیه محمدی، همسر آقای زید آبادی در گفتگو با بی بی سی گفت که روز دوشنبه، 4 آبان ماه، به همراه فرزندانش 6 ساعت برای ملاقات با همسرش انتظار کشیده اند و دست آخر، با وجود دستور مستقیم دادستان، به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.

احمد زیدآبادی روزنامه نگار و دبیرکل سازمان ادوار تحکیم که در این دوره از انتخابات از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد، بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده و وکیل او هم هنوز در جریان پرونده او قرار نگرفته است.

ابراز نگرانی نسبت به وضعیت هنگامه شهیدی

محمد مصطفایی، وکیل هنگامه شهیدی، روزنامه نگار در بند در مورد وضعیت جسمانی موکل خود ابراز نگرانی کرد.

آقای مصطفایی در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن تایید خبر اعتصاب غذای خانم شهیدی در اعتراض به وضع موجود، گفت که او 48 ساعت است که اعتصاب خود را آغاز کرده و گفته که قادر نیست ادامه بازداشت را تحمل کند.

وکیل هنگامه شهیدی گفت او هنگام دستگیری هم وضعیت جسمانی مناسبی نداشته و تحت درمان بوده است.

آقای مصطفایی گفت این اعتصاب غذا و به ویژه خودداری او از مصرف داروها، برای او خطرناک است.

به گفته آقای مصطفایی، خانواده هنگامه شهیدی آمادگی پرداخت قرار وثیقه 100 میلیون تومانی که برایش صادر شده را دارند اما مسئولان این وثیقه را نمی پذیرند.

نامه خانواده فعالان سیاسی در بند به مراجع تقلید

خانواده گروهی از فعالان سیاسی بازداشت شده در حوادث اخیر در نامه ای به مراجع تقلید نسبت به وضعیت موجود به شدت اعتراض کرده اند.

در این نامه آمده است، از آنجاییکه هیچ یک از اعتراضات و تظلم خواهی ها از مراجع مختلف در این باره نتیجه نداده، این خانواده ها می خواهند در "مکانی ایمن تحصن و سپس اعتصاب غذا کنند."

نویسندگان این نامه با انتقاد از رفت و آمد های بی نتیجه و نحوه برخورد دست اندر کاران به ویژه در مراسم دعای کمیلی که اخیرا برگزار شده بود تاکید کرده اند که مسئولیت هر مشکلی که برای سلامت فرزندان و بستگانشان ایجاد شود بر عهده مسئولین نظام است.

این نخستین بار نیست که خانواده زندانیان این حوادث برای رسیدگی به وضع دستگیر شدگان به مراجع متوسل می شوند.

پنجشنبه شب ۳۰ مهر ۸۸، دربرگزاری مراسم قرائت دعای کمیل در منزل مادر همسر شهاب طباطبایی، عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت، دهها نفر از حاضران، توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

مطالب مرتبط