ایران سرنوشت شهروندان مفقود شده در خارج را پی گیری می کند

علاءالدین بروجردی
Image caption آقای بروجردی می گوید ایران همچنان پی گیر وضعیت این سه ایرانی است

رییس کمیسیون ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که این کشور همچنان پی گیر سرنوشت سه ایرانی مفقود شده در کشورهای خارجی است.

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه شنبه، 5 آبان ماه به خبرگزاری مهر گفت، بعضی از اعضای این کمیسیون که برای پی گیری این موضوع انتخاب شده اند تا کنون جلسات مختلفی با وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه برگزار کرده اند.

به گفته نماینده بروجرد در مجلس ایران بر سلامت آقای عطار زاده، دیپلمات ایرانی که در پاکستان "ربوده شده" تا کنون چند بار تاکید شده است اما از سرنوشت آقای عسکری که در ترکیه و آقای امیری که در عربستان مفقود شده اند هنوز هیچ اطلاعی در دست نیست.

روز پنجشنبه، 13 نوامبر (23 آبان) سال گذشته، سرکنسول جمهوری اسلامی در شهر پیشاور، مرکز ایالت سرحد شمال غرب پاکستان، اعلام کرد که حشمت الله عطارزاده نیاکی، کارشناس بخش اقتصادی این سرکنسولگری، ساعت 8 صبح به وقت محلی توسط افراد ناشناس ربوده شده است.

علیرضا عسکری از فرماندهان ارشد بازنشسته سپاه پاسداران ایران و معاون سابق وزارت دفاع این کشور نیز در فوریه سال 2007 در ترکیه "ناپدید" شد که به گمانه زنی های زیادی درباره اینکه آیا او ربوده شده یا داوطلبانه از ایران گریخته است دامن زد. وی از سفری از سوریه بازمی گشت که ناپدید شد.

در همین حال وزارت امور خارجه ایران به تازگی اعلام کرد دولت ایران اسنادی در دست دارد که نشان می دهد آمریکایی ها مسئول بازداشت شهرام امیری، شهروند ایرانی که در عربستان دستگیر شده، هستند اما به ماهیت این اسناد اشاره ای نکرد.

گفته می شود آقای امیری از کارشناسان فعال در برنامه هسته ای ایران بوده است.

مطالب مرتبط