فلاحیان: توهین به افراد محبوب، 'خط قرمز' است

علی فلاحیان
Image caption وزیر پیشین اطلاعات ایران، شرایط فعلی این کشور را "دوران بعد از فتنه" توصیف می کند

وزیر پیشین اطلاعات ایران می گوید که به عقیده او توهین به کسانی که در میان مردم طرفدار دارند یکی از "خط قرمزها" است.

علی فلاحیان، عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری در گفت و گویی با روزنامه خبر (چاپ تهران) که روز سه شنبه ۵ آبان (۲۷ اکتبر) منتشر شده است، در مورد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: "یکی از خط قرمزها این است که اساسا به کسانی که حوزه نفوذ دارند اهانت نشود؛ این اهانت به او نیست، اهانت به جمعی است که طرفدار او هستند".

آقای فلاحیان گفته است که مهم نیست که آنچه اهانت تلقی می شود "درست باشد یا نادرست"، بلکه مهم این است که چنین اهانت هایی ممکن است به "عکس العمل های تند" و "دو دستگی" بینجامد.

او بدون این که از کسی نام ببرد گفت: "مثلا آدم نباید به کسانی که در گذشته مسئولیت داشتند اهانت کند، فرق نمی کند، چه این طرف چه آن طرف".

به نظر می رسد که اشاره آقای فلاحیان به حملات تندی است که نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در جریان انتخابات و پس از آن به یکدیگر داشته اند.

این حملات هنگامی شدت یافت که محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی علیه او، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و مهدی کروبی سخن گفت و آنها را به توطئه علیه دولت متهم کرد.

آقای احمدی نژاد در آن مناظره همچنین علیه برخی از اعضای خانواده چهره های سیاسی مخالف خود مطالبی را مطرح کرد که در نوع خود بی سابقه بود.

پس از آن، رقیبان انتخاباتی آقای احمدی نژاد از جناح اصلاح طلب نیز با صراحتی بی سابقه علیه او سخن گفتند.

سپس هر سه رقیب آقای احمدی نژاد و گروه بزرگی از هواداران آنها نسبت به روند برگزاری انتخابات و نتایج اعلام شده توسط وزارت کشور اعتراض کردند.

آقای موسوی و آقای کروبی می گویند که در این انتخابات "تقلب گسترده" و "مهندسی آرا" صورت گرفته و دولت برآمده از آن مشروعیت ندارد.

در این حال آقای فلاحیان در گفت و گو با روزنامه خبر، فضای متشنج کشور را "دوران پس از فتنه" توصیف کرده و گفته است: "الآن یک اختلاف هایی ایجاد شده است، توصیه ما هم به وزارت اطلاعات و هم به دستگاه خبری این است که این مسائل را جمع بندی کنند و بنشینند با مردم، با جوان ها، با دانشجوها گفت و گو کنند و وحدت ملی را تقویت کنند. این جزو وظایف وزارت اطلاعات هم هست، جزو وظایف رسانه ها هم هست، جزو وظایف ائمه جمعه هم هست، صحبت های همه باید در مسیر اتحاد باشد".

آقای فلاحیان گفته است که در جریان اجلاس اخیر مجلس خبرگان موضوع "اتحاد روی محور ولایت فقیه و تقویت جمهوری اسلامی" را مطرح کرده است.

طرح های متنوع "اتحاد" و "آشتی" توسط چهره هایی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدرضا مهدوی کنی و آقای فلاحیان در شرایطی مطرح می شود که عده ای از فرماندهان نظامی و انتظامی و رسانه های هوادار دولت ایران خواهان دستگیری و برخورد قاطع با آقای موسوی و آقای کروبی و هواداران فعال آنها هستند.

مطالب مرتبط