ادامه نگرانی فرماندهان سپاه از جنبش مخالفان

محمدعلی جعفری

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه ضمن "الهی" خواندن نظام حاکم بر ایران و مقایسه آن با "زمان امامت امام علی و پیامبر اکرم" ابراز نگرانی کرده است که چالش های جدی مخالفان ادامه یابد.

این دومین مقام ارشد سپاه در هفته جاری است که نسبت به ادامه چالش هایی که مخالفان داخلی متوجه حکومت می کنند ابراز نگرانی می کند و درحالی بیان می شود که بسیاری از مخالفان می گویند برای بدل کردن مراسم 13 آبان به یک تظاهرات ضددولتی دیگر آماده می شوند.

به گزارش منابع خبری ایران آقای جعفری که در جمع طلبه ها و سپاهی های آذربایجان غربی در شهر ارومیه سخنرانی می کرد هشدار داد که کسی نباید "دچار این اشتباه" شود که تهدیدها علیه حکومت برطرف شده است.

آقای جعفری که همواره با صراحت زیاد از آنچه تهدیدها علیه نظام می داند سخن گفته است روز چهارشنبه چنین گفت: "خطر بزرگی را پشت سر گذاشته ایم و با حضور و آگاهی مردم در صحنه و هدایت حکیمانه رهبر این فتنه سرکوب شد ولی نمی توانیم بگوییم فتنه ها کاملا سرکوب شده و شعله های آتش آن خاموش شده است."

او قبلا گفته بود که ناآرامی های پس از انتخابات نظام را "تا مرز براندازی" پیش برد.

بسیاری از مقام های حکومت ایران به خصوص اعضای سپاه پاسداران از اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که محمود احمدی نژاد در آن برنده اعلام شده به عنوان "فتنه" یاد می کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای جعفری همچنین گفت: ".... اگر تصور کنیم نظام برپا شده و مردم نیز پشتوانه نظام هستند و این نظام با صلابت و جهت گیری اولیه خود می تواند به راه خود ادامه دهد و خطراتی آن را تهدید نمی کند اشتباه فکر کرده ایم."

سه روز پیشتر علی فضلی، فرمانده سپاه سیدالشهدای استان تهران با اشاره به احتمال برگزاری یک تجمع ضددولتی دیگر در روز 13 آبان توسط مخالفان خواستار "هوشیاری" در برابر آن شده و گفته بود "اگر نگران نباشیم در آینده مشکلات جدی تری را خواهیم داشت."

سرلشکر جعفری که در گذشته نیز "تهدیدهای داخلی" را بزرگترین چالش برای جمهوری اسلامی خوانده بود در سخنان خود در ارومیه حفظ نظام را "از ادای نماز واجب تر" دانست و جمهوری اسلامی را یک "نظام مقدس الهی" خواند که "به خاطر در راس قرار گرفتن ولایت فقیه قابل مقایسه با زمان امامت امام علی و پیامبر اکرم است."

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز هفته گذشته تشکیل جمهوری اسلامی را از "بزرگترین و مهمترین موارد عمل به قرآن" توصیف کرده بود.

آقای جعفری همچنین در انتقاد تند از مخالفان آنها را به "نفاق" متهم کرد و گفت که آنها مبانی نظام را قبول ندارند اما صریحا به آن اذعان نمی کنند.

فرمانده سپاه در اشاره ای به مهدی کروبی و میرحسین موسوی اما بدون نام بردن از آنها گفت: "این افراد شعار ظلم ستیزی نظام را زیر سوال می برند و در شعارهای انتخاباتی و مبارزات انتخاباتی خود این مسائل را بیان می کنند به طوری که در روز قدس باقی مانده و پسمانده های آنها سعی داشتند نظام را زیر سوال ببرند."

تظاهرات دولتی روز قدس امسال در 27 شهریور با حضور گسترده مخالفان رنگ دیگری به خود گرفت و در آن شعارهایی چون "استقلال آزادی جمهوری ایرانی" و "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" سرداده شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جعفری گفت که معارضان و مخالفان "جرات مخالفت آشکار با مبانی نظام را ندارند چرا که از سوی مردم طرد می شوند و به اهداف خود نمی رسند."

بنابه این گزارش آقای جعفری در ادامه گفت: "دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از پدیده شومی به نام نفاق استفاده می کنند و اعتقادات واقعی خود را بیان نمی کنند."

سران مخالفان در ایران از جمله مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محمد خاتمی بارها این اتهام را که مبانی نظام را قبول ندارند رد کرده اند و همچنین سایر اتهامات نظیر تلاش برای براندازی را بی پایه خوانده اند.

مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی هفته گذشته تاکید کرد که همه فعالان "جنبش سبز" - معترضان به نتایج انتخابات - به دنبال اصلاحات هستند نه براندازی و افزود "باید همه خواسته هایمان در چارچوب نظام اسلامی باشد."

اصلاح طلبان به نوبه خود، صاحبان کنونی قدرت را متهم می کنند که از اصول انقلاب منحرف شده اند.

آقای کروبی در سخنان هفته پیش خود هدف از انقلاب اسلامی سال 1357 را ایجاد حکومتی متکی بر آرای مردم توصیف و اظهار عقیده کرد که عده ای در تلاش برای ایجاد انحراف در اساس این انقلاب بوده اند.

مطالب مرتبط