بعد از ۴۵ روز بی خبری زیدآبادی با خانواده اش تماس گرفت

دادگاه متهمان حوادث بعد از انتخابات در ایران
Image caption پرونده برخی از متهمان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به دادگاه انقلاب فرستاده شده است

احمد زید آبادی، روزنامه نگار زندانی بعد از ۴۵ روز بی خبری خانواده اش، با آنها تماس گرفت.

آقای زیدآبادی، در تماس تلفنی صبح سه شنبه ۶ آبان ماه ، که کمتر از دو دقیقه طول کشیده گفته که وضعیت جسمانی اش "خوب" است اما همچنان در انفرادی به سر می برد.

آقای زیدآبادی، دبیرکل سازمان دانش آموختگان که حدود ۴ ماه و نیم پیش در پی حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستگیر شده، همچنین گفته است که به او وعده داده شده، هفته آینده با خانواده اش ملاقات کند.

این در حالیست که مهدیه محمدی همسر احمد زید آبادی دو شنبه ۵ آبان به بی بی سی گفته بود بیش از یک ماه است که نتوانسته اند با همسرش ملاقات کنند.

خانم محمدی، همچنین گفت که روز دوشنبه، ۴ آبان ماه، به همراه فرزندانش ۶ ساعت برای ملاقات با همسرش انتظار کشیده اند و دست آخر، با وجود دستور مستقیم دادستان، به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.

تجمع در برابر دادستانی

خانواده های بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات در ایران، صبح امروز ۶ آبان ماه، در برابر ساختمان دادستانی تهران در سکوت تجمع کردند.

مهسا امر آبادی، همسر مسعود باستانی، روزنامه نگار زندانی در این باره به بی بی سی گفت، نماینده دادستان در دقایق اولیه این تجمع از نمایندگان خانواده ها خواسته داخل ساختمان بروند و با دادستان تهران دیدار کنند.

مهسا امر آبادی، روزنامه نگار گفت آقای جعفری دولت آبادی ، دادستان تهران برخورد مثبتی داشته و ضمن شنیدن مطالبات خانواده های بازداشت شدگان گفته که دستور ورود ماموران به مراسم دعای کمیلی که در منزل مادر همسر شهاب طباطبایی، عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت برگزار شده بود را نداده است.

خانم امر آبادی احتمال می دهد که از بیرون فشارهایی بر قوه قضاییه وارد شود.

به گفته مهسا امرآبادی خانواده ها، مطالبات خود را روی پلاکاردهایی نوشته بودند و عکسهایی هم از زندانی ها در دست داشتند.

سه سال زندان قطعی برای سهراب پور

علیرضا جعفریان، وکیل مدافع هدایت آقایی و ایمان سهراب پور، از متهمان پرونده اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران ، اعلام کرد که دادگاه حکم سه سال حبس قطعی برای آقای سهراب پور صادر کرده است.

آقای جعفریان به خبرگزاری فارس گفت، در مدت قانونی ۲۰ روزه که برای اعتراض فرصت دارد، نسبت به این حکم اعتراض خواهد کرد.

ایمان سهراب پور بر اساس اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع، پخش سی دی و اعلامیه تحریک آمیز بین تجمع کنندگان و اغتشاشگران، ایجاد ترس و وحشت در جامعه و ایجاد شبهه جعل در نتیجه انتخابات به تحمل این 3 سال زندان محکوم شده است.

به گفته آقای جعفریان تصمیم گیری نهایی درباره هدایت آقایی هنوز انجام نشده است.

هدایت آقایی، عضو حزب کارگزاران سازندگی و یکی از متهمان پرونده حوادث پس از انتخابات پیشتر به خاطر برخی اتهاماتش به پنج سال حبس قطعی محکوم شده بود.

این در حالیست که آقای جعفریان گفته بود به این حکم هم اعتراض خواهد کرد.

ارسال برخی پرونده ها به دادگاه انقلاب

وکیل محسن میردامادی، دبیرکل حزب مشارکت ایران اسلامی و مصطفی تاج زاده، عضو مشترک حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ، از ارسال پرونده موکلانش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران، هوشنگ پور بابایی، وکیل آقایان میردامادی و تاج زاده، همچنین گفت، رییس دادگاه انقلاب در دیدار اخیر خود با خانواده های موکلانش به آنها گفته که پرونده های این افراد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی فرستاده شده است.

این در حالیست که آقای پور بابایی از تعیین وقت جلسه رسیدگی به موکلانش بی خبر است.

به این وکیل دادگستری که روز گذشته برای کسب خبربه دادگاه مراجعه کرده بود، گفته شد که امکان رسیدگی به کار وی به علت ازدحام کاری شعبه ۱۵ وجود ندارد و باید روز دیگری برای پی گیری این امور مراجعه کند.

محسن میردادمادی که در مجلس ششم نماینده مردم تهران بود و ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده داشت از روز ۳۰ خرداد ماه در حبس به سر می برد.

آقای میردامادی از جمله کسانی بود که روز ۱۰ مرداد ماه برای یک محاکمه گروهی در دادگاه حضور یافتند.

در کیفرخواست دادستانی ادعا شد که این متهمان با کمک نهادهایی بین المللی مانند بنیاد سوروس، موسساتی در هلند و شورای روابط خارجی آمریکا، از پیش از برگزاری انتخابات مشغول هماهنگی برای فراهم کردن شرایط "انقلاب مخملی" بوده اند.

مصطفی تاج زاده نیز از فعالان سیاسی و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی است که به همراه تعدادی دیگر از رهبران و فعالان سیاسی منتقد پس از تحولات انتخابات ریاست جمهوری ایران، دستگیر شده است.

وضعیت بازداشت شدگان مراسم دعای کمیل بررسی می شود

فرهاد تجری، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران گفت که کمیته پی گیری وضعیت بازداشت شدگان حوادث اخیر، وضعیت بازداشت شدگان جلسه دعای کمیل هفته گذشته را بررسی می کند.

آقای تجری، عضو کمیته پی گیری وضعیت بازداشت شدگان، همچنین گفت این بررسی بعد از تعطیلات مجلس و در اولین جلسه کمیته، انجام خواهد شد.

پنجشنبه شب ۳۰ مهر ۸۸، دربرگزاری مراسم قرائت دعای کمیل در منزل مادر همسر شهاب طباطبایی، عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت، دهها نفر از حاضران، توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

مطالب مرتبط