ایران پنجشنبه به پیشنهاد برادعی پاسخ می دهد

علاءالدین بروجردی
Image caption آقای بروجردی پیش تر گفته بود که ایران ترجیح می‌دهد به جای مبادله، سوخت را از خارج بخرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که شورای عالی امنیت ملی این کشور روز چهارشنبه در مورد پاسخ به پیشنهاد محمد برادعی تصمیم می گیرد.

علاءالدین بروجردی روز چهارشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: "مسئولیت این کار به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده است و ما منتظر اعلام نظر آنها هستیم".

همزمان خبرگزاری مهر به نقل از یک منبع مطلع که هویت او را فاش نکرده، گزارش داده است که علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۷ آبان در دیدار با مدیرکل آژانس در وین پاسخ ایران را به او ارائه خواهد کرد.

محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) در وین پیش نویس توافقنامه ای را به نمایندگان ایران، روسیه و فرانسه ارائه کرد که ظاهرا بر اساس توافق روز ۹ مهر میان سعید جلیلی (مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران) و نمایندگان گروه ۱+۵ تدوین شده بود.

بر اساس پیش نویس آقای برادعی، ایران باید ۷۰ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را برای تبدیل به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به روسیه و از آنجا به فرانسه بفرستد.

'فریب'

اما علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران این طرح را نوعی "فریبکاری" دانست و گفت: "حدس من این است که آمریکایی ها در پشت صحنه با برخی از کشورها زد و بندهایی دارند تا به بهانه تأمین سوخت نیروگاه اتمی، مواد غنی شده در ایران به میزان ۴ ونیم درصد را از ما بگیرند".

این در حالی است که پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت، ابتدا توسط محمود احمدی نژاد مطرح شده بود.

او روز ۸ مهر، یک روز پیش از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو، در جمع خبرنگاران گفته بود: "ما حتی آمادگی داریم که مواد ۳.۵ درصد را بدهیم و آنها آن را تا ۱۹.۷۵ یا ۲۰ درصد غنی کنند و به ما تحویل دهند".

اکنون گزارش هایی که از ایران می رسد از آن حکایت دارد که ایران قصد دارد تغییراتی را در پیش نویس ارائه شده توسط آقای برادعی اعمال کند.

پیش تر آقای بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با اشاره به این که کشورش در اصل خواهان خرید سوخت از خارج است، گفته بود: "اما اگر در نهایت جمع بندی شد که ما از سوخت داخلی مان استفاده کنیم، گفته ایم که روش مناسب تر در این شرایط این است که قسمت به قسمت آن را بدهیم".

این پیشنهاد در حالی مطرح شده است که به نظر می رسد علت استقبال کشورهای غربی از طرح آقای برادعی این است که با خروج ۷۰ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران، اورانیوم باقی مانده به اندازه ای نیست که قابل استفاده در یک برنامه نظامی احتمالی باشند.

مطالب مرتبط