تمجید رهبر ایران از اردوغان به خاطر 'نزدیک شدن به دنیای اسلام'

رجب طیب اردوغان و محمود احمدی نژاد
Image caption آقای اردوغان یک روز پیشتر با محمود احمدی نژاد دیدار کرده بود

رهبر ایران در دیداری با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در تهران از موضع گیری های اخیر آنکارا در زمینه سیاست خارجی ابراز خرسندی کرده و گفته است که به دلیل همین مواضع، روابط ایران و ترکیه در 30 سال اخیر در بهترین شرایط قرار گرفته است.

نخست وزیر ترکیه اخیرا علاوه بر موضع گیری های شدید در قبال اسرائیل، در ارتباط با برنامه اتمی ایران به انتقاد تند از غرب پرداخته است. به علاوه او و عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه، از اولین رهبران جهان بودند که پیروزی جنجال آفرین محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفتند.

آقای اردوغان که روز دوشنبه همراه با هیاتی بلندپایه وارد تهران شد روز چهارشنبه با برخی از مقام های بلندپایه ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای دیدار کرد.

موضوعی که رهبر ایران در این دیدار بیشتر به آن پرداخت مساله لزوم همکاری ایران و ترکیه با برخی دیگر از کشورهای اسلامی از جمله عراق و سوریه برای حل مسائل منطقه بود چرا که به گفته وی "نسخه غربی" برای مسائل منطقه "منصفانه، عادلانه و کارآمد" نیست.

به علاوه رهبر ایران به خاطر مواضع نخست وزیر ترکیه در قبال مساله فلسطین و همچنین اسرائیلی ها به تمجید از او پرداخت.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، آیت الله خامنه ای سیاست خارجی ترکیه "در نگاه به دنیای اسلام" را درست خواند.

او گفت: "مواضع شما در حمایت از مردم فلسطین حرکت صحیح اسلامی و عقلایی بود و اینگونه حرکات جایگاه ترکیه را در دنیای اسلامی استحکام می بخشد."

رهبر ایران افزود: "نزدیک شدن هرچه بیشتر دولت شما به دنیای اسلام، از یک سو موجب استقرار پایگاه مردمی شما در داخل ترکیه و از سوی دیگر زمینه ساز حمایت مسلمانان جهان از شما می شود."

ترکیه اواسط مهر ماه در ادامه اعتراض به عملیات ارتش اسراییل علیه فلسطینیان در نوار غزه، اسراییل را از یک مانور مشترک هوایی سالانه حذف کرد. این مانور با عنوان "عقاب آناتولی" قرار بود با حضور اسراییل، ایتالیا، آمریکا و برخی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برگزار شود.

او که رهبر حزب اسلامگرای "عدالت و توسعه" است دو روز پیش در مصاحبه ای با روزنامه گاردین چاپ بریتانیا گفت که این ادعا که دولت ایران در صدد ساخت اسلحه اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است تنها بر "شایعه سازی" مبتنی است و تلویحا کشورهایی را که به دلیل برنامه های هسته ای ایران این کشور را تحت فشار قرار داده اند به دورویی متهم کرد.

او گفت: "کسانی که شعار خلع سلاح اتمی جهان را سر می دهند باید از خود شروع کنند."

آیت الله خامنه ای نیز ظاهرا در واکنشی به این موضع گیری ها خطاب به رجب طیب اردوغان گفت: "ما از هر حرکتی که موجب تقویت دنیای اسلام شود حمایت می کنیم به همین دلیل روابط دو کشور در سی سال گذشته در بهترین شرایط قرار دارد."

آقای اردوغان در دیدار خود با مقام های ایرانی دو کشور همسایه را "جزیره های ثبات" در خاور میانه توصیف کرده و خواستار ابتکار عمل مشترک دو کشور برای ایجاد ثبات در منطقه شده است.

با این حال آقای اردوغان گفته است که دیدار او از ایران به معنی تغییر در سیاست خارجی ترکیه نیست.

اما جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول، می گوید که این اظهارات به گمانه زنی ها دایر بر اینکه آقای اردوغان درحال سوق دادن ترکیه به سوی شرق و نه غرب است پایان نخواهد داد.

آقای اردوغان در سفر خود به تهران تاکنون علاوه بر رهبر ایران با محمود احمدی نژاد و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار کرده است. قرار بود او با علی لاریجانی رئیس مجلس نیز دیداری داشته باشد.

وزرای خارجه، انرژی و بازرگانی، 18 نماینده پارلمان و حدود 100 نفر از نمایندگان بخش خصوصی ترکیه نیز در این سفر آقای اردوغان را همراهی می کنند.

حجم سالانه مبادلات تجاری ایران و ترکیه حدود ده میلیارد دلار است و دو طرف سعی دارند تا دو سال دیگر این رقم را به دوبرابر افزایش دهند.

مطالب مرتبط