ایران: در کشتی توقیف شده در یمن، سلاح نبود

سربازان یمنی
Image caption نیروهای دولت یمن از سال ۲۰۰۴ در شمال این کشور با شورشیان حوثی درگیر هستند.

دولت ایران وجود سلاح در کشتی ایرانی توقیف شده در یمن را تکذیب کرده است.

سفارت ایران در صنعا، پایتخت یمن، امروز چهارشنبه 6 آبان با صدور اطلاعیه ای ضمن جعلی خواندن خبر وجود سلاح در این کشتی، اعلام کرده است که "کشتی مورد اشاره از طریق دریای مدیترانه و دریای سیاه عازم دریای خزر جهت فعالیت های تجاری خود بوده و از مبدا حرکت (شارجه) تا زمان توقیف هیچ گونه محموله ای نداشته و مدارک رسمی موجود هم آن را تایید می کند."

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران هم روز چهارشنبه به خبرگزاری فارس خبر توقیف قایق ایرانی حامل سلاح در دریای سرخ را "نادرست و مشکوک و در جهت ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه" خواند.

روز سه شنبه مقامات محلی در یمن اعلام کردند که یک قایق حامل سلاح‌های ایرانی را در دریای سرخ شناسایی و توقیف کرده‌اند.

به گفته این مقامات، قایق توقیف شده بار سلاح خود را برای شورشیان یمنی حمل می‌کرده است.

یکی از مقامات محلی یمن به خبرگزاری فرانسه گفت که خدمه ایرانی کشتی دستگیر و بار قایق هم که عمدتا گلوله توپ ضد تانک بوده در نزدیکی جزیره مدی ضبط شده است.

دولت مرکزی یمن هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است، اما مقامات این کشور در گذشته بارها ایران را به حمایت از شورشیان متهم کرده اند؛ اتهامی که مقامات ایران آن را تکذیب می کنند و آقای وحیدی هم در گفتگو با خبرگزاری فارس بار دیگر آن را تکذیب کرده است.

هفته گذشته علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن، مدعی شد که گروهی از شورشیان دستگیر شده اعتراف کرده اند که از برخی شخصیت‌های جمهوری اسلامی پول دریافت کرده اند، هر چند او تاکید کرد که حکومت ایران را به دست داشتن در این قضیه متهم نمی کند.

نیروهای سعودی

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات محلی یمن گزارش داده که بر اساس تحقیقات اولیه ۵ نفر از ایرانی هایی که در روز دوشنبه دستگیر شدند، قصد داشتند سلاح های همراه خود را به شورشیان تحویل دهند و ایرانی های زخمی را همراه خود ببرند.

شورشیان حوثی که شیعه زیدی هستند خواهان خودختاری بیشتر و نقش بیشتر مذهب شان در جامعه یمن هستند.

آنها معتقدند که جامعه شیعیان یمن مورد تبعیض قرار دارد و عربستان سعودی را متهم می کنند که از دولت یمن حمایت می کند.

شورشیان حوثی هفته پیش گفتند که در مرز عربستان سعودی، با نیروهای این کشور در گیر شدند.

در مقابل دولت یمن می گوید شیعیان حوثی که جمعیت غالب در شمال یمن هستند، قصد سرنگون کردن دولت و اعمال اصول و آداب شیعه زیدی را در این کشور دارند.

مطالب مرتبط