بان کی مون: ایران توافقنامه هسته ای را بپذیرد

بان کی مون
Image caption آقای بان از بازدید بازرسان بین المللی از تسیسات جدید غنی سازی ایران استقبال کرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران خواست با پیش نویس توافقنامه ارائه شده به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتقال بخش عمده ای از اورانیوم غنی شده این کشور به خارج از آن موافقت کند.

به گفته آقای بان، این اقدام قدم مهمی در جهت اعتمادسازی بر سر برنامه اتمی ایران است.

مقام های ایرانی از انتشار پاسخ این کشور به این پیشنهاد در روز پنجشنبه خبر داده اند.

این پیشنهاد به وسیله محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده است.

بر اساس این پیشنهاد، ایران هفتاد درصد از اورانیوم غنی شده خود را به روسیه می فرستد تا پس از غنی سازی بیشتر، برای تبدیل به سوخت اتمی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران به فرانسه فرستاده شود.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران پیش تر گفته شورای عالی امنیت ملی این کشور روز چهارشنبه درباره این پیشنهاد تصمیم می گیرد و منابع دیگر از ارائه پاسخ ایران در روز پنجشنبه خبر دادند.

آقای بان همچنین بازدید بازرسان بین المللی از تاسیسات غنی سازی فردو در نزدیکی قم را تحول مهمی دانست.

آقای بان گفت: بازرسی از تاسیسات جدید غنی سازی در نزدیکی قم قدم مثبتی بود. در دیدار با آقای احمدی نژاد در ماه سپتامبر از تهران خواستم این قدم را بر دارد و با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر موضوع های باقی مانده همکاری کند. من همچنین از تهیه پیش نویس توافقنامه ای به وسیله آژانس برای تهیه سوخت مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران استقبال می کنم."

به گفته آقای بان، این توافق قدم مهمی برای اعتمادسازی بر سر برنامه اتمی ایران است و به پیشبرد گفتگوهای هسته ای میان این کشور و گروه 1+5 کمک خواهد کرد.

همزمان، وزارت امورخارجه آمریکا بار دیگر بر تعهد این کشور به دیپلماسی برای پایان دادن به مناقشه هسته ای با ایران تاکید کرده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تصویب طرحی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور که صادرات بنزین به ایران را محدود می کند، خواستار تمرکز بیشتر بر موفقیت دیپلماسی شد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرد که در صورت تبدیل شدن به قانون، بر محدود کردن شدید صادرات بنزین و سایر فرآورده های نفتی به ایران تاکید خواهد کرد.

این طرح باید به وسیله مجلس نمایندگان و مجلس سنا به تایید برسد تا به قانون تبدیل شود.

در حاضر چندین لایحه مختلف برای اعمال فشار بر برنامه اتمی ایران در کنگره آمریکا مورد بررسی است.

ایان کلی در واکنش به تصویب این طرح گفت: "در حال حاضر، بیشتر انرژی ما بر گفتگو با ایران و پیگیری دیدار گروه 1+5 با ایران در ژنو تمرکز دارد و منتظر پاسخ ایران هستیم."

آقای کلی در این حال گفت مسیر دیگری علاوه بر گفتگوی مستقیم برای مقابله با برنامه اتمی ایران وجود دارد و در حالی که این مذاکرات در جریان است، آمریکا باید برای این مسیر که به فشار بیشتر بر این کشور می انجامد آماده شود.

مطالب مرتبط