اعتراض یک دانشجو در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای

آیت الله علی خامنه ای
Image caption عکس از دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه‌ای

بنا به گزارش سایت اینترنتی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله علی خامنه ای، در دیدار روز چهارشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) میان رهبر ایران با گروهی از 'نخبگان علمی و فرهنگی'، یکی از حاضران اعتراض خود را ابراز کرده است.

بر اساس این گزارش که توسط برخی خبرگزاری های داخلی ایران هم نقل شده، آیت الله خامنه ای در پاسخ به انتقادات او گفته است: "از انتقاد استقبال می کنم".

این نخستین بار است که در رسانه های رسمی ایران، اعتراض به نبودن امکان انتقاد به رهبر این کشور به طور رسمی گزارش داده می شود.

دانشجوی معترض، به وجود سانسور در رادیو و تلویزیون دولتی ایران و برخورد خشونت آمیز نیروی انتظامی با معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است.

این دانشجوی پرسیده است": اگر مقداری روش های اقناعی تر داشتیم و از خشونت به جز در موارد ضرورت استفاده نمی کردیم، نظام ما بقای بهتری نداشت؟ آیا مردم متحدتری نداشتیم؟ چون وحدت واقعی به نظر من بیش از این که با نصیحت حاصل شود نتیجه رفتار مردم با حکومت و رفتار حکومت با مردم است و رفتار مردم با همدیگر است".

دانشجوی معترض که در چند سایت اینترنتی وابسته به مخالفان دولت، دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و برنده المپیاد جهانی ریاضی معرفی شده است، به عدم امکان انتقاد از رهبری در مجلس خبرگان رهبری نیز اشاره کرده است.

بنا بر گزارش دفتر آقای خامنه ای، پس از سخنان این دانشجو، رهبر ایران به انتقادات او پاسخ داده است.

آیت الله خامنه ای گفته است: "ما که نگفتیم از ما کسى انتقاد نکند؛ ما که حرفى نداریم من از انتقاد استقبال می کنم؛ البته انتقاد هم می کنند. دیگر حالا جاى توضیحش نیست؛ انتقاد هم هست، فراوان هم هست، کم هم نیست؛ بنده هم می گیرم، دریافت می کنم و انتقادها را می فهمم."

رهبر جمهوی اسلامی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در باره عملکرد رادیو و تلویزیون دولتی ایران هم گفته است:" اگر صدا و سیما می توانست همان جور که تلویزیون فلان کشور غربى با یک سابقه و تجربه فراوان و با استفاده هاى هنرى، دروغ هاى خودش را راست جلوه می دهد، واقعیات موجود کشور را درست منعکس کند، شما بدانید امروز امید نسل جوان، دلبستگى نسل جوان به کشورش، به دینش، به نظام جمهورى اسلامى اش، به مراتب بیشتر از حالا بود."

پیش از این هم در مواردی اعتراضات مطرح شده توسط معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در دیدارهای آیت الله خامنه ای بازتاب یافته بود، اما شدت و نوع اعتراضات ابراز شده از سوی دانشجوی معترض در روز چهارشنبه بازتاب گسترده ای در سایت های اینترنتی داشته است.

پیش تر در یک مورد مجید مجیدی کارگردان سینما در دیدار هنرمندان با رهبر ایران نسبت به شرایط کشور ابراز نگرانی کرد و در موردی دیگر هم پدر محسن روح الامینی، یکی از کشته شدگان در حوادث اخیر خواستار رسیدگی به ماجرای کشته شدن فرزند خود شد.

مطالب مرتبط