ناخرسندی رهبران ایران از حذف برخی شعارها توسط مخالفان

علی لاریجانی رئیس مجلس
Image caption آقای لاریجانی گفت تظاهرکنندگان باید توجه خود را به دشمنان تثبیت شده ایران معطوف کنند

علی لاریجانی رئیس مجلس و آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از حذف شدن شعارهای "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" از سوی مخالفان، ابراز ناخرسندی کرده اند.

آقای خامنه ای روز چهارشنبه طی سخنانی در میان گروهی از "نخبگان علمی - فرهنگی" در اشاره به حوادث پس از انتخابات و ظاهرا خطاب به چهره های ممتاز اصلاح طلبان و نامزدهای آنها در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: "من پیغام دادم گفتم این را شما دارید شروع می کنید، اما نمی توانید تا آخر کنترل کنید؛ می آیند دیگران سوءاستفاده می کنند. حالا دیدید آمدند سوءاستفاده کردند. مرگ بر اسرائیل را خط زدند. مرگ بر آمریکا را خط زدند. معنای این کار چیست؟".

اشاره آقای خامنه ای ظاهرا به تظاهرات مخالفان از جمله در روز قدس است که معترضان به نتایج انتخابات از آن برای بیان اعتراضات خود و اعلام نارضایتی از سیاست های خارجی حکومت استفاده کردند.

همچنین در نماز جمعه 26 تیر ماه به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی، مخالفان از پیروی از شعارها رسمی "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" که از پشت تریبون سرداده می شد خودداری کرده و در عوض شعار "مرگ بر چین" و "مرگ بر روسیه" سردادند که اعتراضی به حمایت این دو کشور از جمهوری اسلامی تلقی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس نیز روز پنجشنبه گفته است: "این چه معنی دارد که روی شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل خط می زنیم، بهتر است کسانی که تلاش می کنند برخی شعارها را به سمت روسیه و چین ببرند، توجه خودشان را به آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمنان شناخته شده ملت قرار دهند، چرا که سابقه دشمنی آنها در طول تاریخ برای ما روشن است."

این موضوع تنها چیزی نیست که باعث ناخرسندی رهبران ایران شده است. در روز قدس و در برخی دیگر از تظاهرات های ضد دولتی شعار "استقلال آزادی جمهوری ایرانی" سر داده شد که حساسیت های زیادی برانگیخته است.

همزمان سازمان عفو بین الملل از آیت الله خامنه ای خواسته است بیانیه روز چهارشنبه خود دایر بر جرم دانستن عمل مخالفان در زیر سوال بردن انتخابات را پس بگیرد.

آقای خامنه ای گفته بود: "مساله اصلی در قضایای اخیر، اصل انتخابات بود. زیر سوال بردن اصل انتخابات بزرگترین جرمی بود که انجام گرفت."

او افزود: "این همه زحمت کشیده بشود، مردم بیایند، یک شرکت به این عظمت، یک نصاب شکنی، یک رکورد شکنی در دنیا در مردمسالاری، در دمکراسی ای که اینقدر ادعایش را می کنند، انجام بگیرد، بعد یک عده مفت و مسلم بیایند بدون استدلال، بدون دلیل، همان فردای انتخابات بگویند: انتخابت دروغ است، این کار کوچکی است؟ این جرم کمی است؟".

مالکولم اسمارت مدیر بخش خاور میانه و شمال آفریقای "عفو بین الملل" روز پنجشنبه در بیانیه ای نوشت: "آیت الله خامنه ای در اظهارات خود می کوشد مخالفت مشروع و مسالمت آمیز و اعلام نارضایتی از فرآیند سیاسی را جرم تلقی کند."

او افزود: "مقام های ایرانی در رویکرد خود به وقایع پس از انتخابات، مکررا و مکررا حقوق اساسی افراد را نقض می کنند. آنها سعی دارند دهان مردم خود را ببندند و با ایجاد ترس آنها را وادار به سکوت کنند."

مطالب مرتبط