خشم بریتانیا از 'حکم حبس' برای کارمند سفارت این کشور در تهران

حسین رسام
Image caption حسین رسام جزو کسانی بود که مرداد ماه تحت محاکمه قرار گرفتند

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا، ایران را ترغیب کرده که حکم مجازات چهار سال زندان که بنابه گزارش ها برای یک کارمند ایرانی سفارت بریتانیا صادر شده است را لغو کند.

حسین رسام، 44 ساله، در خرداد ماه و در جریان تظاهرات انبوه خیابانی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد دستگیر شده بود.

او که شهروند ایران است و به عنوان تحلیلگر سیاسی برای سفارت بریتانیا کار می کرد، به جاسوسی و تحریک مردم به ناآرامی متهم شد.

آقای میلیبند در بیانیه ای این مجازات را "کاملا ناموجه" خواند.

عمل 'غیرقابل قبول'

وزیر خارجه بریتانیا گفت که این حکم به معنی "آزار بیشتر کارمندان سفارت به خاطر انجام وظایف عادی و مشروعی است که دارند."

او افزود که که سفیر بریتانیا در تهران با معاون وزارت خارجه ایران صحبت کرده و اینکه سفیر ایران در لندن برای ارائه توضیحات در مورد این حکم احضار شده است.

آقای میلیبند گفت: "ما متوجهیم که می توان در حکم تجدید نظر خواست. من مقام ها را ترغیب می کنم این کار را سریع انجام دهند و این مجازات شدید را لغو کنند."

او افزود: "ما با اتحادیه اروپا و سایر شرکای بین المللی خود که در مقابل این عمل غیرقابل قبول ایران همچنان با ما همبستگی نشان می دهند، در تماس نزدیک هستیم."

آقای میلیبند گفت: "این حمله ای به کل جامعه دیپلماتیک در ایران تلقی خواهد شد و اصول مهمی در معرض خطر است."

در پی ناآرامی های مربوط به انتخابات ایران نه کارمند سفارت بریتانیا بازداشت شدند اما آقای رسام تنها کسی بود که رسما متهم شد.

دولت ایران بریتانیا را به تحریک مخالفان به انجام تظاهرات متهم کرد.

دولت بریتانیا این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط