مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه هفتم آبان

تیترهای اول

اکثر روزنامه های آخر هفته بخش هائی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در اول اخبار خود نقل کرده اند، چنان که تهران امروز "نگذارید تیر دشمن به هدف بخورد" را چاپ کرده، جام جم "جوانان نخبه امید اصلی کشورند" را، روزنامه جمهوری اسلامی "بیگانگان محیط های دانشگاهی را آماج توطئه قرار داده اند"، حیات نو "آزاد انديشى‌واقعى با ايجاد کرسى‌هاى آزاد ‌محقق مى‌شود"، ابتکار، خراسان و کیهان "زیر سئوال بردن اصل انتخابات بزرگ ترین جرم بود" و رسالت "بیگانگان می خواهند در روند علمی کشور اختلال وارد کنند" را تیتر اول خود قرار داده اند.

"عده‌اي مي‌خواهند هر روز آيت‌الله منتظري و بني‌صدر درست كنند" تیتر اول آفتاب یزد است، اعتماد در عنوان اصلی خود از "تغییرات جدید در حلقه استانداران" خبر داده است.

"تثبيت قيمت‌ها در بازار مسكن" عنوان اول دنیای اقتصاد است و "برداشت از حساب ذخیره ارزی 2/5 برابر برنامه چهارم" تیتر اصلی سرمایه.

گزيده مقالات

توافقی وجود ندارد

کیهان نوشته خاویر سولانا کمیسر خارجی اتحادیه اروپا گفته برخلاف نظر ایران پيش نويس توافقنامه وين نيازي به تغييرات اساسي ندارد، اما برعکس نظر وی کیهان توضیح داده که هيچ توافقي درباره انتقال اورانيوم غني شده به روسيه (و سپس فرانسه) جهت دريافت اورانيوم 20 درصد (براي رآكتور تهران) صورت نگرفته و آنچه ايران به دنبال توافق بر سر آن است، تامين سوخت مورد نياز رآكتور تهران است.

کیهان افزوده نشست وين در حد گفت وگو بوده و توافق اصلي بايد به تاييد مقامات ذي صلاح دو طرف برسد. جمهوري اسلامي به درستي و با درايت تاكيد كرده كه هيچ اعتمادي به وعده ها و تعهدات غرب به ويژه در حوزه هسته اي ندارد. مقامات و ديپلمات هاي كشورمان در اين زمينه به نقض تعهدات انجام گرفته در نشست هاي تهران، بروكسل و پاريس در 6، 5 سال پيش استناد مي كنند كه طرف غربي حتي يكي از تعهدات خود را اجرايي نكرد.

شکست های دولت احمدی نژاد

اعتماد مقاله محمد صدر را چاپ کرده که در آن آمده زماني که دولت نهم بر سر کار آمد بحث انرژي هسته يي را به بحثي جنجالي و تبليغاتي تبديل کرد و با حمله به دولت قبلي و سازشکار دانستن آن، سياست جديدي را در پيش گرفت. نتيجه اين سياست انتقال پرونده هسته يي ايران از شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي به شوراي امنيت سازمان ملل بود؛ جايي که امريکا تصميم گير اصلي و اقدام کننده اول است.

به نوشته صدر در ادامه سياست هاي دولت، صدور قطعنامه هاي تحريم عليه ايران شروع شد. همه اين مسائل در حالي انجام شد که رئيس دولت نهم با قاطعيت اعلام مي کرد پرونده هسته يي ايران از آژانس بين المللي انرژي هسته يي به شوراي امنيت نمي رود و قطعنامه تحريم عليه ايران در سازمان ملل صادر نمي شود. پس از سپري شدن اين دوران، موضع آقاي احمدي نژاد اين بود که پرونده هسته يي ما بسته شده و ما در اين مورد با هيچ دولتي مذاکره نمي کنيم.

در پایان مقاله اعتماد آمده متاسفانه آقاي احمدي نژاد مذاکره و اعتمادسازي با غرب را که لازمه کار سياست خارجي است از بدترين نقطه و ضعيف ترين موضع آغاز کرد، ضرورت موفقيت در انجام اين هدف، وجود اعتبار بين المللي است که لازمه آن مقبوليت داخلي است، در غير اين صورت خداي ناکرده ممکن است منافع ملت ايران به بازي گرفته شود.

انگار خاتمی هست

صادق زیباکلام برای سومین روز متوالی در مقاله ای از گروه های سیاسی خواسته در بررسی پرونده هسته ای و توافق های آن مصلحت کشور را به حساب آورند و از رقابت ها چشم پوشی کنند.

به نوشته این استاد دانشگاه در حیات نو براى بررسى پيشنهاد جديدى که 1+5 توسط البرادعى به ايران داده است نبايد نگاه جناحى به آن داشته باشيم به اين معنا که اين پيشنهاد به صلاح منافع جمهورى اسلامى ايران است يا خير و همچنين مستقل از اينکه رئيس‌جمهور آقاى خاتمى يا احمدى‌نژاد است بايد پيشنهاد بررسى شود.

آقای زیباکلام در مقاله حیات نو نوشته نبايد چون آقاى احمدى‌نژاد زمانى درباره مسئله تعليق موضع‌گيرى کرده بود سعى کرد همان داستان با آقاى احمدى‌نژاد اجرا شود و همچنين نبايد به دليل رقابت و اختلافات با آقاى احمدى‌نژاد به تخريب اين پيشنهاد که به صلاح کشور است، پرداخت.

توقف شیب کاهش

دنياي اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته آمارهاي رسمي تغييرات قيمت مسكن در تهران نشان مي‌دهد كه شيب تند كاهش قيمت مسكن كه از نيمه دوم پارسال بازار را تحت تاثير قرار داده بود، در ماه‌ پاياني از تابستان سال جاري ملايم شده است؛ به‌طوري‌كه متوسط قيمت مسكن از متري 2‌ميليون تومان در اواسط پارسال به يك‌ميليون و 500‌هزار تومان در بهار 88 و به يك‌ميليون و 400‌هزار تومان در مرداد ماه رسيد.

به نوشته این گزارش در حال حاضر نيز قيمت‌ مسكن در برخي مناطق شبيه به قيمت‌هاي تابستاني است، به همين خاطر بنگاه‌هاي مسكن پيش‌بيني مي‌كنند بازار تا پايان سال شاهد تثبيت ارزش معاملاتي باشد. تعبيري كه بنگاه‌هاي مسكن براي تحليل بازار تابستاني استفاده مي‌كنند، «بازار صفر» است.

تبعات طرح تحول

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته طرح هدفمندسازی یارانه‌ها از‌ اين منظر که بهانه‌اي برای واقعی کردن قیمت‌های نسبی در اقتصاد است، قابل دفاع مي‌نماید؛ اما مفاد اجرایی‌ اين گونه طرح‌های بزرگ و ملی تا بدان حد اهمیت دارد که حتی مي‌تواند اصل طرح را نیز زیر سوال برد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی تا به حال قرار است که 50 الی 60‌ درصد از عواید ناشی از افزایش قیمت کالاهای یارانه‌اي در میان 5‌دهک از مردم تقسیم شود؛ در حالی که نه تنها فلسفه اقتصادی ‌اين تبعیض پرداختی و همچنین توجیه شرعی پرداخت یارانه مشخص نیست، بلکه نحوه اجرایی شناخت ‌اين 5‌دهک نیز در هیچ کجای طرح تصریح نشده است؛ اما مشکل عدم مشخص بودن افراد مشمول، تنها یک مشکل اجرایی نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت.

برای طرح بزرگ تر

سرمقاله کیهان نوشته اين كه دولت و مجلس به عنوان دو قوه مهم و تاثيرگذار در كشور عزم خود را جزم كرده اند تا با عملياتي كردن طرح هدفمند كردن يارانه ها كار بزرگ و البته خطير و حساس «ساماندهي اقتصادي» را فارغ از شعارها و تبليغات پررنگ و لعاب پيش ببرند، بايد به فال نيك گرفته شود اما به نظر مي رسد نبايد در اين نقطه متوقف شد بلكه با نگاهي جامع تر به عمق ماجرا، بايد طرح بزرگ براي مبارزه با مفاسد اقتصادي را طراحي كرد.

به نوشته سرمقاله کیهان مبارزه جدي و قاطعانه با مفاسد اقتصادي بايد هم در عرصه اقتصادي و هم در درون سيستم (چه دولت، چه دستگاه قضا) به عنوان يك ضرورت و اولويت اول ساماندهي اقتصادي در دستور كار قرار بگيرد. نبود قانون جامع يا عدم اجراي صحيح قانون از جمله موانع مبارزه با مفاسد اقتصادي است و در اين ميان حلقه مفقوده «نظارت» است.

برداشت بدون برنامه

مهدی پازوکی در سرمقاله سرمایه نوشته برداشت بدون برنامه از حساب ذخیره در دولت نهم یکی از نکاتی بوده که به کرات مورد انتقاد کارشناسان بوده و دولت نهم نیز طی دوره تصدی گری به این نظرات کمتر توجه کرده است. در حالی که باید پرسید چرا درباره عملکرد این حساب به مردم اطلاع رسانی نمی شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در حالی که حساب های ارزی ما نزد بانک های خارجی است و آنها از میزان دقیق عملکرد حساب ذخیره آگاهی دارند، آیا مردم نباید از نحوه خرج و دخل دقیق آن باخبر باشند؟ در اینجا توجه به این نکته ضروری است که در دوره خاتمی، محمد ستاری فر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، عملکرد ماهانه برداشت از حساب ذخیره ارزی را به اطلاع مردم می رساند و مطبوعات آن دوره این مدعا را اثبات می کند.

شهامت شکست

رسالت در سرمقاله خود با نقل گفته های رهبر جمهوری اسلامی نوشته پيام صحنه هاي تاسف آور ماه هاي اخير چيست؟ شعارهاي ضد انقلابي در روز قدس و طراحي شعارهاي خلاف مواضع اصولي نظام و امام براي13 آبان با چه هدفي صورت مي گيرد؟ شعار “نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران” ماهيت اصلي سران اغتشاشات را روشن کرد. چه اسمي روي اين اتفاقات مي توان گذاشت؟

نویسنده سرمقاله رسالت پرسیده آيا عده اي که مورد اقبال عمومي واقع نشده اند، قصد دارند از ملت انتقام بگيرند؟ آيا مي خواهند روز به روز بر عمق و دامنه اردوکشي هاي خياباني بيفزايند؟ اين همسويي با جريانات خارج از کشور تا کجا ميخواهد ادامه پيدا کند؟ تمکين نکردن مقابل راي مردم مقدمه ديکتاتوري و يک روش کاملا فاشيستي است.

در ادامه این مقاله آمده عدم تمکين موسوي در برابر راي مردم مولد نوعي ديکتاتوري و بي قانوني است. مسئوليت کشته شدگان و خسارت ديدگان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري متوجه مير حسين موسوي است. مصونيت سران فتنه از اجراي قانون مورد پذيرش مردم نيست. اگر قرار باشد هر کسي در هر انتخابات شکست خورد شهامت و ظرفيت پذيرش شکست را نداشته باشد و در بين هوادارن خود خط آشوب و اغتشاش را ترويج کند در کشور سنگ روي سنگ بند نمي شود.

ریخت و پاش

روزنامه جمهوری اسلامی در میان خبرهای کوتاه خود نوشته نمايشگاه مطبوعات امسال از نظر رعايت الگوي مصرف نمره اي منفي داشت. در پايان كار نمايشگاه دكورها و تزئينات چند ده ميليوني برخي خبرگزاري ها و روزنامه هاي متصل به بيت المال در شرايطي درحال تخريب و تكه تكه شدن توسط كارگران ساختماني بود كه از ساخت اين دكورها و تزئينات گران تنها ده روز مي گذشت.

به نوشته این روزنامه علاوه بر اين در روزهاي برگزاري نمايشگاه نيز ريخت و پاش هاي زيادي توسط بعضي غرفه ها صورت گرفت كه از بيت المال خرج ميشد.

مشکلات عینی و ملموس

ابتکار در سرمقاله خود نوشته آيا واقعا تمامي مشکلات نظام تعامل با نخبگان است يا به بيان ديگر، تمام معضلات و اعتراضات مردم به حاکميت، ناشي از اعتراضات نخبگان است يا بخشي از آن ها خود بدون تاثيرگيري از نخبگان به چنين موضعي رسيده اند؟

این روزنامه پرسیده آيا با فرض تغيير موضع و شکسته شدن سکوت نخبگان يا توبه آنان از مواضع قبلي شان مشکلات کشور حل مي شود؟ چه کنيم که نخبگان را همراه کنيم و بتوانيم با کمک آن ها فضاي بي اعتماي را اصلاح کنيم؟

نویسنده سرمقاله ابتکار اضافه کرده همه مشکلات که ذهني نيست. برخي معضلات را مردم به صورت عيني خود مشاهده مي کنند و ديگر موضع نخبگان براي آن ها اهميتي ندارد. به عنوان نمونه فقدان مديريت صحيح اقتصادي و نابساماني در بخش اقتصاد که پيامدهايي چون تورم، بيکاري، کاهش قدرت خريد داشته، چيزي است که مردم آن را خود لمس مي کنند.