'برای راهپیمایی 13 آبان درخواست مجوز نشده است'

تظاهرکنندگان 13 آبان
Image caption معمولا نهادهای حکومتی تظاهرات 13 آبان را سازمان داده اند

یک تشکل دانشگاهی در ایران گفته برای راهپیمایی روز سیزده آبان درخواست مجوز کرده اما مقامات دولتی دریافت چنین درخواستی را تکذیب کرده اند.

گزارش شده است که انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها، که یک تشکل اصلاح طلب محسوب می شود، از استانداری تهران درخواست کرده است برای راهپیمایی در روز 13 آبان در مسیر دانشگاه تهران تا محل سفارت سابق آمریکا برای این گروه مجوز صادر کند.

در مقابل، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از صفرعلی براتلو، معاون استانداری تهران، نوشته است که "تا کنون برای تجمع در روز 13 آبان از سوی هیچ گروهی مجوز درخواس نشده است."

آقای براتلو گفته است که "ادعای گروهی مبنی براینکه برای تجمع در روز 13 آبان درخواست مجوز داشته کذب است."

معاون استانداری تهران افزوده است که برای هر نجمعی باید مجوز درخواست و صادر شود تا چنین تجمعی قانونی باشد و هشدار داده است که "قطعا هرگونه تجمعی باید قانونی باشد وگرنه طبق اعلام قبلی ناجا، با آنگونه تجمعات برخورد قانونی خواهد شد."

اوایل هفته جاری، سرتیپ پاسدار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، گفت که برای هر تجمعی در روز 13 آبان باید مجوز قانونی دریافت شود.

جمهوری اسلامی روز 13 آبان (4 نوامبر)، مصادف با سالروز تصرف سفارت سابق آمریکا در تهران را روز دانش آموز و روز مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری کرده و هرساله در این روز راهپیمایی هایی را به خصوص با حضور دانش آموزان سازمان می دهد.

در سال های اخیر، سازماندهی این راهپیمایی بر عهده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بوده است و در تهران، راهپیمایان معمولا در برابر ساختمان سفارت سابق آمریکا اجتماع می کردند و به سخنرانی و دادن شعار مبادرت می ورزیدند.

نگرانی از حضور در تظاهرات دولتی

اگرچه قاعدتا برای حفظ امنیت و نظم این راهپیمایی ها هماهنگی هایی با نهادهای انتظامی و امنیتی صورت می گرفته، اما بعید به نظر می رسد که به عنوان یک راهپیمایی دولتی، سازمان دهندگان الزامی به کسب مجوز رسمی از مقامات دولتی داشته و در این زمینه اقدام رسمی به عمل آورده باشند.

Image caption دهها هزار تن از مخالفان دولت در تظاهرات موازی روز قدس شرکت کردند

با اینهمه، با توجه به شرایط سیاسی ایران از زمان اعلام نتیجه انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری، مقامات امنیتی و انتظامی نسبت به هرنوع گردهایی عمومی، از جمله تجمع های دولتی مرسوم در سال های قبل به شدت حساسیت یافته اند.

از آنجا که دولت از صدور مجوز برای نوع تجمع برای اعتراض به نتیجه انتخابات و برخورد با معترضان خودداری کرده است، مردم معترض از فرصت گردهمایی های دولتی به منظور برگزاری تظاهرات و ابراز مخالفت خود استفاده کرده اند.

از جمله در تظاهرات دولتی روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان، دهها هزار نفر به موازات راهپیمایی رسمی، دست به تظاهرات زدند و شعارهای خاص خود را دادند.

با توجه به این سابقه، برخی ناظران احتمال لغو مراسم روز دانش آموز و روز ملی مبارزه با استکبار را مطرح کرده و گفته بودند که در صورت دریافت مجوز توسط تشکل های غیر دولتی، امکان برگزاری راهپیمایی حتی در صورت لغو تظاهرات دولتی وجود خواهد داشت.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات در چهار ماه پیش، برخی گردهمایی هایی که طی سال ها با حمایت دولت برگزار می شد ظاهرا به دلیل نگرانی از حضور گسترده مخالفان دولت لغو و یا در نحوه برگزاری آنها تغییراتی داده شده که از آن جمله می توان به لغو مراسم احیا در آرامگاه آیت الله روح الله خمینی، لغو نوبت اجرای مراسم نماز جمعه توسط اکبر هاشمی رفسنجانی و لغو مراسم سالروز درگذشت تعدادی از مقامات سابق اشاره کرد.

در هفته های اخیر، وبسایت های منتقد دولت، که به دلیل عدم دسترسی به رسانه های همگانی به مهمترین مجرای ارتباطی مخالفان تبدیل شده، توصیه هایی را در مورد استفاده مشابه از مراسم سیزده آبان منتشر کرده اند که ابراز نگرانی برخی از مقامات دولتی را در پی داشته است.

احمد جنتی، یکی از امامان جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه روز 16 اکتبر در مورد شرکت مخالفان دولت در راهپیمایی 13 آبان هشدار داد و اخیرا فرمانده سپاه سیدالشهدای استان تهران نیز گفت که "کانون فتنه اعلام کرده که در روز 13 آبان شیطنت هایی خواهد داشت."

مطالب مرتبط