گفت‌و‌گو با یکی از شاکیان موسوی که او را 'محارب' می‌داند

محمود احمدی نژاد و امیرطاهر حسین خان
Image caption آقای حسین‌خان از هواداران محمود احمدی‌نژاد است

در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، کمیته ای به نام "جنبش مردمی علیه قانون گریزی" شکل گرفت و به جمع آوری امضا برای شکایتی اینترنتی علیه میرحسین موسوی پرداخت.

این کمیته می گوید که تعداد امضاهای مجازی این شکایت نامه، به حدود ۵۰ هزار رسیده است.

در این حال گروهی از چهره های میانه روی جناح محافظه کار در ایران اخیرا به عملکرد کسانی که به دنبال تعقیب قضایی نامزدهای جناح اصلاح طلب در انتخابات هستند، انتقاد کرده اند.

در این مورد با امیرطاهر حسین خان، مسئول کمیته رسانه ای "جنبش مردم ایران علیه قانون گریزی" گفت و گو کردیم و از او پرسیدیم که شکایت این کمیته از آقای موسوی به چه دلیل بوده است؟

آقای حسین خان ابتدا تأکید کرد که "در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی" با بی بی سی گفت و گو می کند و سپس به سئوال ما چنین پاسخ داد: "آقای میرحسین موسوی با توجه به اعمالی که انجام داد، یعنی ایجاد آشوب و اغتشاش، بازی با احساسات ملت، تخریب اموال عمومی و آسیب زدن به وجهه نظام در جوامع بین المللی، به نوعی به سمت براندازی حرکت کرد و بر اساس قانون مجازات اسلامی، مصداق "محارب" محسوب می شود، که البته تشخیص این امر به عهده قاضی است".

* یعنی شما از دستگاه قضائی می خواهید که مجازات محارب را که اعدام است برای آقای موسوی در نظر بگیرد؟

- "نه ما نمی توانیم برای دستگاه قضایی تعیین تکلیف کنیم، آنها باید در این مورد نظر بدهند. منتهی ما می گوییم که بر اساس قانون مجازات اسلامی، چنین جرمی چنین مجازاتی دارد. منتهی دستگاه قضایی است که باید در این مورد تصمیم گیری کند".

* لابد شنیده اید که شخصیت هایی مثل آقای عسگراولادی به کسانی که برای آقای موسوی درخواست اعدام کرده اند انتقاد کرده اند و گفته اند و گفته اند که این درخواست ها "افراطی" و "دشمن تراشی" است.

- "آقای عسکراولادی از چهره های شاخص و انقلابی نظام هستند، منتهی اگر قرار باشد که آقای موسوی و امثال ایشان به دلیل جایگاهی که در نظام دارند مصونیت داشته باشند، هم عدالت زیر پا می رود و هم سنگ روی سنگ بند نمی شود. در آن صورت اصلا فلسفه مجازات از بین می رود. به همین دلیل ما از ایشان شکایت کردیم و امیدواریم همانطوری که آقای صادق لاریجانی در مراسم معارفه خود تأکید کردند، قوه قضائیه مطابق انصاف و عدالت رفتار و آقای موسوی را در یک دادگاه علنی محاکمه کند".

* اما آقای موسوی، آقای کروبی و طرفداران آنها می گویند که درخواست هایشان در چارچوب قانون اساسی است. آنها می گویند قانون اساسی ایران به معترضان حق داده است که تجمع مسالمت آمیز داشته باشند، اما این حق از آنها دریغ شده است.

- "اولا دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی یک هفته (یعنی از ۲۳ تا ۲۹ خرداد که سخنرانی آیت الله خامنه ای در نماز جمعه ایراد شد) به طرفداران آقای موسوی اجازه داد که به خیابان بیایند و اعتراض خود را مطرح کنند، هیچ برخوردی هم صورت نگرفت. اما در این یک هفته نظام بررسی کرد و به این نتیجه رسید که معترضان قرار است خارج از چارچوب قانون عمل کنند که دیدیم بعد از ۲۹ خرداد چه اتفاقاتی افتاد. وقتی این تجمع ها برپا می شود، بستر ایجاد می کند که مخالفان نظام هم بیایند و با اصل نظام مخالفت و ایجاد آشوب کنند. خب نظام در عملی که حقش بوده پیشگیری کرده و اجازه نداده که کشور به آشوب و اغتشاش کشیده شود".

* اما بخش قابل ملاحظه ای از آنچه آقای موسوی، آقای کروبی و هواداران آنها به عنوان "نقض حقوق اساسی مردم" از آن یاد می کنند، بعد از این دوره ای که شما اشاره کردید، بعد از ۲۹ خرداد اتفاق افتاده است. یعنی در جریان دستگیری ها، برخوردهای خیابانی و رفتارهایی که در بازداشت گاه هایی مثل کهریزک با بازداشت شدگان صورت گرفت.

- "اولا که همینجا هم اعلام می کنیم که اگر تخلفی صورت گرفته است، باید رسیدگی شود؛ مقام معظم رهبری هم تأکید کردند که اگر تخلفی در کهریزک صورت گرفته باید رسیدگی شود و در حال حاضر هم دارد رسیدگی می شود. منتهی هر کنشی، واکنشی دارد. وقتی به خیابان می آیند، اغتشاش و آشوب می کنند، تخریب اموال عمومی صورت می گیرد و درگیری ایجاد می شود، نظام باید از خود محافظت کند".

* ناآرامی در دانشگاه ها ادامه دارد و شما هم ظاهرا دانشجو هستید، آیا شما در این مورد تجربه خاصی دارید؟ آیا در دانشگاه شما هم از این اتفاق ها افتاده است؟ به نظر شما این وقایع به چه سمتی می رود؟

- "من دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز هستم. به هر حال عواملی هستند در داخل که متأسفانه در جهت تحقق منافع خارجی ها کار می کنند و دانشجوها را تحریک می کنند، منتهی تعدادشان زیاد نیست. فکر نمی کنم تعدادشان آنقدر زیاد باشد که بتواند مشکلی ایجاد بکند. دانشجویان ما خوشبختانه از درک و فهم بالایی برخوردار هستند، مسائل سیاسی روز را به خوبی تجزیه و تحلیل می کنند و خوب و بد را به خوبی تمیز می دهند. من فکر می کنم که با مرور زمان آرامش کاملا بر فضای ایران مستولی شود".

* اخیرا با برخی از چهره های اصلاح طلب برخوردهایی شده است مثل برخوردهایی که با آقای کروبی و آقای بهشتی در نمایشگاه مطبوعات صورت گرفت؛ نظر شما در مورد این نوع برخوردها و تأثیری که بر فضای سیاسی ایران می گذارد چیست؟

- "من خودم خبرنگار هستم و روزی که آقای کروبی به نمایشگاه مطبوعات آمدند، من در نمایشگاه بودم. وقتی آقای کروبی وارد شد، همان کنش و واکنشی اتفاق افتاد که عرض کردم. یعنی اول طرفداران آقای موسوی و آقای کروبی با شعارهای نامتعارفی که سر دادند، فضای نمایشگاه را به سمت تشنج بردند. یعنی شروع کننده بازی آنها بودند. طرفداران آقای احمدی نژاد هیچ حمله ای به آقای کروبی نکردند، بلکه مقابله به مثل کردند و از کاندیدای مورد حمایت خودشان که در انتخابات پیروز شده بود دفاع کردند و به نفع او شعار دادند. ولی تشنج اول از طرفداران آقای کروبی بود که فیلم آن هم موجود است".

* یعنی می گویید از نظر شما هیچ حمله ای به آقای کروبی نشد، چیزی به سمت ایشان پرت نشد و حمله فیزیکی صورت نگرفت؟

- "اصلا اجازه نزدیک شدن به آقای کروبی را نمی دادند. اگر شما فیلم ها را نگاه کنید، می بینید که محافظان آقای کروبی کلت کشیدند و در داخل نمایشگاه تیراندازی کردند. آقای کروبی و آقای موسوی مدعی گفت و گو و توجه به فرهنگ و هنر و فضای باز مطبوعات هستند، آیا درست بود که محافظان آقای کروبی در خانه مطبوعات کلت بکشند؟ اصلا کسی نمی توانست به آقای کروبی نزدیک شود".

* نظر شما راجع به طرح های آشتی ملی یا وحدت ملی که ظاهرا کسانی مثل آقای هاشمی رفسنجانی یا آقای مهدوی کنی دنبال می کنند چیست و اگر این طرح ها به سرانجامی برسد، شما و همفکران شما چه واکنشی به آن نشان خواهید داد؟

- "اصلا طرح وحدت ملی زمانی تدوین می شود که در داخل کشور بحران یا مشکلی باشد. ما الآن مشکلی در کشور نداریم، من متوجه نمی شوم که جناح چپ و اصلاح طلبان به دنبال چه هستند؟ انتخابات ریاست جمهوری تمام شده، محمود احمدی نژاد با ۲۴ میلیون رأی قاطع ملت انتخاب شده، شورای نگهبان تأیید کرده، مراسم تنفیذ برگزار شده است، وزراء معرفی شده اند و کشور دارد اداره می شود. مشکل خاصی نیست. من نمی دانم طرح وحدت ملی در چه چارچوبی مطرح است. چه کسی می خواهد با چه کسی آشتی کند؟ مگر مشکلی در کشور وجود دارد؟ مقام معظم رهبری هم فرمودند که زیر سئوال بردن اصل انتخابات از سوی بعضی افراد یک جرم نابخشودنی است. این ها می خواهند روی این مسئله خط بطلان بکشند تا کسی به دنبال محاکمه این افراد نرود. من فکر می کنم طرح وحدت ملی طرح کاذبی است که می خواهد افکار عمومی را به سمت دیگری ببرد".

* ولی آقای مهدوی کنی یا آقای باهنر یا آقای عسگراولادی که گفته می شود این طرح ها را دنبال می کنند، هیچ کدام از جناح اصلاح طلب نیستند. به نظر می آید که نگرانی هایی از شرایط کشور وجود دارد، همین ناآرامی هایی که در دانشگاه ها به وجود می آید، اتفاقاتی که در روز قدس افتاد، نگرانی هایی که در مورد راهپیمایی روز ۱۳ آبان مطرح می شود و این که عده پرشماری از دانشجویان و نخبگان ایرانی در مورد صحت انتخابات متقاعد نشده اند. به نظر می رسد که این ها نگرانی هایی است که این آقایان را به سوی تدوین طرح وحدت ملی برده است.

- "من باز تأکید می کنم که بحث انتخابات تمام شده و افرادی که نتوانسته اند قبول کنند یا به خودشان بقبولانند، باید پرونده انتخابات را بسته شده بدانند. با گذشت زمان همه چیز حل خواهد شد. شما نگاه کنید، پس از انتخابات هیجانات خیلی بالا بود، اما به تدریج از شدت هیجانات کاسته شد و مردم به هر حال انتخابات را قبول کردند و به آرای آن ۲۴ میلیون نفر احترام گذاشتند".

مطالب مرتبط