دیدار سفیر سوئیس با آمریکایی های بازداشت شده در ایران

شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد
Image caption شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد از کردستان عراق وارد ایران شدند

سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است، با سه آمریکایی بازداشت شده در این کشور دیدار کرد.

رابرت وود، از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفت سفیر سوئیس پس از چند بار درخواست در روز پنجشنبه موفق شد با شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد دیدار کند.

این دیدار چهل دقیقه ای در زندان اوین انجام شد و دومین دیدار دیپلمات های سوئیسی با این سه تن بود.

خانواده های این سه تن نیز با انتشار بیانیه ای به نقل از سفیر سوئیس از سلامت بودن فرزندانشان خبر دادند.

این سه آمریکایی پس از این که در سی و یکم ژوئیه "به طور اشتباهی" از مرز حلبچه وارد خاک ایران شدند، از سوی ماموران ایرانی به علت ورود غیرمجاز به این کشور بازداشت شدند.

خانواده های شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد با اشاره به پایان سومین ماه بازداشت آنها در ایران، در بیانیه خود از مقام های ایرانی خواستند فرزندانشان را آزاد کنند.

این بیانیه می نویسد: "شان، سارا و جاشوا در اوج تابستان راهی کوهنوردی شدند و لباس کمی به همراه داشتند زیرا برنامه آنها این بود که تنها یک هفته به مسافرت بروند ... باورش سخت است که تقریبا زمستان شده و آنها هنوز آزاد نشده اند. دلیلی برای ادامه بازداشت آنها به وسیله مقام های ایرانی نمی بینیم."

این بیانیه می افزاید: "هربار زنگ تلفن به صدا در می آید، امیدواریم آنها باشند که تماس گرفته اند تا ما را از آزادی خود مطلع کنند."

شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد از دانش آموختگان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی هستند.

خانواده های آنها و دولت آمریکا می گویند آنها گردشگرانی بودند که برای بازدید از جاذبه های طبیعی کردستان عراق به این منطقه سفر کرده اند و به طور اشتباهی وارد ایران شده اند.

ایران می گوید این افراد به طور غیرقانونی وارد این کشور شده اند و محمود احمدی نژاد بر رسیدگی سریع و بی اغماض به پرونده آنها تاکید کرده است.

مطالب مرتبط