مرتضی الویری از زندان آزاد شد

مرتضی الویری از سیاستمداران اصلاح طلب ایران که اواسط شهریور ماه دستگیر شده بوده، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و با حکم قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب آزاد شده است.

آقای الویری نماینده مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات و از سران مخالفان دولت ایران در "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان" است و پیش از انتخابات رئیس "کمیته صیانت از آرا" ستاد انتخاباتی مهدی کروبی بود.

یکی از ماموریت های عمده "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و بازداشت شدگان" جمع آوری اسامی کشته شدگان و بازداشتی های وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران بوده که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد. بر اساس گزارش این کمیته که آقای الویری از اعضای تاثیر گذار آن محسوب می شد، سرکوب اعتراض های پس از انتخابات بیش از هفتاد کشته به دنبال داشته است.

چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران و گسترش اعتراض ها به آن، جلسه ای با حضور نمایندگان ۴ نامزد انتخاباتی در حضور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برگزار شد که آقای الویری به عنوان نماینده آقای کروبی در آن شرکت کرد.

در این جلسه مرتضی الویری راهپیمایی های صورت گرفته پس از اعلام نتایج انتخابات را با راه پیمایی های دوران انقلاب اسلامی مقایسه و آن را کم نظیر توصیف کرده بود.

او همچنین از قول آقای کروبی از رهبر ایران خواست تا به "تخلفات انتخاباتی" رسیدگی کند.

آقای الویری در این دیدار خود را از دلسوزان جمهوری اسلامی معرفی کرده و گفته بود که حتی خطبه عقد او و همسرش را آیت الله خامنه ای جاری کرده است.

برخی از رسانه های فارسی، چند روز پس از این دیدار، متنی را از قول آقای الویری منتشر کردند که جزئیات فاش نشده ای از دیدار نمایندگان نامزدها با رهبر ایران را شامل می شد.

بر اساس این یادداشت رهبر ایران این جلسه را به علت "خستگی" در نیمه آن ترک کرده است.

مرتضی الویری روز 17 شهریور امسال دستگیر شده بود. او نماینده سه دوره اول مجلس شواری اسلامی بوده است و در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی دبیر عالی شورای مناطق آزاد بود.

آقای الویری پس از دستگیری غلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران مدتی شهردار پایتخت بود و سپس به عنوان سفیر ایران عازم ماموریت در اسپانیا شد.

مطالب مرتبط