هشدار مفتی اعظم عربستان به ایران

شیخ عبدالعزیز آل شیخ، مفتی اعظم عربستان به ایران در باره سیاسی کردن مراسم حج امسال هشدار داد.

طی روزهای اخیر مقام های عربستان سعودی به ایران هشدار داده اند که از مراسم حج برای اغراض سیاسی و اهداف خود استفاده نکند.

مفتی اعظم عربستان در گفت و گویی با روزنامه الشرق الاوسط، مطرح کردن ادعاهای نادرست در باره حج را موجب سردرگمی زائران خوانده و آن را خلاف {تعلیمات} اسلام خوانده است.

اوائل ماه جاری میلادی، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نسبت به بدرفتاری با زائران شیعه که عمدتا ایرانی هستند، هشدار داده بودند.

وزیر حج عربستان در واکنش به این اظهارات، از مقام های ایران خواسته بود تا حج را سیاسی نکنند.

ایران می گوید در مراسم حج به مقدسات شیعیان توهین می شود و زائران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، ادعایی که عربستان آن را رد می کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران هشدار داده که اگر برای زائران ایرانی عازم حج، محدودیتی وضع شود، این کشور در این باره واکنش نشان خواهد داد.

مقام های ایرانی بر برگزاری مراسم "برائت از مشرکین" تاکید می کنند، این در حالی است که مقام های عربستان برخی از آداب و رسوم مذهبی رایج در میان شیعیان را مجاز نمی دانند و مانع از آن می شوند که زائران ایرانی، چنین شعائری را اجرا کنند

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران می گوید که عده ای که "معلوم نیست مال کجا هستند" به مقدسات شیعیان توهین می کنند و به "نوامیس" زائران شیعه و ایرانی "تعرض و جسارت" می کنند و مأموران انتظامی سعودی هم یا تماشا می کنند و یا به نفع آزار دهندگان وارد عمل می شوند.

او گفته بود: "دولت سعودی وظیفه دارد که نگذارد زائر خانه خدا و مرقد مقدس پیامبر و ائمه مورد تعرض قرار بگیرد".

برائت از مشرکین تعبیری قرآنی دارد و منظور آن "اعلام بیزاری و اجتناب از مشرکین و قطع ارتباط با آنها" است. پس از انقلاب سال 1357، با نظر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، این مراسم در حین حج برگزار می شود.

مطالب مرتبط