معاون اول قوه قضائیه:معترضان به نتیجه انتخابات باید پاسخگو باشند

ابراهیم رئیسی
Image caption معاون اول قوه قضائیه می گوید که معترضان به نتیجه انتخابات جرم بزرگی مرتکب شده اند و باید پاسخگو باشند

در پی سخنان آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران که زیر سئوال بردن اصل انتخابات را "بزرگترین جرم" خوانده بود، ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه گفته است که این افراد(مخالفان دولت) باید پاسخگو باشند.

آقای رئیسی به خبرنگاران گفته که "آنهایی که القای تقلب، تشویش اذهان عمومی و ایجاد ناامنی و اغتشاش در جامعه کردند، بدون تردید جرم بزرگی مرتکب شده اند و باید پاسخگوی آنچه که مرتکب شده اند، باشند."

این اولین اظهار نظر یک مقام قضایی به سخنان سه روز پیش آیت الله خامنه ای است که در دیدار گروهی از "نخبگان علمی و فرهنگی" زیر سئوال بردن انتخابات را "بزرگترین جرم" خوانده و گفته بود: "همان فردای انتخابات عده ای بدون دلیل و استدلال، آن انتخابات عظیم را دروغ خواندند، آیا این جرم کمی است"؟

آقای خامنه ای همچنین گفته بود که ساعتی پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران به طور خصوصی برای رهبران مخالفان دولت پیامی هشدارآمیز فرستاده و به آنها گفته: "شما در حال شروع برخی مسائل هستید، اما دیگران از آنها سوءاستفاده می کنند و شما نمی توانید ماجرا را کنترل کنید و همان طور هم شد".

ظاهرا اشاره آقای خامنه ای به برخی سران مخالفان دولت یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی است که روز پس از انتخابات اطلاعیه هایی صادر کردند و در آن ها، نتیجه اعلام شده انتخابات را "مهندسی شده"، "مضحک و شگفت" و ناشی از "شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما" خواندند.

برخی کارشناسان سخنان آقای خامنه ای را آغاز تازه ای بر وقایع بعد از انتخابات تفسیر می کنند و معتقدند که این سخنان ممکن است مجوزی باشد بر این که قوه قضائیه با سران مخالف دولت نظیر آقایان موسوی و کروبی برخورد کند.

با این حال، معاون اول قوه قضائیه تقریبا همان سخنان رهبر ایران را تکرار کرده و در آن نشانه ای از این که قوه قضائیه تصمیم دارد با سران مخالفان دولت برخورد کند، به چشم نمی خورد.

بعد از انتخابات گروهی از مخالفان دولت و معترضان به نتایج انتخابات دستگیر شدند و به گفته آقای رئیسی، "تاکنون بیش از 50 مورد حکم برای متهمان آشوب های پس از انتخابات در دادگاه بدوی صادر شده است."

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرده که این حکم ها قطعی نیست و "برای برخی از این پرونده ها درخواست تجدید نظر شده است که باید پرونده ها در دادگاه تجدید نظر مطرح شود."

مطالب مرتبط