پیشنهاد فرمانده پلیس ایران برای حضور قانونی افغان ها در ایران

اسماعیل احمدی مقدم
Image caption فرمانده نیروی انتظامی: باید شاکر باشیم که افغانی ها در ایران نیروهای کاری هستند و سرشان به کار گرم است

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران( پلیس) پیشنهاد کرده که حضور افغان ها در ایران قانونی شود و آنها نیز تحت پوشش خدمات بیمه ای و مالی و سیاسی قرار بگیرند.

این اولین باری است که یک مقام ارشد ایران چنین پیشنهادی را مطرح کرده است. پیش از این دولت ایران تمام توان خود را بر اخراج مهاجران افغان متمرکز کرده بود ولی این برنامه ها موفقیت آمیز نبود.

آقای احمدی مقدم در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به طرح خروج افغان ها در دو سال پیش گفت :"نتیجه این طرح را دیدیم، مرغداری ها و گاوداری ها خوابید و زباله های شهرداری در خیابانها ماند."

دولت ایران در طول سالهای اخیر محدودیت هایی را بر اقامت و کار مهاجران افغان وضع کرده تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه" خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند.

اما گزارش ها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت ایران به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

پلیس ایران به عنوان بازوی اصلی انتظامی مسئولیت دشواری در این سالها داشته و همواره یک سر ماجرای اخراج افغان های مهاجر بوده اما اکنون فرمانده این نیرو می گوید: "اگر همه جانبه فکر نکنیم و صرفا بخواهیم پلیس را وارد میدان کنیم که با این موضوع برخورد شود، نتیجه مطلوبی به دست نخواهد آمد و زیر فشار بخش اقتصادی، مجبور می شویم که این افراد را بازگردانیم."

آقای احمدی مقدم تاکید کرده که "باید شاکر باشیم که افغانی ها در ایران نیروهای کاری هستند و سرشان به کار گرم است."

محدودیت های تحصیلی

Image caption تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت ایران به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند

سالهای اخیر محدودیت هایی در باره تحصیل اتباع خارجی و فرزندان آنها در مدارس وضع شده است و اتباع خارجی از جمله افغان ها و عراقی ها نمی توانند در مدارس تحصیل کنند.

البته دولت ایران در مواردی نیز شرایطی را برای ادامه تحصیل فرزندان اتباع افغانی در نظر گرفته بود که بر اساس آن خانواده های افغان با پرداخت مبالغی مجاز به استفاده امکانات مدارس ایران بودند.

گزارش ها نشان می دهد که این محدودیت مشکلاتی را برای خانواده های مهاجران افغان فراهم کرده است و اغلب افغان های مقیم ایران قادر به تامین مبالغ تعیین شده نیستند.

اخیرا نیز طرح تازه ای از سوی ایران مطرح شده است که بر اساس آن وزارت آموزش و پروش ایران با دولت افغانستان برای "تاسیس مدارس ایرانی- افغان در داخل افغانستان" مشارکت خواهد کرد. وزارتخانه های علوم و بهداشت نیز موظف شده اند زمینه حضور اتباع افغان و عراقی دارای اقامت مجاز در دانشگاهها را فراهم کنند.

در سالهای اخیر به این تصور دامن زده شده بود که در میان افغان های مقیم ایران جرم زیاد است ولی آقای احمدی مقدم این طرز تفکر را رد می کند و می گوید:"بین نرخ جرم در افغانها با متوسط جرم در بین اتباع ایرانی تفاوتی وجود ندارد و بالاتر نیست."

فرمانده نیروی انتظامی ایران تاکید می کند:" حتی اگر در آینده شرایط کشور افغانستان مطلوب شود، بخشی از افغان ها در ایران باقی خواهند ماند."

با این استدلال آقای احمدی مقدم نتیجه می گیرد که "تنها راه حل این مشکل حضور قانونی این افراد در ایران است."

فرمانده نیروی انتظامی می گوید که حضور افغان ها باید قانونی باشد و تحت پوشش وزارت کار و امور اجتماعی و همچنین پوشش امنیتی، سیاسی و مالی کشور قرار بگیرند.

مطالب مرتبط