سیزده آبان تحت تاثیر سبزها

تظاهرات سیزدهم آبان در ایران، پس از اشغال سفارت امریکا در این کشور هر ساله توسط دولت جمهوری اسلامی برگزار می شود. اما ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر برخی از مراسم رسمی در این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. برخی صاحبنظران معتقدند مراسم امسال سیزدهم آبان نیز تحت تاثیر همین حرکت های اعتراضی "جنبش سبز" قرار خواهد گرفت.

مسئولان دولت ایران و بسیاری از مراکز آموزشی و فرهنگی مدتی پیش از روز ۱۳ آبان به تبلیغ برای برگزاری این مراسم می پرداختند. اما نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و موج اعتراض به آن بسیاری از مراسم ایران را تحت شعاع خود قرار داده است.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران می گوید "هر سال در هفته منتهی به ۱۳ آبان شاهد پوسترهای تبلیغاتی این روز بودیم. گروههای مختلف اعلام آمادگی کرده و ملت را دعوت می کردند. اما امسال اگر به خیابان های مرکزی یا دانشگاه تهران بیائید باورتان نمی شود که یکی دو روز دیگر ۱۳ آبان است. هیچ اعلامیه ای حکایت از نزدیکی به ۱۳ آبان دیده نمی شود. به عکس صحبت از این است که مراقب باشید، نفوذی ها، ضد انقلاب در صفوف شما شرکت نکنند." برخی از صاحبنظران معتقدند پس از انتخابات شهروندان معترض به نتیجه آن با حضور در مراسم دولتی به بیان انتقادهایشان می پردازند.

فرخ نگهدار، فعال سیاسی در لندن، می گوید:"مراسم سیزده آبان در ۳۰ سال اخیر با حمایت دولتی همراه بوده است. اما این عرصه دارد به دست شهروندانی می رود که ناراضی هستند. اعتماد به حکومتی که احساس می کنند خود را تحمیل کرده، ندارند. در روز قدس برای حکومت مسلم شد که فضاهای عمومی تحت کنترل حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیست. مردم در خیابان حرفشان را عرضه می کنند."

پس از اعلام شرکت میرحسین موسوی و مهدی کروبی از کاندیداهای ریاست جمهوری و معترض به نتیجه انتخابات و همچنین بیانیه های گروه های اصلاح طلب برای حضور در این مراسم، به گفته برخی کارشناسان برای نخستین بار دریافت مجوز برای برگزاری مراسم سیزده آبان توسط مسئولان انتظامی و نظامی در ایران اعلام شد.

آقای زیباکلام با اشاره بر نیاز به مجوز برای برگزاری این مراسم می گوید "اس ام اس هایی از سوی حکومت یا دستگاه های وابسته به حکومت رد و بدل می شود که مراقب باشید که سبزها می خواهند توطئه کنند. یک جو در حقیقت نا مطمئنی بر فضای سیزده آبان حاکم است. دلیلش هم واضح است منتقدان حکومت هیچ امکان دیگری ندارند و مجوز به آنها داده نمی شود به همین دلیل در مراسم های رسمی شرکت می کنند."

در همین حال سرتیپ سید یحیی رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه با تاکید بر برگزاری مراسم ۱۳ آبان پیشتر گفته که ما از مردم می خواهیم که صف خود را از فتنه گران جدا کنند. احمد جنتی خطیب نماز جمعه تهران نیز به برگزار کنندگان این مراسم هشدار داده است.

مراسم ۱۳ آبان به گفته صاحبنظران مانند هر سال مراسمی سیاسی است اما متفاوت از سالهای دیگر.

فرخ نگهدار، فعال سیاسی می گوید:" جمهوری اسلامی ایران همیشه سعی کرده در راهپیمایی ها سیاست های روز خود را به منصه ظهور برساند. اگر هر سال با شعار مرگ بر امریکا می آمدند تظاهرات را ترتیب می دادند امسال حکومت می خواهد چنین شود اما من تصور نمی کنم که شعارهایی که در جهت دشمنی با امریکا از جانب مردم اعلام شود."

صادق زیباکلام نیز نظری مشابه دارد. او می گوید "حکومت از یک سو نمی تواند ۱۳ آبان را تعطیل کند از سوی دیگر اگر بخواهد به شکل سنتی اداره کند این امکان وجود دارد که دهها هزار و صدهها هزار منتقد بیایند شرکت کنند و شعارهایی به نفع جنبش سبز بدهند عکس چیزی که حکومت می خواهد بنابراین حکومت فعلا هیچ تبلیغی برای سیزده آبان نمی کند. " دست اندرکاران حوزه سیاسی بر این باورند که در مراسم ۱۳ آبان همانند دیگر راهپیمایی هایی که پس از انتخابات برگزار شده، معترضان به دولت با نمادهای سبز در کنار موافقان دولت به اعتراض های خود ادامه می دهند.

مطالب مرتبط