افزایش فشار بر ایران برای پذیرش طرح ارسال اورانیوم

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی گفت طرح پیشنهاد فرصتی برای پرهیز از مقابله است

ایران برای پذیرش طرحی برای ارسال اورانیوم خود به خارج برای غنی سازی بیشتر، تحت فشار بین المللی فزاینده ای قرار گرفته است.

محمد البرادعی، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت که پیش نویس طرحی که ماه گذشته پیشنهاد شد یک "فرصت فرار" برای پرهیز از تقابل است.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه نیز گفته است که قدرت های جهانی که با ایران مذاکره می کنند تاکتیک های تاخیری ایران را نخواهند پذیرفت.

ایران "ملاحظاتی فنی و اقتصادی" را در مورد این پیشنهاد با آژانس اتمی سازمان ملل در میان گذاشته و ضرب الاجل ها برای پاسخگویی به آن را رد کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا می گوید محمد البرادعی برای پذیرش این پیشنهاد 48 ساعت به ایران وقت داده است.

روسیه نیز همچون فرانسه و بریتانیا از ایران خواسته است به این پیشنهاد پاسخ دهد.

بر اساس این پیشنهاد، ایران حدود 1200 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با خلوص پایین (3.5 درصد) خود را به روسیه انتقال می دهد تا پس از غنی سازی بیشتر به حدود 20 درصد، در فرانسه تبدیل به میله سوخت شده و به ایران تحویل داده شود. این سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران است که محصول آن ایزوتوپ های پزشکی برای درمان سرطان است.

این طرح راهی برای دستیابی ایران به سوخت مورد نیاز و همزمان دادن تضمین به غرب دایر بر عدم استفاده از اورانیوم موجود برای ساخت سلاح های اتمی تلقی می شود.

آقای البرادعی گفت که همکاری میان ایران و قدرت های غربی "در درجه اول به اعتمادسازی مربوط می شود، که تنها از طریق گفت و گو قابل تحقق است."

او افزود: "بنابراین من ایران را ترغیب می کند تا جای ممکن در پاسخگویی سریع به پیشنهاد اخیرم صراحت داشته باشد."

آقای برادعی گفت که این طرح فرصتی برای "برگشتن از راه رفته است" و تاکید کرد که مساله مهم "ضمانت های متقابل میان طرف هاست."

او گفت: "اما باید اضافه کنم که اعتمادسازی و ایجاد اطمینان یک فرآیند تدریجی است که لازمه آن تمرکز بر کل قضیه و تمایل به خطر کردن برای صلح است.... این یک فرصت منحصر به فرد و فرار برای بازگشتن از راه رفته و حرکت از مقابله جویی به سوی همکاری است و بنابراین نباید آن را از دست داد."

Image caption روابط روسیه و بریتانیا در سال های اخیر خوب نبوده و دیوید میلیبند (راست) اولین وزیر خارجه بریتانیا در پنج سال گذشته است که به روسیه سفر کرده است

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا نیز پس از دیدار با همتای روس خود در مسکو خواستار پاسخ سریع ایران به این پیشنهاد شد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: "محمد البرادعی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی 48 ساعت دیگر به ایران مهلت داده است تا پاسخی جدی در این باره ارائه کند و این چیزی است که همه ما می خواهیم شاهدش باشیم."

او افزود: "ما در ماه مه سال 2008 درباره مفاد معامله با ایران توافق کردیم و حقیقت این است که اگر ایران مانند یک کشور عادی در قبال مسئولیت هایش رفتار کند، می توان با آن مانند یک کشور عادی در قبال مسائل هسته ای رفتار کرد."

آقای میلیبند که اولین وزیر خارجه بریتانیا در پنج سال گذشته است که به روسیه سفر می کند، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کرد و گفت: "ما هر دو می خواهیم پاسخی فوری از ایران درباره پیشنهاد [تامین سوخت] رآکتور تحقیقاتی تهران دریافت کنیم."

آقای لاوروف نیز ابراز امیدواری کرد که ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

او با یادآوری حاصل مذاکرات ماه گذشته میلادی در وین ( از روزهای 19 تا 21 اکتبر - 27 تا 29 مهر) گفت: "دیدار امروز ما با این توافق به پایان رسید که ما بر روی همه طرف های درگیر در این مسئله، بدون استثنا و از جمله ایران برای تصویب [این پیشنهاد] حساب می کنیم."

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، این پیشنهاد را نیازمند مذاکره و بررسی بیشتر دانسته و گفته است: "ایران در باره این پیشنهاد ملاحظاتی فنی و اقتصادی دارد."

آقای متکی تاکید کرد که هنوز ایران این پیشنهاد را رد نکرده است، اما برخی دیپلمات های غربی با اشاره به جزئیات فاش شده از تغییرات مورد نظر ایران که در روز پنجشنبه 29 امتبر (هفت آبان) به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شد، درباره امکان اجرای موارد مورد نظر ایران ابراز تردید کرده اند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آمادگی ایران برای برگزاری نشست بعدی برای تامین سوخت رآکتور هسته ای ایران را اعلام کرده است.

از آنجا که پاسخ ایران، "پاسخ ابتدایی" توصیف شده، آمریکا نیز خواستار اعلام هر چه سریعتر پاسخ نهایی و قطعی ایران به این پبشنهاد شده است.

در اظهار نظری تازه که برخی کارشناسان معتقدند می توان آن را نماینده نظر سیاستمداران ایرانی قلمداد کرد، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است با انتقال اورانیوم 3.5 درصدی ایران به خارج "اتفاقی که عملا رخ می دهد این است که ما اورانیومی نداریم که چرخه سوخت هسته ای خود را با آن بگردانیم و این به معنای تعلیق فعالیت هسته ای ایران است."

مطالب مرتبط