اظهارات تازه موسوی و کروبی درباره قانون اساسی و جنبش اعتراضی

عکس آرشیوی از دیدار مهدی کروبی و میرحسین موسوی
Image caption چهره های ممتاز اصلاح طلبان همچنان دولت را به چالش می گیرند

مهدی کروبی و میرحسین موسوی از چهره های ممتاز مخالفان در ایران که همواره بر پایبندی خود به قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید کرده اند بار دیگر تکرار کرده اند که این قانون یا نحوه اجرای آن اشکال دارد.

به گزارش سایت "کلمه" وابسته به میرحسین موسوی، او در دیداری با خانواده فیض الله عرب سرخی عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در زندان به سر می برد گفته است: "اجرای ناقص قانون اساسی همه آنرا بی اعتبار خواهد کرد و مرجعیت آنرا به عنوان میثاق ملی و دینی از بین خواهد برد."

آقای موسوی در گذشته مکررا تاکید کرده است که دولت قانون اساسی را به میل خود تفسیر و اجرا می کند و انتقاد کرده است که بندهای مربوط به حقوق مردم در قانون اساسی - از جمله آزادی تجمعات - رعایت نمی شود.

از سوی دیگر به گزارش سایت "تغییر" پایگاه خبررسانی حزب اعتماد ملی، آقای کروبی دبیر کل این حزب گفته است: "البته همه می دانیم که قانون اساسی بی عیب و نقص نیست اما بدانید که اگر همین قانون اساسی و همه اصول آن در طول این سال ها بند به بند اجرا می شد امروز کشور با این مشکلات روبرو نبود."

بالا گرفتن بحث درباره قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ناشی از چالش هایی است که بسیاری از مخالفان با زیر سوال بردن مفهوم ولایت فقیه و شعار "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" در تظاهرات ضددولتی طی ماه های اخیر پیش کشیده اند.

سران جنبش اعتراضی ایران، که پس از انتخابات ریاست جمهوری که مخالفان آن را آمیخته به تقلب گسترده می دانند شکل گرفت، همواره بر پایبندی خود به قانون اساسی تاکید کرده اند و در هفته های اخیر حتی سعی کرده اند از شعارهایی که برخی مخالفان در زیر سوال بردن نظام سیاسی کشور سر می دهند فاصله بگیرند.

به گزارش سایت "تغییر" آقای کروبی روز دوشنبه در جمع اعضای ادوار تحکیم وحدت در مورد برخی از شعارها گفت: "نسل جوان باید مراقب باشد، حرف و شعار ما باید دفاع از حقوق و رای مردم باشد، ارزش های انقلاب و ارزش های جمهوری اسلامی و در درجه اول قانون اساسی شعار اصلی ما است."

اما آقای کروبی تاکید کرد که به عقیده او جمهوری اسلامی از "محتوای واقعی اش منحرف شده است" و گفت که هدف جنبش اعتراضی بازگرداندن نظام به "مسیر اصلی" است.

میرحسین موسوی نیز روز 29 مهر ماه از سر داده شدن بعضی شعارهای رادیکال توسط هواداران جنبش سبز ابراز نارضایتی کرده و گفته بود: "به نفع همه ماست شعارهایی متناسب با ظرفیت کشور طرح کنیم و از طرح شعارهای انحرافی و غیرمنطبق با وضعیت کشور بپرهیزیم."

بسیاری از مقام های حکومتی ایران در واکنش به اعتراضات اخیر، مخالفان و به خصوص اصلاح طلبان را متهم کرده اند که قصد تضعیف ولایت فقیه و اصل نظام را دارند. آنها می گویند که در جریان اعتراضات "هرکه با نظام مخالف" بود وارد صحنه شد.

اما آقای موسوی در تازه ترین اظهاراتش چنین می گوید: "کسانی که مخالف نظام بودند هیچ گاه وارد این جنبش نشدند."

او با اشاره به "فرزندان انقلاب" - اشاره به اصلاح طلبان - و همچنین "جوانانی که با نیت پاک وارد جنبش شده اند" گفت: "هیچ کدام از این دو گروه به دنبال خرابکاری نبوده و همه دنبال ساختن کشور بودند و من نمی دانم چرا کسی این موضوع را نفهمید."

اصلاح طلبان در استدلال خود علیه اتهامات حکومت دایر بر تلاش برای تضعیف نظام، بر ریشه های انقلاب سال 1357 به عنوان یک جنبش مردمی که خواستار حق حاکمیت مردم بود تاکید کرده اند.

آقای کروبی در سخنان تازه اش در راستای همین استدلال گفت: "آنچه برای ما مهم است محتوای جمهوری اسلامی است. ما بر محتوای آن تاکید داریم و می گوییم اگر امام فرمود میزان رای ملت است، منظور این بود که باید به رای مردم احترام گذاشته شود. آیا در این کلام امام حرفی از اسلام زده شد؟ چرا که اسلام مزاحمت و مخالفتی با رای مردم و اراده مردم ندارد."

در ضمن اصلاح طلبان به حکومت هشدار داده اند با بستن راه اعتراض آنها، زمینه برای نیروهای "رادیکال" که "اصل انقلاب" را قبول ندارند هموار می شود.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران اواسط مهر ماه ظاهرا در اشاره به بعضی از معترضان نتایج انتخابات گفته بود که در بخش هایی از جامعه "مساله جمهوری اسلامی مورد کم لطفی قرار می گیرد" و دلیل آن را این دانست که "معتقدان به جمهوری اسلامی نمی توانند در امنیت حرف خود را بزنند و در این شرایط است که کسانی لب به سخن می گشایند که به اصل نظام اعتقاد ندارند."

آقای خاتمی آن زمان از پیدا شدن "هسته های عملی" که به گفته وی نفی کننده ظرفیت های جمهوری اسلامی هستند ابراز نگرانی کرد و گفت "متاسفانه نشانه های آن را در جامعه" می بیند.

مطالب مرتبط