مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 11 آبان 88

تیترهای اول

"یارانه نسیه، تورم نقدی ایجاد می کند" عنوان اصلی روزنامه خبر است، "یارانه نقدی برای پنجاه میلیون نفر" تیتر روزنامه ایران، کیهان در تیتر بزرگ خود نوشته "همه یارانه می گیرند کم درآمدها بیشتر" و مردم سالاری از پیشنهادی برای "رفراندوم برای هدفمندسازی یارانه ها" خبر داده است.

"آخرین وضعیت زندانیان اصلاح طلب" گزارش اصلی آفتاب یزد است، اعتماد نوشته "در دادگاه نبوی اتهام تبليغ عليه نظام و اخلال در ترافيک مطرح شد" و حیات نو در صدر گزارش های خود نوشته "توجه به نظر اکثریت هدف انقلاب بود".

"سازمان بازرسی: ابطال واگذاری مخابرات، سازمان بورس: نمی شود" تیتر اول تهران امروز است، "درخواست سازمان بازرسی برای ابطال معاملات مخابرات" گزارش اصلی جام جم و ابتکار نوشته "بازرسی: مزايده باطل است، بورس: هيچ مرجعي حق ابطال ندارد".

"افشاي طرح سري وزارت خارجه آمريكا براي انتقال يهوديان يمن به واشنگتن" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامی است و "هر نوع پیش شرط برای تحویل سوخت قابل پذیرش نیست" تیتر اول رسالت که از قول ابوترابی نایب رییس مجلس نقل شده است.

گزیده مقالات

انعطاف

حميد قزوينی در مقاله ای در حیات نو نوشته پرونده هسته‌اى و نحوه پيگيرى آن طى 13 سال گذشته همواره موضوع اول دستگاه ديپلماسى کشور بوده و جريان موسوم به اصولگرا تا مى‌توانست اصلاح‌طلبان را به عدم دفاع از حق مسلم ايرانيان و انعطاف بيش از حد مقابل غربى‌ها متهم مى‌کرد.

به نوشته این روزنامه اکنون پرونده هسته‌اى به مراحل اصلى و شايد پايانى خود نزديک شده است. دولت اصولگرا و رئيس آن از حق هسته‌اى چه‌ها که نمى‌گويند. ديگر اثرى از ديپلمات‌هاى اصلاح‌طلب نيست که متهم به غرب‌زدگى شوند، نمايندگان مجلس هشتم به جاى نمايندگان اصلاح‌طلب آمده‌اند و خود را مدافع پر و پا قرص حقوق هسته‌اى مى‌دانند. در چنين شرايطى همه آن سر و صداها، آسمان و زمين را به هم وصل کردن‌ها و ادعاها به اينجا ختم شده که آقايان تضمين‌ها و تعهدات فراوانى بدهند و در مقابل مقدارى اورانيوم غنى شده براى رآکتور تهران وارد کنند.

اتحاد ملی در مقابل آمریکا

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سردمداران كاخ سفيد در طول 30 سال گذشته به دفعات توطئه هاي سنگين و همه جانبه اي را عليه انقلاب اسلامي ايران تدارک ديدند كه براي هر يك ميلياردها دلار از بودجه خود يا جيب شيوخ منطقه و آتش بياران معركه هزينه كرده ولي كوچكترين نتيجه اي نگرفتند.

به نوشته این روزنامه امروز ضروري ترين وظيفه نخبگان و سرخط هاي جريان هاي سياسي براي خنثي كردن توطئه هاي نرم افزارهاي آمريكا، ايجاد فضاي رسانه اي مناسب براي بي اثر كردن تلاشهاي دشمن افشاي توطئه هاي آمريكا ايجاد همگرايي منطقي بين نيروهاي درون نظام و تحقق بخشيدن به شعار اتحاد ملي به عنوان رهيافت استراتژيك نظام اسلامي است.

جنبش سبز علوی

رسالت در مقاله نوشته متاسفانه دشمنان در شبيخوني نيرنگ آميز با هتک حرمت اين نماد ديني و فرهنگي، به محتواي آن نيز جسارت روا داشته اند از اين رو است که حرکت مکتبي و مردمي “جنبش سبز علوي “ در خيزشي عمومي و فراگير عليه انحصاري ساختن اين رنگ اعلام موجوديت کرده و اولين بيانيه خويش را منتشر کرده است.

بر اساس نوشته رسالت در بیانیه اول این گروه آمده از اين پس و بخصوص در مراسم مذهبي در پيش رو همچون عيدين سعيدين قربان و غدير خم، و نيز محرم و صفر با تظاهر و بر تن کردن لباس ها، شال ها و پرچم هاي مزين به اين نماد مقدس سبز در مجامع عمومي و مذهبي همچون مساجد، تکايا، حسينيه ها، مدارس، دانشگاه ها، خيابانها، حوزه هاي علميه، مجامع کارگري و کشاورزي، صنعتي و تجاري، بازار، جشن ها و ميهماني ها و محيط فعال ایجاد می کنیم.

رهبران و بدنه جنبش

صادق زیبا کلام در حیات نو با اشاره به تظاهرات گذشته هواداران جنبش سبز نوشته سردادن بعضى شعارهاى تند و راديکال، باعث مى‌شود که وظيفه رهبران جنبش سبز -يعنى آقايان موسوى و کروبى و تا حدودى آقاى خاتمي- سنگين تر شود.

به نظر این استاد دانشگاه معلوم است که صدها هزار نفرى که در نماز جمعه آقاى‌هاشمى يا در تظاهرات روز قدس شرکت کرده اند، با يک حرف آقاى موسوى دست از بعضى شعارها بر نمى‌دارند. اما مهم اين است که رهبرى جنبش سبز در اين زمينه‌ها با هوشيارى و دقت تمام برخورد کند. ضمن اينکه راست افراطى هم بسيار مايل است تا شعارهاى راديکالى در اعتراضات سر داده شود تا راحت تر زمينه برخورد فراهم شود.

عقب نشینی مجلس

حیات نو در گزارش اصلی خود نوشته يارانه نقدى به تمام اقشار جامعه و با تشخيص دولت پرداخت خواهد شد، اين حاصل مذاکرات ديروز نمايندگان مجلس بود که پس از طى کردن فرآيند 10 پيشنهاد سرانجام به تصويب مجلس رسيد.

به نوشته این روزنامه مصوبه اى که با عقب نشينى مجلس از تصميم قبلى کميسيون ويژه بررسى کننده لايحه هدفمندى يارانه‌ها همراه بود. چرا که اين کميسيون پيش از اين مصوب کرده بودکه 50 درصد درآمد حاصل از آزاد سازى قيمت ها بر مبناى « 5 دهک درآمدي» که مجلس آنها را تعيين مى کرد توزيع شود.

خرید مسکن

مرجان نماینده در تهران امروز نوشته با اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، مردمي كه در شرايط فعلي توان خريد مسكن را ندارند، ديگر هرگز نمي‌توانند صاحبخانه شوند. اين چشم‌اندازي است كه تحليلگران و كارشناسان بازار مسكن از آثار تعديل يارانه‌ها در ساخت‌وساز عنوان كرده‌اند. به اعتقاد آنها اجراي طرح مزبور در شرايط فعلي، موجب افزايش تورم خواهد شد، امري كه تاثير مستقيمي در ساخت‌وساز و بازار مسكن خواهد گذاشت.

به نوشته این روزنامه طرح دولت كه بنا بر اظهارات كارشناسان در برنامه‌هاي توسعه‌ سوم و چهارم نيز لحاظ شده بود، به‌دليل فراهم نبودن زيرساخت‌هاي مناسب تاكنون اجرايي نشده است، اكنون نيز تصويب كليات اين طرح، اظهارنظرهاي متفاوتي را از سوي كارشناسان به‌دنبال داشته است.

تعریف دهک

محمد طبیبان در مقاله ای در تهران امروز نوشته اينكه گفته مي‌شود دهك‌هاي مشمول لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها مشخص نيست، معنا ندارد. ايراد نمايندگان به دولت براي اين موضوع كاملا بجاست. مفهوم دهك امري اجرايي نيست بلكه بايد از طريق آمار به اين مفهوم دست يافت. درواقع در يك بررسي آماري بايد مرز بين دهك‌ها را مشخص كرد چراكه با يك اقدام رفاهي چنين مفهومي كاربردي ندارد.وقتي پاي منافع عمومي در ميان است بايد مشخص شود كه پول از چه منبعي به دست آمده و در كدام بخش مصرف مي‌شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی: دولت به پخش كردن پول مجاز نيست؛ كاري كه در اين سال‌ها تا حدودي انجام داده است، اما بيش از اين نبايد بدون ضوابط به توزيع پول پرداخت. دولت بايد بداند كه براي هزينه كردن درآمدهاي كشور بايد تابع قوانين بودجه سنواتي باشد.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده در خصوص هدفمندكردن يارانه‌ها و پرداخت نقدي آن بايد دقت بيشتري كرد. اين موضوع حساس است و معيشت مردم را تحت تاثير قرار مي‌دهد.به همين جهت بايد دقت لازم در تعيين ميزان پرداخت نقدي يارانه‌ها و همچنين تعيين مشمولان اين طرح صورت گيرد.

وزارت تغییرات

علی شادکام در مقاله ای در اعتماد نوشته احمدي نژاد در چهار سال گذشته آنقدر وزير، معاون، مديرکل و استانداران مسوول در وزارت کشور را تغيير داده است که برخي «وزارت کشور» را «وزارت تغييرات کشور» مي نامند. خانه تکاني هاي پياپي البته شامل حال تيم اقتصادي جديد دولت نيز شد.

به نوشته این مقاله داستان تغييرات پياپي در کابينه و بدنه مديريتي دولت البته از ابتدا مشخص بود اما کسي آن را جدي نگرفت. رئيس دولت نهم در همان ايام انتخاب وزراي دوره اول فعاليتش از آنها ميثاق نامه يي را به امضا گرفت که در صورت تخلف هر وزيري از آن، رئيس جمهور اين حق را داشت با ايجاد تغيير از عقب ماندن يک وزارتخانه از مسير حرکت دولت جلوگيري کند. خانه تکاني هاي مديريتي البته در ايام انتخابات مورد انتقاد کانديداهاي رقيب احمدي نژاد بود.

تبلیغات برای چه؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی تبلیغاتی پرداخته که در رسانه های مختلف پیرامون شخصیت و عملکردهای محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، تبلیغاتی که به نوشته این مقاله معلوم نیست مقصود از آن چیست.

با این مقدمه سردبیر آفتاب یزد به یکی از آخرین تبلیغات اشاره می کند که مربوط به سفر اردوغان به تهران است، در حالی که وی در بازگشت از تهران گفته ايران پيشنهاد جذابي به ما داده، آیا ما نبايد به منافع كشورمان فكر كنيم؟ ايران اين امكان را به تركيه داده است كه بدون شركت در مناقصه، اجراي پروژه در توسعه فاز 3‌پارس جنوبي را به عهده بگيرد، ازطرفی آنكارا حق بازاريابي بيش از 50 درصد از گاز استخراجي از ايران را خواهد داشت.

به نوشته سردبیر این روزنامه مفهوم سخن نخست‌وزير باهوش تركيه آن است كـه نفع در این معاملات نصیب کشوری است که منافع خود را بیشتر محافظت می کند در حالی که متاسفانه هيچ‌كس از اصولگرايان مسلط، و نه دیگران امروز سوال نمي‌كنند اختيار تفويضي براي بازاريابي گاز استخراج شده از ايران، براي دولت امروز و دولت‌هاي بعد از دولت دهم، چه تعهدات و هزينه‌هايي ايجاد خواهد كرد؟

ظلم به تهران

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته دولت احمدي نژاد به مردم پايتخت بي توجه بوده است. نزديک به 10 ميليون نفر از مردم ايران در تهران زندگي مي کنند اما سهم اين جمعيت از وعده هاي آقاي احمدي نژاد چيست؟ اگر چه در فوايد سفرهاي استاني، ابهامات فراواني وجود دارد، اما به هر حال، به عنوان برنامه اي که توسط دولت انجام مي شود، بايد به تساوي اجرا شود و منافع احتمالي اين سفرها توسط دولتي که عدالت را محور شعارهاي خود قرار داده، با عدالت بين همه استانهاي کشور تقسيم شود.

به نوشته مردم سالاری گويا دولتمردان حق دارند هزينه هاي حضور خود در پايتخت را به مردم تهران تحميل کنند، اما در تقسيم آنچه که آن را معيار عدالت مي خوانند، مردم پايتخت را فراموش کنند. اينها همه نشان مي دهد که احمدي نژاد چندان توجهي به مرکز نشيناني نداشته که از بين همه اقشار- ضعيف، متوسط و مرفه- در آن ديده مي شوند و در حقيقت، طيفي متنوع از افراد ساکن در پايتخت را فراموش کرده است.