مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 12 آبان

تیتر اول ها

آفتاب یزد هشدار عضو فراكسيون اقليت مجلس را در مورد پيامد حذف يارانه‌ها با این تیتر آورده "مجلس و دولت مقصرند"، خراسان از زبان احمدی نژاد نوشته "القای نگرانی درباره هدفمند کردن یارانه ها نادرست است"، "تام الاختیاری دولت در توزیع یارانه ها" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "اول اجرای مصوبات قبلی بعد تصویب طرح های جدید".

"آمریکائی ها همیشه به ما ضربه زده اند" عنوان اصلی جام جم است، "مرگ بر آمريکا شعار محوری 13 آبان" در صدر گزارش های روزنامه جمهوری اسلامی نشسته، "دعوت از مردم براى مراسم روز 13 آبان" تیتر اصلی حیات نو است و رسالت به نقل از بیانیه اصولگرایان نوشته "شعارهای سیزده آبان باید بر مبارزه با سلطه گری آمریکا متمرکز باشد".

"توهین امارات به ایرانیان در غیبت سفیر" تیتر اصلی ابتکار است، "با تحریم ایران از موسوی و خاتمی حمایت می کنیم" عنوان اصلی کیهان به نقل از یک گزارش محرمانه است، فرهیختگان "بن بست در انتخابات افغانستان" را با اهمیت ترین خبر امروز دیده و تهران امروز خبر داده که "محسن هاشمی از پدر دفاع کرد".

گزيده مقالات

صد و هشتاد درجه تغییر

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان بدون اشاره به تغییرات محسوسی که در تبلیغات سیاست خارجی دولت رخ داده در سرمقاله خود نوشته آيا موسوی و خاتمی می توانند انكار كنند كه با شعارها فعلی از 13 ميليون نفر رأی گرفته اند؟ مواضع و عملكرد آنها بعد از انتخابات كه در مواردی يكصد و هشتاد درجه با مواضع آنها در دوران انتخابات مغايرت داشته است چه مفهومي دارد؟ و آيا براي اين تغيير يكصدوهشتاد درجه اي غير از خيانت به آراء 13 ميليوني ياد شده مي توان نام ديگري پيدا كرد؟

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان بار دیگر مدعی شده که از يك ماه قبل تاكنون، مقامات و رسانه هاي آمريكايي، اسرائيلي و اروپايي همراه با ساير رسانه هاي ضد انقلاب براي تظاهرات فردا، نقشه كشيده و رجز خوانده و دستورالعمل صادر كرده اند و همه دستورالعمل ها در يك جمله خلاصه مي شود: به جاي شعار مرگ بر آمريكا، عليه جمهوري اسلامي شعار بدهيد.

از منابع پنهانی

کیهان بدون اشاره به منبع و مستند گزارش خود، از قول مقامات آمریکائی در خاورمیانه مطالبی را چاپ کرده و نوشته این اطلاعات از محافل خصوصی و جلسات محرمانه آمریکائی ها به دست آمده و خبرنگاران کیهان در بیروت به آن دست یافته اند.

بر اساس این اطلاعات کیهان گزارش داده که آدام ارلي سفیر آمريكا در بحرين كه پيش از اين و در دوران رياست جمهوري جرج بوش سخنگوي وزارت خارجه آمريكا بود در جلسه اي با برخي از مسئولان كشورهاي عربي در منامه تاكيد كرده كه آمريكا قصد دارد در ماه هاي آينده حمايت خود از اصلاح طلبان در ايران را «رسمي و علني» كند.

این روزنامه صبح همین گزارش را با تیتر با تحريم ايران از موسوي و خاتمي حمايت مي كنيم در صدر عنوان های خبری خود آورده و در آن از قول همان مقام آمریکائی نوشته كاخ سفيد همزمان با انجام مذاكرات ايران و 1+5 نحوه حمايت از «رهبران معارض جديد» در ايران را پيگيري مي كند.

اهمیت گزارش کیهان بدان است که همزمان با گزارش رسانه های جهانی درباره مذاکرات ایران با کشورهای موسوم به پنج به اضافه یک منتشر می شود.

خشونت بس است

حیات نو که از معدود روزنامه های هوادار اصلاحات است که در تیتراژ معدودی هنوز منتشر می شود در مقاله ای به تندی هائی اشاره کرده که این روزها در نوشته های هواداران دولت علیه رقیبانشان وجود دارد و اینک دیگر به زدن انگ های مذهبی رسیده و از ترم هائی استفاده می شود که مخصوص جنگ های مذهبی است.

هادی خسرو شاهین در مقاله حیات نو به بیانیه گروهی اشاره کرده که با نام سبزعلوی اظهار وجود کرده و روش خود را مبارزه با دغل‌بازان سياسى اعلام داشته اند که قصد مصادره رنگ سبز علوى را کرده‌اند.

به نظر نویسنده این مقاله چگونه مى‌توان ادعا دینداری را باور کرد در حالی که اینان مدعی شده اند که طرفداران جنبش سبز اموي- بخوانيد طرفداران ميرحسين موسوى و 13 ميليون نفرى که مطابق آمار اعلام شده رسمى به آخرين نخست‌وزير جمهورى اسلامى رأى دادند- با خارج در ارتباطند.

دام آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود از زبان شخصیت های مختلف از شرکت کنندگان در تظاهرات سیزده آبان خواسته که به شعارهای ضد آمریکائی وفادار بمانند و در سرمقاله خود نوشته چطور افرادي به خود اجازه داده اند كه با محمل هاي ناپسند چنين القا كنند كه جابجايي حزبي در هيات حاكمه آمريكا و راه يافتن يك فرد سياهپوست به كاخ سفيد و با استناد به برخي اظهارات سست و صرفا نمايشي مقامات آمريكايي ـ البته با ناديده گرفتن انبوه تهديدات ـ به معناي تغيير در سياستهاي واشنگتن است.

به نوشته این روزنامه به نظر این گروه که برای مذاکره با آمریکائیان آماده می شوند پيشنهاد كننده طرف مقابل نيز لازم است با در پيش گرفتن حسن نيت و بر داشتن گام هاي مثبت به سوي از سرگيري مناسبات گام بردارد.

مغایر قانون اساسی

دنیای اقتصاد که از نامه انتقادي - حقوقي محمود كاشاني حقوقدان به جنتي دبیر شورای نگهبان خبر داده است. نامه ای که در آن تاکید شده جوهر لايحه تحول اقتصادی تفويض اختيار مجلس به دولت براي پرداخت وجوه عمومي به گروه‌هايي از مردم به نام «دهك‌هاي درآمدي» است که پايه‌گذار تبعيض در جامعه خواهد بود و ايرادات ذاتي و مغايرت‌هاي آن با قانون اساسي، برطرف شدني نيست.

همین روزنامه از قول یک عضو كميسيون ويژه مجلس، مصوبه مجلس را اين‌گونه توصيف كرده‌است كه: مجلس به درخواست دولت اختيار تام بازتوزيع يارانه‌ها را واگذار كرد. اين مصوبه از همان لحظه تصويب با واكنش‌ها و شبهات مختلفي مواجه شده و نگراني‌هاي ايجاد شده در حدي بوده است كه احمدتوكلي را به ديدار با مراجع تقليد واداشته است.

به نوشته دنیای اقتصاد مهم‌ترين شبهه‌اي كه احتمال مي‌رود تصميم دو روز پيش مجلس را دچار بازنگري كند، عدم تطابق پيشنهاد شفاهي با پيشنهاد مكتوب ميرتاج‌الديني بود؛ به صورتي كه نمايندگان، تقسيم مساوي يارانه نقدي بين همه ايرانيان را از اين پيشنهاد استنباط كردند تا حدي كه مخالف اين پيشنهاد نيز «تقسيم مساوي» را ضد عدالت دانست!

بیماری مزمن اقتصاد

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی نوشته چرا بايد مقدار يارانه هاي پرداختي كشور تنها در كمتر از دو دهه از 3 ميليارد دلار به بيش از 100 ميليارد دلار برسد و چرا با اين سطح حمايت (اگر فرض كنيم عدد 100 ميليارد عدد درستي است )باز هم بايد شاهد فشارهاي شديد اقتصادي به قشرهاي مختلف مردم باشيم آيا علت اين مسئله به گفته رئيس جمهور افزايش توقعات مردم است يا با مشكل عميق تري مواجه هستيم.

نویسنده گزارش اقتصادی روزنامه جمهوری اسلامی پرسیده آيا مشكل ساليان اقتصاد كشور پرداخت اين حجم از يارانه ها بوده است و با اختصاصي كردن (بخوانيد هدفمند كردن )پرداخت يارانه ها كه همان درآمدهاي حاصل از منابع طبيعي متعلق به همه ملت است مشكل اقتصاد كشور حل خواهد شد آيا ديگر از تورم هاي آنچناني خبري نخواهد بود آيا اختلالات ناشي از قيمت هاي غير واقعي اقتصاد كشور برطرف خواهد شد.

روزنامه اصولگرای صبح پرسیده آيا به روزي خواهيم رسيد كه به جاي جشن موفقيت در صادرات غيرنفتي 20 ميلياردي (كه بخش عمده اي از آن بوي نفت مي دهد)همانند تركيه از اينكه صادرات غير نفتيمان به كمتر از 800 ميليارد دلار برسد نگران شويم. مدت ها است كه مي شنويم نظام اقتصادي ايران بيمار است و گرفتار غده اي سرطاني كه نياز به جراحي دارد.

بحران بزرگ در پیش

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود از قول يـك عضـو كميسيـون امنيـت ملي و سياست خارجي مجلس در واكنش به پذيرفتن مسئله ‌گراني از سوي محمود احمدي‌نژاد، گفت: مسئله گراني براي كشور به مسئله حادي تبديل شده است كه مطمئنا ‌ در آينده، بحران بزرگي خواهد ساخت. ‌

قدرت‌الله عليخاني به نوشته این روزنامه تاكيد كرده با اجراي لايحه ‌هدفمند كردن يارانه‌ها اين گراني شدت خواهد گرفت. در حال حاضر بسياري از افراد به تبعات اجراي اين ‌لايحه پي‌نبرده‌اند و لازم است كه دولت در اجراي آن بسيار مواظب باشد. من نگران بحران شديد وضعيت معيشتي مردم هستم. زندگي مردم را نمي‌توان شوخي گرفت و اكنون هم دير نشده است.

طرح 48 ساعته چه شد؟

تهران امروز در گزارشی نوشته تامين و توليد بنزين در مدت 48 ساعت شعاري است كه دولتي‌ها همزمان با اوج گرفتن اخباري مبني بر تحريم فروش بنزين و ساير فرآورده‌هاي نفتي به ايران، از سوي ايالات متحده سر دادند. بر همين اساس بود كه ساعت صفر روز يك‌شنبه هفته گذشته را زمان آغاز اجراي طرح 48 ساعته توليد بنزين در ايران اعلام كردند كه براساس اين طرح توليد بنزين از طريق تبديل محصولات مياني چند پتروشيمي بزرگ در ايران آغاز مي‌شد.

به نوشته این روزنامه با گذشت بيش از يك هفته از زمان اعلام شده در مورد آغاز اجراي اين طرح نه در وزارت نفت كسي پاسخگوست و نه مجلسيان از چگونگي اجراي چنين طرحي با خبرند.

وزیر پیشین نفت و کارشناسان این رشته به تهران امروز گفته اند تاكنون براساس برنامه چهارم هيچ يك از پالايشگاه‌هايي كه قرار بود، احداث شود نشده و در بين هفت پالايشگاه در دست احداث نيز تنها ستاره خليج‌فارس در دست اجراست كه آن هم تنها 20 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و به نظر نمي‌رسد حتي تا چهار سال آينده نيز به مرحله بهره‌برداري برسد.

گزارش این روزنامه نتیجه گرفته با اين شكل نمي‌توان اميدوار بود كه مشكل بنزين در كشور ما برطرف شود زيرا حتي در صورت اجرايي بودن طرح 48ساعته نيز نمي‌توانيم بنزين باكيفيتي توليد كنيم و نيازمند واردات بنزين با كيفيت و مخلوط كردن آن با بنزين داخلي براي نزديك كردن استاندارد آن با استاندارد جهاني هستيم. اما همچنان سكوت در وزارت نفت و زيرمجموعه‌هاي آن درباره اين طرح و در مقابل نگراني‌هاي مصرف‌كنندگان براي افزايش قيمت بنزين ادامه دارد.