مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 13 آبان

اکثر روزنامه های صبح روز چهارشنبه، 13 آبان، مطالبی را به سالگرد اشغال سفارت سابق آمریکا در تهران و تبعات آن اختصاص داده اند.

ناصرالدین قاضی زاده در مقاله ای در حیات نو نوشته سى‌سال از رخداد عبرت‌آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سپرى شد. بى‌گمان ۱۳ آبان مانند هر رخداد سیاسى از خلأ پدید نیامد که فراموش شود. آن روز تاریخى که بنابر زمینه‌هاى فکرى و سیاسى و انگیزه‌ها و اهداف مشخصى در برابر «قانون‌ستیزی» و «حاکمیت داغ و درفش» پدیدار شد، ظرفیت‌هایش آن هنوز فعال است.

به نوشته این روزنامه واقعه ۱۳ آبان به ما گوشزد مى‌کند که لایه‌هاى بیدار جمعى نسبت به حقوق شهروندى خود واقفند و براى به دست آوردن مطالبات خود از هر کوششى فروگذار نخواهند بود. امروز دانشگاه و دانشجویان به عنوان پیشروان جنبش مطالبات مدنى این پیام را به نسل کنونى بشارت مى‌دهند که در پرتو خردگرایى جمعی، مطالبات دست‌یافتنى است ، اگر دولتمردان از وظایف خود کوتاهى کنند، حق تلاش مدنى تا نیل به حاکمیت قانون، حق همگانى خواهد بود و کسى نمى‌تواند صاحبان اصلى قدرت را از حقوق خودشان محروم کند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته ۳۰ سال است روابط ایران و آمریکا تیره شده است. در این۳۰ سال آمریکا هر چه خواسته و توانسته علیه ملت ایران از باب خصومت بی حد وحصر انجام داده و آمریکا تمامی پلهای ارتباطی با ملت ایران را پشت سر خود خراب کرده و تنها با سرنگونی انقلاب اسلامی و تشکیل یک دولت دست نشانده در تهران می تواند روابط خود را با ایران سامان دهد.

به نوشته سردبیر این نشریه، منطق آمریکایی ها برای گفتگو با دولتمردان این است که دستهایشان را روی جیب خود می گذارند و بعد می گویند هر چه دارید روی میز بگذارید برای تقسیم! بعد موقع تقسیم هم آنچه را که خود پذیرفته اند سهم آن هاست، برمی دارند و می روند! پیشنهاد آنها در مورد معاوضه ذخایر اورانیوم۳/۵ درصد ایران با اورانیوم۲۰ درصد به همین معنا می باشد.

کیهان در ادامه حمایت های خود از دولت احمدی نژاد، همزمان با سیزده آبان در سرمقاله خود درباره امنیت اجتماعی نوشته و ضمن تجلیل نوشته که قانون جامع امنیت اجتماعی مسیر سوء استفاده را برای اخلال گران و آشوبگران هموار می سازد، ابعاد پیچیده و تو در تو این مقوله مهم و در عین حال حساس و ظریف مورد غفلت قرار رفت. در حالی که نیروی انتظامی از طریق دولت می بایست لایحه ای را به مجلس تقدیم کند

نویسنده کیهان در عین حال قوه قضاییه را در مضان اتهام قرار داده و نوشته اگر دستگاه قضا در این زمینه از قاطعیت و صلابت برخوردار نباشد و در اجرای مجازات آشوبگران و اخلال گران تزلزل از خود نشان بدهد آن وقت مهم ترین سرمایه نظام که همانا اعتماد به مسئولان و بخصوص دستگاه قضا است مورد خدشه جدی قرار خواهد گرفت.

این روزنامه خواستار محاکمه دستگیر شدگان با اتهام هوادار دولت که مخالفت خود را با توقف دادگاه های بعد از انتخابات بار ها اعلام داشته است، امروز هم نوشته تحریک افکار عمومی و فراهم آمدن بستری برای اغتشاشگران برای به آتش کشاندن اموال عمومی و خسارت به اتوبوس ها، بانک ها و... اخلال در امنیت اجتماعی بی شک اطلاع رسانی به موقع و به هنگام در برخورد با اراذل و اوباش و آشوبگران اجتماعی «احساس امنیت» را که به مراتب از خود امنیت هم مهم تر است به جامعه و عموم مردم برمی گرداند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سی سال از روزهای انفعال و درماندگی آمریکا و متحدانش می گذرد زمانی که آنها به دنبال راه نفوذی می گشتند و از آنها دریغ می شد. ولی امروز عده ای با دست و دلبازی و صدالبته با بی درایتی سعی دارند طیف عظیم کسانی که هم فکر و هم سلیقه با آنها نیستند را یکسره سرباز دشمن و متحد آمریکا و اسرائیل معرفی کنند!

به نظر این روزنامه طرد کردن کسانی که زیر خیمه انقلاب بودند بخشی از ترفندهای آمریکاست آیا ما از این پس فرصت خواهیم داشت چنین جماعتی را مجددا به جمع نیروهای انقلاب جذب کنیم و اساسا اجازه و اختیاری برای طرد نیروها از جمع نیروهای انقلاب داریم

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اگر نگاهی گذرا به تیترها و محتوای مطالب برخی روزنامه ها در همین روزهای اخیر بیندازیم بهتر درک خواهیم کرد که بغض و کینه علیه رقیبان بر اظهار خشم و نفرت ما علیه آمریکا می چربد و اصولا قابل مقایسه نیست . قطعا آمریکا و صهیونیستها بسیار خشنود می شوند که برخی عناصر افراطی در هر جناحی که باشند آب به آسیاب آنها بریزند و آنها نیز خود را پرطرفدار جلوه دهند.

دولت و مجلس

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته با وجود گفت‌وگو، چانه‌زنی، مذاکره، تبادل‌نظر و نشست‌های مشترک چند ماهه، در صحن علنی مجلس نمود بیشتری پیدا کرد و موجی از تعجب برانگیخت. مجادله روسای مجلس و دولت و تهدید ضمنی دولت مبنی بر احتمال بازپس‌گیری لایحه، نشان داد که اختلاف دیدگاه‌ها ژرف‌تر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد.

در ادامه این مطلب آمده است که این اختلاف آشکار شده در صحن علنی مجلس درباره چگونگی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها دلایل متعددی دارد. نخستین دلیل، اهمیت و ابهام در پیامدهای آن است. در حالی که دولت معتقد است اجرای لایحه، ریشه تورم را می‌سوزاند، نمایندگان معتقدند اجرای این لایحه منجر به تثبیت نرخ تورم در سطوح بالا در سال‌های آتی خواهد شد. یک دلیل عمده دیگر این است که نمایندگان دولت و مجلس که از طرف روسای خود برای مذاکره و چانه‌زنی انتخاب شده بودند، نتوانستند طرف دیگر را متقاعد کنند .

علی میرفتاح در مقاله خود در خبر نوشته طبیعی است که دولتی که تحمل برنامه و بودجه و صندوق ذخیره ارزی و بعضی قوانین دست و پاگیر اقتصادی را ندارد، به هیچ‌وجه زیر بار چنین صندوقی نمی‌رود... اما حقیقت این است که قضیه جدی‌تر از این حرف‌هاست. آن‌قدر جدی که از وسط همین مطلب دست و دلم برای گفتن آن می‌لرزد.

به نوشته خبر دولت کار کارشناسی کرده، قبول. مجلس هم کار کارشناسی کرده. هر دو هم دغدغه قشر آسیب‌پذیر و مستضعف و همین دهک‌های پایین جامعه را دارند. اما بحث صندوق که به میان آمده، این سؤال پیش می‌آید که نکند اصلاً این اقشار آسیب‌پذیر از موضوعیت افتاده‌اند؟ آیا با وجود صندوق نمی‌شود صف شیر را کوتاه کرد و کود شیمیایی را راحت‌تر به دست کشاورزان رساند؟

خبرهای دیگر

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با عنوان جراحی بزرگ، تیم بزرگ ، با نقل جملاتی که به طور خودکار از تلفن های همراه شنیده می شود و نشانگر گران شدن نرخ مکالمه تا دو برابر است نوشته اگر از آن دسته از هموطنانی هستید که از کارت های تلفن بین الملل یکی از این شرکت های کارتی استفاده می کنید حدود سه چهار ماهی می شود که در ابتدای هر تماسی این پیام مودبانه اما عصبانی کننده را شنیده اید.

مرتضی شاملی در این مقاله نوشته خود من بار اول فکر کردم اشتباهی در کار است و این توضیحات مربوط به تلفنی که من می خواهم بزنم، نیست. نگاهی به کارت تلفن کردم، دیدم نه، همان کارتی است که قبلاً هم بوده و استفاده کرده ام.فکر کردم؛ «پس این طور؟، ضرر میلیاردی قطع پیامک ها و تلفن ها را من باید بدهم،»به شماره تلفنی که روی کارت بود زنگ زدم بلکه توضیحی بخواهم. از آن طرف خط صدای ضبط شده دخترخانمی گفت؛ «به سامانه تلفنی شرکت های... و... خوش آمدید. لطفاً تلفن داخلی مورد نظر خود را وارد نمایید. در غیر این صورت برای تماس با بخش اینترنت و تلفن بین الملل کلید یک، بخش وب و خدمات هاستینگ کلید دو

یک روز بعد از این که چند روزنامه هوادار دولت از قول مقامات امنیتی خبر داده بودند که اعضای یک گروه تروریستی که برای ترور شخصیت‌های سیاسی کشور و همچنین مسوولان ارشد نظام برنامه‌ریزی می‌کردند، توسط نیروی امنیتی کشور دستگیر شدند، برخی از روزنامه ها به این موضوع پرداخته اند.

این خبر که ایران روزنامه دولت نیز در صفحه اول خود آن را منعکس کرده به گونه ای منعکس شده که به نظر می رسد رییس دولت هدف عملیات تروریستی بوده است اما دنیای اقتصاد و خبر گزارش داده اند که فرد مورد نظر این گروهک تروریستی کامران دانشجو ، وزیر علوم دولت دهم و رییس سابق ستاد انتخابات کشور بوده است.