گزارش لس آنجلس تایمز و نیویورک تایمز از وقایع 13 آبان

درگیری پلس و معترضان در 13 آبان
Image caption به نوشته لس آنجلس تایمز تهران شاهد تجمع مخالفان و هرج و مرج بود

روزنامه های لس آنجلس تایمز و نیویورک تایمز طی گزارش هایی حوادث روز چهارشنبه در ایران همزمان با مراسم 13 آبان را منعکس کرده اند.

لس آنجلس تایمز نوشت که در این روز بخش های وسیعی از پایتخت ایران با درگیری تظاهرکنندگان ضددولتی و نیروهای امنیتی شاهد هرج و مرج و خشونت بود.

بنابه این گزارش همچنین ویدئوهایی در اینترنت ظاهر شد که تظاهرات پر سر و صدای مخالفان در شهرهای رشت، اهواز و مشهد را نشان می داد.

همچنین برای اولین بار طی چند ماه گزارش های موثق و تصاویر ویدئویی از یک تظاهرات قابل توجه در محوطه دانشگاه اصلی شهر تبریز حکایت دارد، منطقه ای که لس آنجلس تایمز اشاره می کند به طور سنتی یکی از مراکز فعالیت سیاسی بوده است.

این روزنامه نوشت: "با غروب خورشید، تظاهرکنندگان در تهران همچنان به جمع شدن در خیابان ها ادامه می دادند و برای آنچه پیش بینی می کردند یک شب طولانی و پر از درگیری با نیروهای امنیتی مستقر در میادین اصلی پایتخت باشد، آماده می شدند."

یک زن تظاهرکننده 54 ساله که سه فرزند دارد و نخواست نامش فاش شود به این روزنامه گفت: "با باتوم چنان مرا می زدند که یک پلیس از همکارانش تمنا کرد ترحم کنند و دست از زدن من بردارند. اما من ترسی ندارم. تا آخر ایستاده ام."

این گزارش همچنین به تظاهرات سازمان داده شده توسط دولت در برابر سفارت سابق آمریکا اشاره می کند و می نویسد: "همان زمان که هزاران نفر از هواداران دولت و دانش آموزان شعار "مرگ بر آمریکا" سر می دادند، تظاهرکنندگان مخالف به دولت اوباما هشداد دادند که اکنون وقت معامله با دولت ایران نیست."

در ویدئوهایی که از تجمع های امروز منتشر شده شعار "اوباما اوباما، یا با اونا یا با ما" شنیده می شود.

در طول روز چهارشنبه مشاهدات شاهدان عینی، عکس، ویدئوهای زیادی از تقابل خشن میان نیروهای شبه نظامی تحت نظارت سپاه و تظاهرکنندگان در پایتخت منتشر شد. وبسایت های اصلاح طلبان از بازداشت تعداد زیادی از تظاهرکنندگان خبر دادند.

به گزارش لس آنجلس تایمز درحالی که تظاهرکنندگان شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "سفارت روسیه لانه جاسوسیه" سر می دادند نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور و گلوله لاستیکی سعی می کردند مانع تشکیل تجمع های بزرگ شوند.

این روزنامه نوشت: "به گزارش وبسایت های اصلاح طلبان، دانشجویان دانشگاه های ناآرام تهران در این روز در تمرد از نیروهای امنیتی که در ورودی دانشگاه ها مستقر شده بودند به خیابان ها ریختند. یک شاهد عینی از حضور جمعیت هایی دو هزار نفری در چند نقطه تهران خبر داد."

گزارش نیویورک تایمز

نیویورک تایمز نیز گزارش خود درباره حوادث 13 آبان را این طور شروع کرد: "در روز چهارشنبه با تظاهرات ده ها هزار نفر از معترضان علیرغم ضرب و شتم و شلیک گاز اشک آور توسط پلیس در حاشیه یک تجمع عمده دولتی بر علیه آمریکا، جنبش مخالفان ایران که تحت محاصره است بار دیگر برای خودنمایی کوشید."

بنابه این گزارش این تظاهرات در تهران و چند شهر دیگر ایران بزرگترین حضور خیابانی مخالفان طی تقریبا دو ماه بود و هرچند پلیس با استقرار گسترده بسیاری از آنها را عقب زد و متفرق کرد اما تظاهرکنندگان از این موضوع قوت قلب گرفتند که توانایی به چالش گرفتن علنی دولت علیرغم اخطارهای شدید کلیه سطوح تشکیلات محافظه کار حکومت ایران را دارند.

بنابه این گزارش تهران شاهد تظاهرات پراکنده و خشونت در بخش های مرکزی بود و به نظر می رسید که حتی برخی مقام های دولتی با اکراه اذعان می کنند که مخالفان برای اولین بار تجمع دولتی ضدآمریکایی را تحت الشعاع قرار داده اند.

این روزنامه با اشاره به شعار تظاهرکنندگان خطاب به اوباما، آن را نشانه بی صبری آنها نسبت به سیاست رئیس جمهوری آمریکا برای گفتگو با دولت ایران تعبیر کرد.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: در مجموع به نظر می رسید که پلیس با شدت بیشتری در مقایسه با روز قدس با تظاهرکنندگان مقابله کرده باشد.

بنابه این گزارش به گفته شاهدان عینی خیابان های تهران از اوایل صبح آکنده از نیروهای پلیس و بسیجی بود و در متروها ماموران کسانی را که نشان های سبز - مثل دستبند، بازوبند و شال سبز - داشتند را نگاه داشته و این نشانه ها را پاره می کردند.

نیویورک تایمز نوشت: "مشارکت در این تظاهرات ممکن است به دلیل اینکه برخلاف روز قدس در یک روز کاری روی داد محدود بوده باشد."

یک مرد جوان که در میدان ولیعصر شعارهای ضددولتی را هدایت می کرد حوادث این روز را چنین خلاصه کرد: "بعضی روزها ما می آییم و آن را تصاحب می کنیم، اما روزهای دیگر آنها ما را سرکوب می کنند. امروز، نتوانستیم حرفمان را بزنیم، اما همینقدر که آنها (نیروهای پلیس و ضدشورش) را به خیابان کشاندیم خوب بود."

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست