واکنش آمریکا و فرانسه به مقابله دولت ایران با معترضین

Image caption مقام های دولتی پیشتر درباره راهپیمایی مخالفان دولت ایران هشدار داده بودند

مقامات آمریکا درباره آنچه که سرکوب خشونت آمیز تظاهرات ضد دولتی در ایران خوانده اظهار نگرانی کرده اند.

خبرگزاریها به نقل از رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا گزارش کرده اند که آمریکا تحولات را دنبال می کند و این کشور "امیدوار است که خشونتها گسترش پیدا نکند."

این اظهارات مقامات کاخ سفید در حالی در سالروز "تسخیر سفارت آمریکا" در ایران که به "روز دانشجو" نیز معروف است، بیان می شود که پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در بیانیه ای که به مناسبت سی امین سالگرد تصرف سفارت ایالات متحده در ایران صادر کرد، بار دیگر بر عزم کاخ سفید بر کنار گذاشتن گذشته دو کشور و از سرگیری روابط جدید میان تهران و واشنگتن تاکید کرد.

آقای اوباما در بیانیه خود گفت: "من به طور آشکار مشخص کرده ام که ایالات متحده قصد دارد گذشته را پشت سر بگذارد و خواستار برقراری رابطه با جمهوری اسلامی بر اساس منافع دو جانبه و احترام متقابل است. ما در امور داخلی ایران دخالت نمی کنیم. ما عملیات تروریستی علیه ایران را محکوم کرده ایم. ما حق ایران برای برخورداری از یک برنامه انرژی هسته ای صلح آمیز را به رسمیت شناخته ایم. ما اراده خود را برای حرکت در جهت اعتمادسازی به همراه سایر اعضای جامعه بین المللی نشان داده ایم."

بیانیه آقای اوباما در حالی منتشر شد که، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در یک سخنرانی در تهران، تلاش آمریکا برای بهبود روابط با کشورش را زیر سوال برد.

همزمان فرانسه نیز به تحولات در ایران واکنش نشان داده است.

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که "او از سرکوبی معترضین در ایران نگران" است. خبرگزاریها به نقل از وی همچنین گزارش کرده اند که وزیر خارجه فرانسه اوضاع را "خطرناک" خوانده است.

پیشتر نیز سخنگوی وزیر خارجه فرانسه در سخنانی گفت: "ما دور جدید از خشونتها و سرکوبی (در ایران) را محکوم می کنیم. ما به شجاعت همه آنهایی که به نحوی صلح آمیز در ایران مشغول مبارزه برای حفظ حقوق اساسی خود هستند، احترام می گذاریم."

آرامش نسبی

گزارش ها از ایران حاکی است که با پایان یافتن تظاهرات دولتی روز 13 آبان، آرامش نسبی به شهرهای مختلف این کشور بازگشته است.

روز چهارشنبه همزمان با سی امین سالگرد اشغال سفارت آمریکا تظاهرات دولتی در این روز با حضور مخالفان دولت ایران به خشونت کشیده شد. پلیس و نیروهای لباس شخصی برای کنترل معترضان از باتوم و گاز اشک آور استفاده کردند.

به جز تهران که راهپیمایی مخالفان دولت به خشونت هایی کشیده شده، دامنه اعتراض ها به شهرهای رشت، اصفهان، زاهدان، کرمانشاه، تبریز، مشهد و شیراز هم رسید.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، صبح روز چهارشنبه، 4 نوامبر (13 آبان)، سالروز گروگانگیری در سفارت سابق آمریکا در تهران، شمار قابل توجهی از دانش آموزان و سایر گروه های مردم در خیابان مقابل ساختمان سفارت اجتماع کردند و علیه ایالات متحده و اسرائیل و در حمایت از جمهوری اسلامی و مقامات ارشد آن شعار دادند.

همزمان، برخی خبرگزاری ها به نقل از شاهدان عینی از حضور شماری از مخالفان دولت در برخی نقاط تهران و اقدام آنان برای راهپیمایی به سوی سفارت سابق خبر داده اند.

برخی از گزارش ها حاکی از حضور ماموران امنیتی دولت در مسیرهای منتهی به سفارت سابق آمریکا و برخوردهای محدودی بین آنان و تظاهرکنندگان مخالف است.

شاهدان عینی در گفت و گو با بی بی سی فارسی از هجوم نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان روز سیزده آبان خبر دادند.

یکی از این شاهدان عینی که توسط نیروهای امنیتی در خیابان بهار یکی از خیابان های نزدیک به هفت تیر مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود در این رابطه گفت: "نیروهای امنیتی مرا روی زمین می کشیدند و چند بار با باتومی که شوک الکترونیکی بر بدنم وارد می کرد مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند."

او همچنین گفت: "در حالیکه روی زمین کشیده می شدم و کتک می خوردم تعدادی از لباس شخصی ها از من عکس می گرفتند."

شاهد عینی دیگری نیز از هجوم نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان در میدان هفت تیر و خیابان کریم خان زند خبر داد.

اخبار دیگری نیز در مورد بسته شدن ایستگاه های مترو نزدیک به محل برگزاری مراسم و راهپیمایی های مخالفان دولت در مسیرهای تعیین شده، از جمله از دانشگاه تهران به سوی محل سفارت سابق آمریکا، مخابره شده اما امکان تایید قطعی این خبرها وجود نداشته است.

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست