واکنش رسانه های حامی دولت به تظاهرات معترضان

خبرگزاریها و سایتهای خبری طرفدار دولت ایران کوشیدند راهپیمایی معترضان به نتیجه انتخابات در روز 13 آبان را کمرنگ جلوه دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، این معترضان را "فتنه گران سبزپوش" لقب داد و نوشت که آنها در راستای یک سناریوی شش مرحله ای به خیابانهای تهران آمدند. ایرنا نوشت این سناریو را دشمنان ایران در خارج طراحی کرده بودند.

در حالی که ایرنا محل تجمع این معترضان را میدان هفت تیر تهران عنوان کرده، خبرگزاری محافظه کار فارس، وابسته به سپاه پاسداران، گستره حضور این گروه از راهپیمایان را بین خیابان عباس آباد (شهید بهشتی) تا میدان انقلاب گزارش کرده است.

ایرنا همچنین نوشت که حدود 200 نفر از معترضان مقابل ساختمان این خبرگزاری در خیابان ولیعصر تهران حضور یافتند و شعار دادند. ایرنا برخی از این شعارها را "ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما" و "دروغگو، دروغگو" بیان کرده است.

خبرگزاری فارس معترضان سبزپوش را "آشوبگر" خوانده و نوشته که آنها در گروه های 50 تا صد نفری گردهم آمده بودند. با این حال، برخی از فیلمهای ویدئویی انتشار یافته در اینترنت، شمار معترضان را بسیار بیشتر از این نشان می دهد.

سایت خبری رجانیوز، از حامیان آقای احمدی نژاد، هم در مطلبی با عنوان "ریزش شدید پیاده نظام سبزها" شمار معترضان را اندک توصیف کرد.

این سایت با محدود دانستن دامنه اعتراضها به پایتخت ایران نوشت: "تمرکز صرف در تهران و حضور اقشاری از شمال شهر در تجمعات، بیش از پیش خلاصه شدن جنبش سبز در پایتخت و قشری خاص از مردم را به نمایش گذاشت؛ واقعیتی که تداعی گر دیکتاتوری اقلیت در برابر خواست عمومی ملت بود."

رسانه های حامی دولت دهم همچنین از حضور مهدی کروبی، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری و از رهبران معترضان، در میان تظاهرکنندگان منتقد دولت عصبانی به نظر می رسند.

خبرگزاری فارس می نویسد: "مهدی كروبی نيز كه در روزهای گذشته با صدور بيانيه‌هايي اقدام به فراخوان فتنه‌گران كرده بود، با مشاهده جمع پرشور راهپيمايانی كه شعار مرگ بر آمريكا، مرگ بر اسرائيل و مرگ بر منافق سر مي‌دادند مجبور به ترك ميدان هفت‌تير شد."

اما پسر آقای کروبی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که به محض بیرون آمدن پدرش از خودرو در میدان هفت تیر، ماموران پلیس به وی و همراهانش حمله کردند. او از ضرب و شتم آقای کروبی و شلیک گاز اشک آور می گوید.

برخی از رسانه های محافظه کار همچنین گزارش داده اند که پسر یکی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی "با لباس مبدل" در میان معترضان دولت حضور یافته و کوشیده بود آنها را تحریک کند.

این رسانه ها همچنین کوشیده اند برخورد پلیس با معترضان را توجیه کنند.

در حالی که بعضی از تصاویر ویدئویی حمله ماموران پلیس و لباس شخصی ها با باتوم به دختران و زنان را نشان می دهد، رسانه های حامی دولت نوشته اند که این حملات تنها پس از آتش زدن سطل زباله و شکستن شیشه اتوبوس از سوی معترضان صورت گرفت.

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست