البرادعی: ایران می خواهد قدرت منطقه ای باشد

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی طرح پیشنهادی خود را یک فرصت استثنایی برای آمریکا و ایران می داند

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید برنامه اتمی ایران برای پذیرش این کشور به عنوان یک قدرت منطقه ای به اجرا گذاشته شده است.

آقای البرادعی که در شورای روابط خارجی در نیویورک صحبت می کرد، گفت ایرانی ها بر این باورند که اجرای برنامه هسته ای این کشور را نیرومندتر می کند.

آقای البرادعی گفت: "آنها بر این باورند که دانش هسته ای برایشان اعتبار و قدرت به همراه می آورد و آنها می خواهند آمریکا در پی گفتگو با آنها باشد."

او ادامه داد: "ایران می خواهد به عنوان یک قدرت منطقه ای شناخته شود." به گفته آقای البرادعی از زمانی که ایران مشغول برنامه اتمی خود شده است، با این کشور جدی تر برخورد می شود.

محمد البرادعی همچنین بار دیگر تاکید کرد "هیچ شواهد محکمی" که نشان دهد برنامه اتمی ایران با اهداف نظامی پیگیری می شود، وجود ندارد.

آقای البرادعی همچنین از طرح پیشنهادی خود برای معاوضه اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای به عنوان یک "فرصت استثنایی" برای ایران و آمریکا نام برد تا چند دهه تنش و دشمنی را کنار بگذارند.

او با اشاره به پایان قریب الوقوع ریاست خود بر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران بهتر است هر چه زودتر این طرح را بپذیرد تا ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای این کشور را نشان دهد.

آقای البرادعی گفت: "(این طرح) یک فرصت است و در این حال فرصتی است که به سرعت از دست می رود."

آمریکا و فرانسه که توافق خود را با طرح آقای البرادعی اعلام کرده اند، هشدار داده اند که گفتگوهای هسته ای نمی تواند تا ابد ادامه پیدا کند و از اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور در صورت شکست مذاکرات خبر داده اند.

آقای البرادعی همچنین در صحبت های خود از سیاست های دولت پیشین آمریکا و سه کشور اروپایی مذاکره کننده با ایران انتقاد کرد.

به گفته آقای البرادعی در این یک دوره زمانی او ایرانی ها را متقاعد کرده بود فعالیت های غنی سازی خود را متوقف کنند اما درخواست های "غیرقابل قبول" آمریکایی ها و اروپایی ها باعث شکست این تحرک شد.

مطالب مرتبط