البرادعی: تاسیسات هسته ای ایران در قم نگران کننده نیست

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی می گوید ایران همکاری خوبی با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است

محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که بازرسان سازمان ملل در نخستین بازرسی خود از تاسیسات هسته ای ایران در فردو، هیچ چیز نگران کننده ای پیدا نکرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز از قول آقای البرادعی نوشته هدف ایران از ایجاد این تاسیسات در اعماق کوه، ایجاد پناهگاهی برای حفاظت از آن بوده است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر به سی ان ان هم گفته بود، هدف از ایجاد این تاسیسات در زیر کوه "دفاع منفعلانه از فناوری هسته ای است".

به گفته آقای البرادعی بازرسان در دیدار از سایت قم "با همکاری کاملا خوبی" مواجه شده اند.

جزییات گزارش بازرسان از تاسیسات اتمی ایران قرار است تا چند روز آینده منتشر شود.

محمد البرادعی به تازگی در شورای روابط خارجی در نیویورک بار دیگر تاکید کرده بود "هیچ شواهد محکمی" که نشان دهد برنامه اتمی ایران با اهداف نظامی پیگیری می شود، وجود ندارد.

به گفته آقای البرادعی در این یک دوره زمانی او ایرانی ها را متقاعد کرده بود فعالیت های غنی سازی خود را متوقف کنند اما درخواست های "غیرقابل قبول" آمریکایی ها و اروپایی ها باعث شکست این تحرک شد.

سران کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه اوایل مهر ماه در جریان اجلاس سران گروه ۲۰ در پیتزبورگ، بار دیگر ایران را به پنهانکاری در برنامه هسته ای اش متهم کردند اما ایران همواره تأکید کرده است که برنامه اتمی اش صلح آمیز است و قصد تولید سلاح اتمی ندارد.

مطالب مرتبط