دستگیری ۱۰۹ نفر در تظاهرات روز ۱۳ آبان

یکی از تجمع های 13 آبان در تهران
Image caption مراسم 13 آبان فرصتی برای تجمع پراکنده معترضان در شهرهای مختلف بود

سرتیپ عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران اعلام کرده که 109 نفر از تظاهر کنندگان روز 13 آبان دستگیر شده بودند و از این تعداد 62 نفر زندانی و بقیه آزاد شده اند.

به گفته آقای رجب زاده، از میان دستگیر شدگان 47 نفر با قرار وکالت آزاد شده اند و 62 نفر از متهمان پس از تشکیل پرونده به مقامات قضایی تحویل داده شده و روانه زندان شده اند.

روز چهارشنبه، همزمان با برگزاری مراسم دولتی روز 13 آبان، که با حضور تعدادی از مقامات و دانش آموزان مدارس در برابر سفارت سابق آمریکا درتهران برگزار شد، مخالفان دولت هم در نقاط مختلف شهر تهران و همچنین شمار دیگری از شهرهای ایران دست به تظاهرات زدند.

خبر این تظاهرات در رسانه های رسمی ایران انعکاس چندانی نداشت و خبرنگاران خارجی هم که مجوز پوشش خبری مراسم 13 آبان را داشتند ظاهرا اجازه نیافتند از تظاهرات مردم در نقاط دیگر شهر تهران دیدن کنند.

با اینهمه، گزارش های خبری و تصویری متعددی که توسط شهروندان از این گردهمایی ها، شعارهای مردم و برخورد نیروهای دولتی، به خصوص با زنان، تهیه شده بود از طریق سایت های اینترنتی در دسترس قرار گرفت و به طور گسترده از شبکه های خبری جهان پخش شد.

اظهارات شاهدان عینی و فیلم های ویدیوئی صحنه هایی از بازداشت تظاهرکنندگان را نشان می داد اما مقامات دولتی گزارشی از دستگیر شدگان ارائه ندادند و یک روز بعد از برگزاری تظاهرات 13 آبان، گروهی از خانواده های بازداشتی ها در برابر یکی از بازداشتگاههای تهران اجتماع کردند و خواستار آزادی بستگان خود شدند.

بعد از دو روز سکوت مقامات دولتی در باره آمار بازداشتی ها در روز سیزده آبان، سرانجام روز شنبه اولین آمار بازداشتی ها منتشر شد.

همزمان با انتشار این خبر، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران به خبرگزاری مهر گفته است که "اگر بیگناهی بازداشت شدگان اثبات شود، حتما نسبت به آزادی سریع آنها اقدام خواهد شد و آزادی سریع کسانی که اتهامی بر آنان وارد نیست جزو سیاست های دادستانی تهران است."

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست