'سپاه پاسداران طوایف سیستان و بلوچستان را مسلح می کند'

اسماعیل کوثری
Image caption آقای کوثری از فرماندهان پیشین سپاه می گوید که سپاه در حال مسلح کردن طوایف سیستان و بلوچستان است

اسماعیل کوثری نماینده تهران و یکی از فرماندهان سابق سپاه اعلام کرده که سپاه پاسداران برنامه ای در دست اجرا دارد تا طوائف سیستان و بلوچستان را مسلح کند.

آقای کوثری فرمانده سابق لشکر ۲۷ و جانشین فرمانده قرار گاه ثار الله سپاه پاسداران که اکنون نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس است در گفتگو با خبرگزاری مهر "برنامه سپاه برای مسلح کردن طوایف جنوب شرقی کشور" را تائید کرده و گفته است که هدف از این کار "مشارکت آنها در ارتقاء امنیت منطقه ای" است.

به گفته این نماینده مجلس، این برنامه مشابه برنامه "موفقیت آمیز" دیگری است که سالها پیش در شمال غرب ایران در منطقه کردستان در قالب "پیشمرگان کرد مسلمان" به اجرا در آمد.

در آن سالها نیز سپاه پاسداران با مسلح کردن گروهی از کردها، آنها را در مقابل کسانی قرار داد که مخالف جمهوری اسلامی بودند.

به گفته آقای کوثری، "در آن زمان مردم خط شمال غرب با در اختیار گرفتن سلاح هایی که سپاه به آنها داده بود در قالب "پیشمرگان کرد مسلمان" با عوامل و عناصر ضد انقلاب به مقابله و مبارزه پرداختند."

آنطور که آقای کوثری گفته مسلح کردن طایفه های مستقر در سیستان و بلوچستان از سوی نورعلی شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران دنبال می شد که بیست روز پیش در روز 26 مهر در اثر یک حمله انتحاری به همراه جمعی از فرماندهان سپاه در منطقه و گروهی از سران طوایف در سیستان و بلوچستان کشته شد.

به گفته این نماینده مجلس،" مسلح کردن طوایف به صورت یک حرکت مردمی بود که آقای شوشتری آن را انجام داد تا خود مردم، امنیت خودشان را برقرار کنند."

آقای شوشتری در جریان دیدار با سران طوایف و قبایل منطقه "پیشین" (در حد فاصل شهرستان های سرباز و چابهار در جنوب سيستان و بلوچستان) در اثر یک حمله انتحاری کشته شد.

به گفته نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی، آقای شوشتری با هدف برگزاری نشستی برای مسلح کردن طوایف به این منطقه سفر کرده بود این در حالی است که بعد از انتشار خبر انفجار، اعلام شده بود که که هدف از این نشست"وحدت ميان عشاير شيعی و سنی" بوده است.

چهل و یک نفر در اثر این انفجار کشته شدند. دست کم پنج تن از آنان از فرماندهان سپاه پاسداران و بقیه از نفرات عادی سپاه، رهبران برخی از قبایل و غیرنظامیان محلی بودند.

"جندالله" یک گروه پیکارجوی سنی، مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

عملیات خشونت بار در سیستان و بلوچستان

Image caption گروه پیکارجوی جندالله مسئولیت چندین عملیات خشونت بار در سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته است

در چند سال گذشته چندین بار در سیستان و بلوچستان حوادث خشونت بار رخ داده است و عمدتا مسئولیت این حوادث را گروه جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله- بر عهده گرفته است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 بود که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بودند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید کرده که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله که در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده اند.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط