بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱۶ آبان

تیترهای اول

"فقط شرابخواره به جهنم نمی رود، بی عرضه هم جهنمی است" به نقل از آیت الله جوادی آملی تیتر اصلی آفتاب یزد است، "هشدار های قم" در صدر گزارش های ابتکار نشسته، "واکنش مراجع تقلید به مشکلات سیاسی واقتصادی کشور" عنوان اول اعتماد است، " افراد بلا تکلیف را در زندان نگه ندارید" به نقل از آیت الله مکارم شیرازی در صدر عنوان هایمردم سالاری آمده و حیات نو از "نگرانی علما از شرایط کشور" خبر داده است.

"حضور احمدی نژاد در مجلس سراسیمه و از روی ناراحتی نبود"، تیتر اصلی روزنامهخبر است، "راه جدید برای عبور یارانه‌ها از بهارستان" عنوان اول ایراناست، جام جم از "مخالفت کارشناسان با تشکیل حساب ویژه یارانه ها" خبر داده و دنیای اقتصاد گزارش اصلی خود را به "حرف آخر دولت در مورد یارانه ها" اختصاص داده است.

"خلیج فارس باید به محلی برای همکاری همه کشورهای منطقه تبدیل شود" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامیاست و کیهان در صدر اخبار خود از "زلزله در ارتش آمریکا به دنبال حادثه خونین تگزاس" گزارش داده است.

"هشدار خانم وزیر: در دوران شیوع آنفولانزا باردار نشوید" عنوان گزارش اصلی تهران امروز است و "فتنه پس از انتخابات محصول افراط و تفریط بود" به نقل از مرتضی نبوی، تیتر رسالت.

گزیده مقالات

بیعت بعد سی سال

اعتماد در گزارشی نوشته با اینکه دفتر حزب مشارکت که بسیاری از دانشجویان پیرو خط امام در آن عضویت دارند، پلمب و این حزب برای تداوم فعالیت خود دچار محدودیت شد. هرچند پیش از این نیز بسیاری از دانشجویان پیرو خط امام در جریان انتخابات مجلس هفتم و هشتم رد صلاحیت شدند، با این حال پس از گذشت 30 سال دانشجویان پیرو خط امام در مرقد امام خمینی حضور یافتند تا با او دوباره بیعت کنند.

به گزارش این روزنامه:خانواده شهدای دانشجویان پیرو خط امام هم بودند مانند خانواده های هادی پور، صبوری و دادمان در مرقد حضور یافته بودند و با وجود آنکه محسن امین زاده و محسن میردامادی بیش از140 روز را در زندان می گذرانند خانواده های آنها به نمایندگی از دانشجویان پیرو خط امام در میان جمع حاضر شدند. البته چهره های دیگری مانند نعیمی پور، رضا تابش، شمس الدین وهابی، مجتبی بدیعی، حبیب الله بی طرف و عباس عبدی در میان افراد حاضر دیده می شدند.

خود پرست و دگرپرست

رسالت در سرمقاله خود معترضین به ولایت فقیه را به دو گروه تقسیم کرده یکی گروهی که خودشان را ولی می دانند که در آن صورت به وادی خودپرستی سقوط می کنند یکی آن ها که مشکل “دیگر پرستی” دارند و اخبار، اطلاعات و تحلیل های خود را از کسانی می گیرند که آنها آدم های صالح نیستند. اخبار و تحلیل مسموم به خورد طرف می دهند.

به نوشته سردبیر رسالتگاهی در بحث با یک نخبه می بینی او گرفتار فرزند یا داماد یا رفیق خود است و می گوید اگر راست می گویی تو دختر یا پسر مرا هم قانع کن. وقتی می روی با پسر و داماد آقا بحث می کنی می بینی از این شاخه به آن شاخه می پرد و اصلا معیار حق و باطل دستش نیست. بعد یک سری اخبار دروغ و تحلیل های نادرست را به عنوان واقعیات انکار ناپذیر می خواهد به انسان القاء کند. دروغ بودن یک خبر را اثبات می کنی! می گوید در مورد آن خبر چه می گویی؟ آن را دلیل می آوری می پرد روی مطلب دیگر. انسان را به یک دالان تو در تو می برد که نه خودش از آن رهایی دارد و نه اجازه می دهد طرف بحث، خود از آن رهایی یابد.

حملات فیزیکی

رسول رضایی در مقاله ای در تهران امروز نوشتهافزایش حملات فیزیكی هواداران جریان‌های مختلف سیاسی به شخصیت‌های سیاسی رقیب، این نگرانی را به وجود آورده است كه با تشدید چنین وضعیتی امنیت افراد سرشناس كشور اعم از مقامات رسمی یا شخصیت‌های سیاسی برای حضور در اجتماعات قانونی را به مخاطره بیندازد یا احیانا حوادث ناگواری رخ بدهد كه تبعات بعدی آن برای هیچ‌كس قابل پیش‌بینی نیست.

به نوشته این مقالهاز روزهای پس از انتخابات در اجتماعات قانونی اعم از سمینارها، سخنرانی‌ها، مراسم‌های سیاسی، گفت‌وگوهای دانشگاهی و مناسبت‌های انقلابی و مذهبی به تعدادی از مقامات رسمی یا سیاسی كشور حمله كلامی یا فیزیكی شده است كه در مواردی شخصیت‌های مورد حمله قرار گرفته جراحاتی را نیز برداشته‌اند یا دست‌كم به آنان اهانت شده است.

به نوشته تهران امروز از یك‌سو مقامات دولتی یا شخصیت‌های حامی دولت چون كامران دانشجو وزیر علوم، حسین صفارهرندی وزیر سابق ارشاد، محمدجواد لاریجانی رئیس مركز تحقیقات فیزیك نظری، غلامعلی حداد عادل رئیس كمیسیون فرهنگی، حمید رسایی نماینده حامی دولت در مجلس با برخوردهای تند دانشجویان هوادار جناح رقیب مواجه شده‌اند و البته این در حالی است كه هواداران دولت هم به شخصیت‌های جناح رقیب مانند مهدی كروبی و میرحسین موسوی حملات فیزیكی و كلامی می کنند.

تصمیم ندارند رها کنند

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو درباره حوادث سیزده ابان نوشته ظاهرا کسانى که مطالبات خود را با تظاهرات اعتراض‌آمیز گره زدند، تصمیم ندارند، اعتراضات خود را وانهند و لذا هر روزى را که قرار است، تظاهراتى به نفع جناح راست راه بیفتد، تبدیل به فرصت نموده، راهى خیابان‌ها می شوند چندین ماه است که متولیان امنیت با این پدیده روبه‌رو شده اند.

نویسنده مقاله حیات نو اشاره کرده که براى تظاهرات 13 آبان امسال، هواداران دولت فکر کردند که اگر یک رنگ سبز بدلى را به صحنه آورند و از مردم درخواست کنند که براى حمایت از وضع موجود این رنگ را با خود داشته باشند، مشکل رنگ سبز اصلاح‌طلبان را حل مى‌کنند، اما در عمل، رنگ سبز بدلى کارى از پیش نبرد و هواداران جناح حاکم حاضر نشدند، آرایه‌اى بدلى به خود ببندند و نمادى را که در اختیار اصلاح‌طلبان است، ریاکارانه مورد بهره‌بردارى قرار دهند.

در پایان مقاله این روزنامه احتمال داده شده حمله به خودرو آقاى دکتر مرندى و فیلمبردارى کامل حرفه‌اى از آن و ایضا مانور رفتن روى آن در تلویزیون یکى از این خرابکارى‌هاى حاملان رنگ سبز بدلى باشد که از قبل طراحى شده است.

نکند سبزعلوی بودند

ناصرالدین قاضى‌زادهدر مقاله ای در حیات نو با اشاره به برنامه تلویزیونی مربوط به حمله به وزیر پیشین بهداری و آن جا که دکتر مرندی ضاربان را هواداران موسوی و کروبی اعلام کرده است نوشتهاز منظر محتوایی، اشکال عمده‌اى که بر سخنان دکتر مرندى وارد مى‌شود آن است که ایشان از کجا علم قطعى حاصل کرده‌اند که خشونت‌طلبان مهاجم هم سنخ اصلاحات و جنبش سبز بودند؟

نویسنده این مقاله ضمن محکوم کردن حمله به شخصیت های سیاسی نوشته به نظر می رسد صدا و سیما بعد از ناکام ماندن در روش های گذشته خود برای اقناع افکارعمومی ظاهرا به روش های تازه ای متوسل شدهقصد دارد با انگاره سازى‌هاى مدرن‌تری، آب از دست رفته را جمع کند و به شکل حرفه‌اى‌ترى سیاست جناحى و اطلاع‌رسانى ناصواب خود را ترمیم کند.

ریزش نیروهای سبز

صالح اسکندری در مقاله ای در رسالت با تاکید بر این که هواداران سبز در روز 13 آبان چند صد نفر پراکنده در خیایان های شمالی تهران بودند که با تبلیغات وسیع یک ماهه به خیابان کشانده شدند نوشته رهبران این جنبش با کاهش چشمگیر سبزها مواجه شده اند و ریزشهای جریان سبز در13آبان پیام های مهمی برایصحنه گردانان اردوکشی های خیابانی پس از انتخابات داشت.

یکی از مهمترین این پیامها به نوشته رسالت فرسایش و اتلاف منابع جریان بی رمق سبز بود که بدون هدف مشخص و سازمان منسجم زمینه را برای قالب تهی کردن این جریان غیر همگن و سوء استفاده دشمن در پی داشت.اساسا در هر بازی سیاسی با هزینه کردن منابع از ارزش آنها فروکاسته می شود اما زمانی که احتمال بد مصرف کردن منابع نیز وجود داشته باشد ریزش منابع دوچندان می شود.

در انتهای مقاله آمده: در واقع مهره های شطرنج در طول بازی از دست می روند. شطرنج باز ماهر کسی است که بتواند ضمن پیش بینی رفتار رقیب از منابع موجود به نحو مطلوبی بهره ببرد. چرتکه بازی اخیر موسوی و کروبی در دست دشمن است. و الا هر نوع عقلانیتی صحنه گردانان اخیر را به محاسبات دقیق تری وا می داشت.

سرزده یا نزده

روزنامه ایران در خبری به نقل از دفتر رییس جمهور نوشته که آقای رئیس جمهور از ابتدای مطرح شدن لایحه هدفمند كردن یارانه ها در صحن علنی مجلس، به هیأت رئیسه مجلس اطلاع داده بودند كه جهت دفاع از صندوق پیشنهادی دولت شخصاً در مجلس حضور خواهند یافت، بنابراین برخلاف ادعاهای مطرح شده در برخی از رسانه‌ها، حضور آقای رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس «سراسیمه، سرزده، فوری، غیرمنتظره، از سرناچاری یا ناراحتی» نبوده، بلكه نشان‌دهنده اراده قاطع ایشان در اجرای لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها و بیان شرایط اجرای موفقیت‌آمیز آن بوده است.

روزنامه خبر از قول محمد رضا باهبر در تیتر اول خود خبر داده که نماینده رهبر پذیرفت و رییس جمهور اشکال لایحه دولت را نپذیرفت.

دو هدف در یک لایحه

سرمقاله دنیای اقتصاد به موضوع یارانه ها اختصاص یافته و در آن آمده دولت باید دو موضوع كاملا متفاوت «اصلاحات اقتصادی» و «كمك به محرومان» را در دو بسته كاملا متفاوت اجرا كند و آنها را به هم گره نزند، چراكه گره زدن این دو به یكدیگر نه تنها مشكلی از محرومان را حل نمی‌كند، بلكه چه‌بسا تعداد آنان را نیز زیادتر و از سوی دیگر، اصلاحات را نیز با بن‌بست مواجه كند.

به نوشته علی میرزا خانی در سرمقاله دنیای اقتصاد در مساله كمك به محرومان نیز باید گروه «مشمولان واجب‌الحمایه» اعم از معلولان، سالمندان، ایتام، بی‌سرپرستان، از كارافتادگان و غیره را از گروه افراد «دارای توان كار» جدا كرد. وظیفه دولت، حمایت از گروه اول و تامین زندگی آبرومندانه برای آنان است، اما برای گروه دوم كه ظاهرا اكثریت گروه هدف دولت را تشكیل می‌دهد، توزیع پول، نامناسب‌ترین راهكار ممكن به شمار می‌رود كه نه مبنای كارشناسی و علمی دارد و نه مبنای شرعی.

در پایان این مقاله آمده شروط جدید دولت برای اجرای این لایحه، عللی بسیار فراتر از گره خوردن آن به بودجه سالانه دارد و در هر صورت با توجه به شاكله غیراجرایی فعلی ، شاید بهترین راه‌حل همان راهكار استرداد لایحه آن هم نه به بهانه كارشكنی مجلس، بلكه با هدف كارشناسی دقیق‌تر موضوع باشد.

هشدار رکود

بیانیه تازه جبهه مشارکت در مورد اوضاع اقتصادی کشور در یکی دو روزنامه امروز صبح منعکس شده که در آن نسبت به وضعیت اقتصاد ایران که منجر به افزایش رکود تورمی می شود، هشدار داده شده است.

اعتماد نوشته جبهه مشارکت با اشاره به اینکه نتیجه تداوم سیاست های اقتصادی دولت آثار زیانباری را متوجه شهروندان خواهد کرد، تصریح کرده آمار و ارقام منتشره حاکی از وضعیت ناگوار اداره اقتصاد ایران توسط دولت نهم است. چرا کهایران به رغم برخورداری از درآمد 8/81 میلیارد دلاری صادرات نفت و گاز، 7/18 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی،نرخ رشد اقتصادی اش در شش ماهه اول سال 87 برابر 8/2 درصد (یکی از پایین ترین نرخ های رشد در دهه اخیر) بوده است.

بر اساس نوشته اعتماد بنا به نوشته بیانیه نرخ تورم در سال 87 برابر 4/25 درصد و نرخ بیکاری4/10 درصد اعلام شده است که حاکی از دامن گیر شدن وضعیت «رکود تورمی» در اقتصاد ایران است واینک باید از مسوولان اجرایی پرسید که چرا اقتصاد ایران در سال چهارم اوج درآمد نفتی اش و به رغم برخورداری از حدود 300 میلیارد دلار در این چهار سال به چنین وضعی گرفتار آمده است؟

زلزله هفت ریشتر

مردم سالاری در مقاله اصلی خود از یک مسئله اجتماعی پرده برداشته و نوشته این مساله منجر به جراحت روانی جامعه شده است.

به نوشته این روزنامهو بر اساس تحقیقات به عمل آمده در یک موسسه علمی، میزان مراجعات مردم به روانپزشک را تا 60 درصد در سال 1387 افزایش داده است.

مردم سالاری نوشته نفس این موضوع صرف نظر از اینکه درست است یا نادرست، درصد اعلام شده کم است یا زیاد، باید همانند یک زلزله بالای 7 ریشتر، مدیران جامعه و دست اندرکاران یک دولت را تکان بدهد و به اظهارنظر و به یافتن راه حل و سمینارها و سمپوزیوم ها و گردهمایی ها بکشاند.