بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۷ آبان

تیترهای اول

"اعتراض به بی‌خبری مجلس از قراردادهای نفتی" تیتر اول آفتاب یزد است، "پشت در اتاق عمل جراحی بزرگ" عنوان اصلیابتکار،"تمدید ریاست ضرغامی در رسانه ملی" در صدر گزارش های جام جمآمده، "‌لزوم ایجاد فضاى نقد" عنوان اول حیات نواست و مردم سالاری در تیتر اصلی خود نوشته "رسانه ملی امکان نقد مسائل کشور را فراهم کند".

"اختلاف بین اصولگیرایان متعادل و افراطی" مهم ترین عنوان خبری اعتماداست، "چراغ سبز به حرف آخر دولت" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد آمده، خراسان از "گمانه زنی ها درباره سرنوشت سه وزیر پیشنهای" خبر داده و رسالت از قول سردبیر خود نوشته "برخی در حال بسط ید بیگانگان در کشور هستند".

"مبادله تدریجی اورانیوم در ایران" تیتر اصلی روزنامه ایران است، "ایران پیشنهاد البرادعی برای انتقال اورانیوم به تركیه را رد كرد" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی استو کیهان در پیشانی صفحه اول خود نوشته "رییس جمهور: اروانیوم نمی دهیم سوخت می خریم".

گزیده مقالات

شما هم لرزیدید

"شما هم لرزیدید یا نه" عنوان سرمقاله آفتاب یزد است که بر اساس خبری نوشته شده که نشان می دهد در روز روشن به کشف اتفاقی ماموران گشت نیروی انتظامی، هفت مرد مشغول تجاوز به زنی خانه دار بوده اند که در راه خانه گرفتار آنان شده است.

بنا به گزارش این روزنامه به گفته زن در حالی که چهار مرد رباینده وی، در کنار خیابان مشغول تجاوز به او بودند اتومبیلی وارد صحنه شد که ادعا کرد متعلق به ماموران است، اما آن دو مامور هم به جمع متجاوزان افزوده شدند.

مجتبی واحدی سردبیر آفتاب یزد با یادآوری این که این حادثه در روز سیزده آبان در تهران رخ داده نوشته یک نماینده هوادار دولت درباره امنیتی شدن فضای تهران گفت این به خاطر حفظ جان مردم است، حالا باید از او پرسید كدام غفلت مسئولان ، عـده‌ای از اراذل و اوبـاش را مطمئن ساخته كه می‌توانند از كنار خیابانی در شهر، بانویی را بربایند و برای انجام اقدام حیوانی یعنی تجاوز دسته جمعی، از فرصت كافی برخوردار باشند؟

بی اطلاعی از بازداشت ها

مردم سالاری در سرمقاله خود با نقل اطلاعاتی که فرمانده نیروی انتظامی تهران، دادستان پایتخت و بسیج درباره دستگیرشدگان حوادث سیزده آبان داده اند و از محل بازداشت آن ها و تعدادشان ابراز بی خبری کرده اند پرسیده حالا که بسیج هم در مراسم مختلف افراد را بازداشت می کند چرا هیچ گونه اطلاعی از تعداد بازداشت شدگان در اختیار مقامات رسمی قرار نمی گیرد؟

به نوشته عماد برقعی در این مقاله قانون حکم می کند که تکلیف افراد بازداشت شده تا 24 ساعت پس از بازداشت مشخص شود و پرونده آن ها تحویل مراجع قضایی گردد. اما می بینیم که با گذشت 72 ساعت حتی فرمانده نیروی انتظامی تهران هم خبری از این بازداشت شدگان ندارد.

نویسنده مردم سالاری پرسیده اگروظایف نیروی انتظامیدر حراست از نظم هم به گروه های دیگری واگذار شده استدست کم نباید وظیفه دستگیری و تشکیل پرونده در اختیارنیروی دیگرو مقامات غیر قضایی باقی بماند؟

وعده های بی اعتبار

مردم سالاری از قول یک نماینده مجلس نوشته در جریان سفرهای استانی دولت وعده انجام پروژه هایی داده می شود که به خاطر نداشتن اعتبار، اجرایی نمی شود. زیرا داشتن اعتبار اجرای آن را ضمانت می کند در غیر این صورت بیان مصوبات گرهی از مشکلا ت باز نمی کند.

مردم سالاری نوشته احمدی نژاد در پایان دور اول سفرهای استانی خود در جمع خبرنگاران از سفرهای استانی خود به عنوان یک اتفاق بزرگ نام برده و آن را یک توبه و استغفار از جانب دستگاه های دولتی و مدیران کشور خواند که به صورت متداول سال ها در مرکز متمرکز شده و از مرکز برای نقاط مختلف کشور تصمیم گیری می کردند.

بر اساس این گزارش یکی از نمایندگان مجلس این سفرها را دست یافتن به «قله ترقی» عنوان کرده بود. وعده دست یافتن به «قله ترقی» در حالی است که شواهد و نارضایتی نمایندگان مجلس گواه این مطلباست که نه تنها دولت به قله ترقی صعود نکرده، بلکه با عدم اجرای مصوبات خود اعتماد مردم نسبت به مسوولا ن را خدشه دار کرده است.

برعکس است

کیهان در سرمقاله خود نوشته آن چهروز 13 آبان در تهران دیدیم، درست است كه یك پدیده خیابانی و به این معنا اجتماعی است اما به واقع ریشه های سیاسی دارد. بنا بر یك اصل تجربه شده، در وضعیت آشوب عموما كسانی فعال می شوند كه اصلا رای نداده اند و كل سیستم را قبول ندارند، اما عدم تعلق این افراد به سیستم سیاسی نباید ما را به این اشتباه بیندازد كه آنها به آنچه درون سیستم و خصوصا در تعاملات سیاسیون رخ می دهد هم بی توجهند. اتفاقا مسئله كاملا بر عكس است.

به تاکید سرمقاله کیهان معترضان خیابان ها در عین بی علاقگی به نظام از اختلافات سیاسی درون نظام تغذیه می كنند و از آن روحیه می گیرند و اساسا اصلی ترین علت حضور آنها در خیابان این است كه تصور می كنند درون حكومت دعواهای جدی جریان دارد و به طور خاص «كسی هست كه از آنها حمایت می كند».

سرمقاله کیهان برای چندمین بار یادآور شده که در سطح سیاسی هم راه حلی مفیدتر و كم مفسده تر از برخورد قاطع با همه كسانی كه مسببان فتنه اخیر بوده اند و امروز نظام از ریز برنامه های آنها اطلاع كافی دارد، وجود ندارد. تنها در شرایطی كه با سر فتنه برخورد شده باشد دنباله های میكروسكوپیك در خیابان ها حساب كار خودشان را خواهند كرد.

هر سبزی سبز نیست

رسالت در میان گزارش ها و مقالات متعدد خود علیه جنبش سبز و اصلاح طلبان از قول یک روحانی به نام حجت الاسلام ماجدی نوشته رنگ سبز و حتی سیادت، توجیه کننده اقدامات ناپسند افراد نیست؛ وگرنه مامون و هارون الرشید هم از نسل سادات بنی عباس هستند.

حجت الاسلام سیداحمد ماجدی، که رسالت از وی به عنوان پژوهشگر دینی نام برده گفته است رنگ سبز، یکی از نشانه های سادات است و آنها در طول تاریخ با رنگ ها و نشانه های گوناگون شناخته می شده اند که برجسته ترین و معروف ترین آنها، رنگ سبز است اما پیامبر اسلام نفرموده اند که هرکس سید بود و رنگ سبز را به عنوان نماد و نشانه سیادت مورد استفاده قرار داد، باید به او احترام گذاشت.

پیشنهادهای ایران و آژانس

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان مهم ترین گزارش خود نوشته البرادعی نگهداری ذخایر اورانیوم در یك كشور دوست و مبادله همزمان با سوخت 20 درصدرا پیشنهاد کرده بود اما کارشناسان ایرانی پیشنهاد کردند ذخایر ایران در كشور انبار و تحویل آژانس شود.

به نوشتهاین روزنامه دولت در نظر ندارد كه همه اورانیوم را یكجا تحویل دهد، بلكه تنها بخشی از آن را مبادله كندو كارشناسان گفته اند: ایران به 116 كیلوگرم اورانیوم 20 درصد نیاز دارد و حداكثر حدود 800 كیلوگرم اورانیوم 5/3 درصد در دو محموله 400 كیلویی تحویل غرب می‌شود.

مطابق توضیحروزنامه ایراندر ازای محموله اول باید 60 كیلوگرم اورانیوم 20 درصد تحویل ایران شود و پس از عقد قرارداد و پرداخت وجه، 15 ماه بعد همزمان با تحویل 400 كیلو اورانیوم 5/3 درصدی، مبادله محموله دوم انجام می‌شود.

این دولت نمی تواند

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به آخرین هفته های خدمت محمد البرادعی در مدیرکلی سازمان بین المللی انرژی هسته ای نوشته وی در حالی که اصرار دارد پرونده ایران در همین مدت به سامان برسد اماملاحظاتی باعث می شود دولت احمدی نژاد طرح‌های آقای البرادعی و طرح‌های مشابه آن را عقیم گذارد، زیرا این دولت نمی‌تواند آن بخش از كارها و روش‌ها و مواضع دولت پیش از خود را كه بارها در نكوهش آن سخن گفته است، اخذ كند.

سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که طرح غنی سازی اورانیوم ایران در ترکیه قبلا مطرح شد و ایران بدان تمایل نشان نداد نوشته پیشینه روابط خارجی ایران نشان می‌دهد كه به جز دشمنی پایدار با ایالات متحده و اسرائیل، در سیاست خارجی تهران هیچ دوست و دشمن دائمی دیگری وجود ندارد و لبخندهای اخیر رجب طیب اردوغان برای اعتماد كامل دولت ایران و سپردن عنان مهم‌ترین پرونده سیاست خارجی‌اش به تركیه، كفایت نمی‌كند.

به نظر این کارشناس اقتصادی در چنین معامله‌ای آنچه تركیه به كف می‌آورد، بازیگری شماره یك در منطقه خاورمیانه و جنوب آسیا ستو آنچه ایران به دست می‌آورد؛ سپردن داوری پرونده‌ای كه طرف آن بازیگران بزرگ جهانی هستند، به همسایه‌ای هم قد خود. در روابط بین‌الملل، این بازی محترمانه‌ای نیست. ترکیه مشکل ایران را حل نمی کند.

دام آمریکائی ها

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته بیانیه جدید كاخ سفید قصد دارد بخشهایی از بدنه دولت و برخی جناح ها و گروههای سیاسی در ایران را به موضعگیری مثبت و خوشبینانه در قبال آمریكا و ایجاد گرایش به سمت مذاكره و برقراری رابطه بكشاند. این بیانیه به طور حساب شده ای خط وسوسه كردن افراد و گروهها در ایران برای رسیدن به تعامل با آمریكا و طعمه گذاری برای بدام انداختن و گرفتار كردن افراد ساده لوح را دنبال می كند.

به نوشته این روزنامه همه افراد و گروهها بویژه آنها كه دو دور مذاكره رسمی با هیاتهای آمریكایی را تجربه كرده اند باید بدانند كه آمریكائیها به دنبال تكمیل كردن حلقه های یك زنجیره توطئه جدید ایران هستند و بیانیه اوباما نیز یكی از این حلقه ها و اجزای این حركت است .

گاز برای ترکیه

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته ده روز پس از سفر نخست وزیر تركیه به ایران و ادعای تلویزیون دولتی آن كشور در خصوص واگذاری اختیار به تركیه برای بازاریابی بیش از 50 درصـد گـاز اسـتخراجی از میادین گازی ایران توسط آن كشور، در حالی که ایران چنین خبری را تکذیب می کند مجلس ایران علاقه مند شده با احضار وزیر نفت دریابد که چه قراردادهائی در زمینه نفت و گاز بسته شده یا در حال انعقادست.

به نوشته این روزنامه یـك عـضو كمیسیون انرژی مجلس از وجود ابهام در توافقات گازی ایران و تـركیه سخن گفت. حـسـاسـیـت در خـصـوص انـعـقاد قراردادهای بلند مدت گازی كه سران دولت نهم بر گسترش كـمّــی آن اصــرار دارنــد از حــدود ســه ســال پیش به سطح رسانه‌ها كشیده شد. در آن زمان، مركز پژوهش‌های مجلس اعلام كرد كه حداقل تا ده سـال آینده، گاز مازاد برای صادرات وجود ندارد.

گفتنی است کهروز گذشته، روابط عمومی شركت ملی گاز ایران، اظهارات معاون وزیر نفت را منتشر نمود كه در آن آمده بود: نسبت به سال گذشته، افزایشی در تولید گاز، رخ نداده است. نــشــریه اقتصادی مید اعلام كرده افزایش دو برابری تولید گاز ایران تا سال 2014، غیر واقع‌بینانه است. مسئولان دولتی در چهار سال اخیر اعلام كرده‌اند با افزایش تولید، ضمن تـامـیـن نـیازهای داخلی، امكان صادرات گاز به اروپا و نیز تامین گاز مورد نیاز برای خط لوله موسوم به صلــح وجــود خــواهـد داشـت.