'آزاد شدن 40 نفر' دیگر از بازداشتی های روز ۱۳ آبان

یکی از تجمع های 13 آبان در تهران
Image caption مراسم 13 آبان فرصتی برای تجمع پراکنده معترضان در شهرهای مختلف بود

به گزارش دو خبرگزاری ایرانی، دولت اعلام کرده است که 40 نفر دیگر از معترضانی که به علت حضور خیابانی در 13 آبان، دستگیر شده بودند آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری های ایسنا و فارس، این موضوع را دادستان تهران روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد. بنا به این گزارش دادستانی قبلا گفته بود که آن دسته از زندانیانی که "دلایل چندانی بر توجیه اتهام آنان وجود نداشته باشد و یا از اقدامات غیرقانونی خود ابراز ندامت کرده باشند " از زندان آزاد خواهند شد.

روز شنبه نیز خبرگزاری رسمی ایرنا گزارش داده بود که 47 نفر که به دلیل "بر هم زدن نظم عمومی" در جریان مراسم 13 آبان به مناسبت اشغال سفارت آمریکا دستگیر شده بودند آزاد شده اند.

سرتیپ عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران روز شنبه اعلام کرده بود که در مجموع 109 نفر از تظاهر کنندگان روز 13 آبان دستگیر شده بودند که 47 نفر آنها آزاد شده و 62 نفر با تشکیل پرونده روانه زندان شده اند.

به این ترتیب بنابر آمارهای ارائه شده از سوی منابع مختلف قدرت در ایران اکنون 22 نفر از بازداشت شدگان همچنان زندانی هستند.

در روز 13 آبان مخالفان بار دیگر با تجمع در نقاط مختلف تهران شعارهای ضدحکومتی سر دادند که با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شد.

ریشه این اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد برمی گردد که در آن اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد با تردید گسترده در میان رای دهندگان روبرو شد و به یکی از بحران های سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی دامن زد.

همزمان به گزارش ایسنا صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضاییه ایران روز یکشنبه خواستار تسریع در محاکمه معترضان بازداشت شده پس از انتخابات شده است.

آقای لاریجانی که تابستان گذشته به عنوان رئیس قوه قضایی جایگزین محمود هاشمی شاهرودی شد تاکنون در چند مورد علیه معترضان موضع گرفته است.

او از جمله روز ۲۵ شهریور گفته بود: "تمام کسانی که در اغتشاشات اخیر به سمت قانون شکنی و زیر سئوال بردن اصل نظام رفتند، در هر جایگاهی که هستند، بدانند که دستگاه قضایی ساکت نمی ماند و حسب مقررات نسبت به آنان تصمیم گیری خواهد کرد".

او معترضان را به "اظهار کذب"، "اشاعه کذب" و "هتک حرمت نظام" متهم کرد و گفت که دستگاه قضایی در مقابل "اقدامات غیرقانونی و ادعاهای کذب" خواهد ایستاد.

با این حال وی در سخنان تازه اش در جلسه مسئولان عالی قضایی در روز یکشنبه بر مساله "استقلال قوه قضاییه" تاکید کرده است.

او گفت: "حرکت دستگاه قضایی بر دو محور استقلال و قانونمندی، بسیار مهم و همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است."

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست