مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 18 آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد پيام آيت‌الله مكارم را براي رئيس قوه قضائيه در تیتر اول خود نقل کرده "مردم در انتظار محاكمه مجرمان كهريزك و كوي دانشگاه هستند"، روزنامه جمهوری اسلامی از "تاكيد رئيس قوه قضائيه بر تسريع در رسيدگي به پرونده متهمان حوادث پس از انتخابات" خبر داده و رسالت از قول صادق لاریجانی در صدر گزارش های خبری خود نوشته "رسیدگی سریع و دقیق در محاکمه متهمان حوادث پس از انتخابات".

"مجلس با دولت کنار آمد" تیتر اول ابتکار است، "مجلس دست دولت را باز گذاشت" تیتر جام جم، "مجلس مقابل دولت کوتاه آمد" تیتر تهران امروز است، "روز پرچالش یارانه ها در مجلس" در پیشانی دنیای اقتصاد نشسته و حیات نو در عنوان اصلی خود نوشته "آب، برق، بنزين و کالاهاى اساسى گران مى‌شود".

اعتماد در صدر اخبار خود از "جلسه کمیسیون امنیت ملی با مسئولان انتظامی" خبر داده، روزنامه ایران نوشته "مترو تهران یک روزه هجده میلیارد تومان گرفت" و مردم سالاری خبر داده است که "ایران: رتبه اول مهاجرت نخبگان".

"جهاد اسلامی: شلیک کنید تل آویو را می زنیم" مهم ترین خبر کیهان است.

گزیده مقالات

به سمت خشونت

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته اتفاقات روزهاي اخير نشان مي‌دهد فعاليت‌هاي سياسي در كشور در برخي مواقع سمت‌و‌سوي خشونت‌باري پيدا كرد و طرف‌هاي درگير با فاصله گرفتن از اعتدال، روند متفاوتي را به نمايش گذاشته‌اند كه تبعات زيادي براي جامعه در پي دارد. تند شدن فضاي سياسي و حملات در حالي شدت پيدا كرده كه نشانه‌هاي آن از چندي پيش مشهود بود.

به نوشته این روزنامه با اين وجود به نظر مي‌رسد اتفاقات رخ داده در روز 13 آبان روند فعاليت معترضان در كشور و مواجهه نيروي انتظامي را وارد فاز تازه‌اي كرده است. در آخرين تجمع برگزار شده از يك طرف معترضان شعارهاي تند و تيزتري مطرح كرده و بر خلاف گذشته كه در مواقعي حتي اعتراض‌هايي در قالب راهپيمايي سكوت انجام دادند، نسبت به برخي اشخاص توهين‌هايي را مطرح كردند.

کشمکش دولت و مترو

تهران امروز با عنوان ابهام در پرداخت بدهي دولت به مترو نوشته گويا قرار نيست شهرداري با خيال راحت بتواند حقش را از دولت بگيرد. حتما هميشه بايد شيوه خاصي براي گرفتن اين حق وجود داشته باشد. كمتر از 24 ساعت است كه محمدباقر قاليباف شهردار تهران دستور داد شهرداري 10 ميليارد تومان به مترو كمك كند تا كمي از مشكلات مترو كاسته شود، مسئولان وزارت كشور ناگهان اعداد و ارقامي مختلف اعلام كردند كه بگويند بخشي از سهم‌شان از هزينه‌هاي مترو در سال 88 را پرداخت كرده‌اند.

به نوشته این روزنامه گفت‌وگوها و خبرهاي مختلفي كه از سوي سردار محمد رويانيان رئيس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت، رسول عباسي مدير كل دفتر هماهنگي حمل و نقل ترافيك سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها و سيدعلي لطفي‌زاده دبير شوراي عالي ترافيك شهرهاي كشور اعلام شد، هيچ كدام همخواني نداشت.

هشتاد میلیارد در یک روز

ایران روزنامه دولت خبر از پرداخت هشت میلیارد تومان یارانه دولت داده اما در تیتر اول خود آن را با مبلغی که شهردار تهران وعده داد جمع کرده و نوشته مترو تهران در یک روز 18 میلیارد تومان دریافت کرد.

به نوشته روزنامه ایران سردار رویانیان رییس ستاد حمل و نقل و مصرف سوخت کشور اظهار داشته بر اساس گزارش‌هاي مسئولان امنيتي و اطلاعاتي، تأخيرهاي اخير مترو صرفاً يك اقدام صنفي از سوي راهبران بوده است.

علیه رحیم مشائی

در حالی که ایران روزنامه دولت از قول دفتر رییس جمهور اظهاراتی را که به رحیم مشائی رییس دفتر رییس جمهور نسبت داده بود کذب خوانده است مدیر روزنامه کیهان در سومین روز انتشار این مطالب به شدت به آن حمله کرده و نوشته كمترين ترديدي باقي نیست كه اظهارات رحيم مشايي، در جايگاه رئيس دفتر رياست جمهوري- و چند مسئوليت ديگري كه يدك مي كشد- فقط در بستر پروژه هاي عريض و طويل دشمنان اسلام و انقلاب و در راستاي پيشگيري از وحدت مسلمين قابل ارزيابي است.

حسین شریعتمداری در پایان یادداشت روز خود خطاب به احمدي نژاد نوشته در شخصيت آقاي اسفنديار رحيم مشايي چه برجستگي و امتياز ويژه اي ديده ايد كه ديگران نه فقط نمي بينند، بلكه براي اثبات عدم صلاحيت وي دلايل مستحكمي نيز ارائه مي كنند. شما ضمن آن كه دليل و نشانه قابل قبولي براي اثبات صلاحيت او نداريد، ايشان را در پست هاي حساس و كليدي دولت مي گماريد و بر آن اصرار هم داريد؟!

مقاله کیهان کنار گذاشتن رحیم مشائی را به مصلحت نظام، مردم و شخص احمدی نژاد دانسته و تهدید کرده که:سرچشمه شايد گرفتن به بيل/ چو پر شد نشايد گذشتن به پيل.

نقد صدا و سیما

رسالت در سرمقاله خود با توجه به تمدید ریاست عزت الله ضرغامی بر صدا و سیما اشاره کرده گله هاي «متدينين» به صدا و سيما که در محافل و جلسات مذهبي شنيده مي شود چند قلم بيشتر نيست . البته آنها که عميق تر مي نگرند حرفهاي درست و درماني دارند که بايد شنيد و اشکالات را رفع کرد.

به تاکید سردبیر رسالت بسياري از متدينين به برخي از موسيقي هايي که در صدا و سيما مي شنوند به طورجدي شبهه دارند، آن را از مصاديق حرام مي دانند و ترجيح مي دهند گوش ندهند. مسئولين صدا و سيما بايد دقت کافي در اين امر داشته باشند. نبايد گاهي پخش موسيقي «مشکوک» به تدريج به سمت «حرام» ميل کند.

به نظر رسالت مدل حضور زنان در سيما بويژه آنجا که با آرايش غليظ ظاهر مي شوند مورد اعتراض متدينين است، گاهي در فيلم ها و اجرا اين مهم رعايت نمي شود . نبايد صداي زن در صدا و تصوير او در سيما به گونه اي باشد که احساس شود عاري از «حيا» است.

تورم بالاتر از شصت

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته وقتی مخالفان مي‌گویند تورم مثلا به 50 درصد مي‌رسد، ما باید فرض کنیم که اگر این لایحه در سال جاری اجرا شود، نرخ تورم در پایان سال به 50 درصد مي‌رسد. به عبارت دیگر، سطح عمومی قیمت‌ها در پایان سال 1388 نسبت به دوره مشابه در سال 1387، 50درصد رشد مي‌کند. اما توجه کنید این پدیده تنها مي‌تواند برای یک سال صادق باشد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی باید منتظر بود و دید که در نهایت چه بر سر یارانه‌ها خواهد آمد. ضمن آنکه با وجود این حجم از تحلیل از یک سو و جدال‌هاي سیاسی بر سر این لایحه از سوی دیگر، شاید بشود مدعی بود که با داشتن محصول نهایی، مي‌توان میزان اثرگذاری هر یک از نهادهای تصمیم‌گیرنده و حتی میزان تاثیر دیدگاه‌هاي کارشناسان مستقل بر ارگان‌هاي رسمی را نیز ارزیابی کرد.

دادن اختیار برای فرار از مسئولیت

جواد سادات رضوی در مقاله ای در تهران امروز نوشته اينكه چرا دولت با نظارت و نحوه هزينه كردن اعتبارات حاصل از هدفمندسازي از سوي مجلس سر ناسازگاري پيشه كرد و زمينه را به گونه‌اي فراهم ساخت كه چنين چيزي از دل دستگاه قانونگذار كشور درآيد، خود محل تامل است.

به نوشته این مقاله باز گذاشتن دست دولت براي اعمال سليقه بر منابعي بسيار زياد و قابل توجه در طول تاريخ برنامه‌ريزي و بودجه‌ريزي كشور سابقه نداشته و تاكنون هيچ دولتي تا بدين اندازه گشاده‌دست و مختار در نحوه هزينه كردن منابع مالي كشور نبوده است.

سئوال نویسنده تهران امروز چنین است: به راستي اين همه امتياز ويژه براي چه منظوري صورت مي‌گيرد و چرا مجلسيان با در سايه قرار دادن قانون اساسي و اين همه اختيار را به دولت دادند و از خود سلب نظارت كردند؟ برخي از كارشناسان بر اين باورند كه راي مجلس براي «سلب نظارت» از خود در واقع راي به «سلب مسئوليت» از شكست احتمالي اين طرح است.

هیچ ایده ای نداریم

زهره کميزي گزارشگر اعتماد در استانه اجرای طرح هدفمند کردن يارانه ها که مجلس اختیار آن را صد در صد به دولت داد با معاون بازرگانی وزارتی که متولي تنظيم بازار داخلي است گفتگو کرده و نوشته او هم پيش بيني خاصي از تورم ناشي از اجراي اين طرح ندارد. در حالي که مجلسي ها تورم ناشي از حذف يارانه ها را تا 60 درصد هم برآورد کرده اند.

گزارشگر اعتماد پرسیده مطمئناً وزارت بازرگاني براي تعيين قيمت منطقي، پيش بيني از ميزان تورم ناشي از حذف يارانه ها داشته است. شما ميزان تورم را چه مقدار در نظر گرفتيد و مبناي قيمت گذاري شما چيست؟ و پاسخ شنیده ما هيچ ايده يي براي ميزان تورم نداريم و هيچ کاري در اين زمينه انجام نداده ايم.

سئوال بعدی اعتماد این بوده که بالاخره براي قيمت گذاري منطقي کالاها بايد ميزان تورم مشخص باشد. آقای مفتح پاسخ داده بدون ترديد با حذف يارانه ها موج تورمي خواهيم داشت. وقتي يارانه حامل هاي انرژي حذف شد و موج تورمي به راه افتاد آن وقت وزارت بازرگاني در اين فضا چگونه به قيمت منطقي مي رسد. وقتي جو رواني متشنج شده است آن لحظه نمي توان قيمت منطقي را در نظر گرفت.

مردم بی خبرند

ابتکار نوشته در شرايطي که دولت و مجلس سخت در حال بررسي مواد لايحه و يا بهتر بگوييم طرح هدفمند کردن يارانه ها هستند، مردم به عنوان يکي از عناصر اصلي اجراي اين طرح هنوز ابهامات بسياري در اين خصوص دارند که بايد پيش از وارد شدن به مرحله اجرا، اين نگراني ها به طور کامل برطرف شود.

به نوشته گزارشگر ابتکار به تعبيري مي توان اتفافات فعلي را يک نوع همدلي مسئولان و کارشناسان در جهت اجراي بهينه طرح هدفمند کردن يارانه ها عنوان کرد. در اين ميان مردم نيز به عنوان يکي از عناصر اصلي اجراي طرح مذکور هستند که در صورت عدم آشنايي آنها با اين طرح و يا عدم همکاري آنها در زمان اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها، قطعا نتايج مثبتي که براي آن پيش بيني شده است، قابل دستيابي نخواهد بود.

گرانی سرزده نان

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به گرانی هائی که علیرغم تکذیب مقامات دولتی آغاز شده است نوشته یک هفته بعد از آن که معاون وزارت بازرگانی گفت ‌نان سنگك نه تنها افزايش قيمتي نداشته، حتي قيمت آن كاهش داشته در حالی که گرانی های ناشی از طرح هدفمند کردن یارانه ها هنوز وارد زندگی مردم نشده قیمت انواع نان به حدی رسید که رسانه های اصولگرا هم صدایشان بلند شد.

به نوشته سردبیر این روزنامه وقـتـي دولـت نمي‌تواند نرخ ضروري‌ترين كالاي مصرفي مردم را عليرغم تسلط نسبي بر كار نانوايان و علني بودن افزايش قيمت آن، كنترل كند چگونه خواهد توانست نگراني مردم و نمايندگان مجلس در خـصـوص گراني‌هاي ناشي از حذف يارانه‌ها را برطرف نمايد؟

مجتبی واحدی در انتهای سرمقاله آفتاب یزد پرسیده اين بار نيز قرار است كه مـوضوع گراني‌ها وارد بازي تكذيب يا طنازي‌هاينه چندان شيرين دولتمردان شود؟ رئيس دولت، هفته پيش به طور سرزده به مجلس رفت تا با استفاده از شيوه‌هاي رواني و تبليغاتي، نمايندگان را به تصويب لايـحه خود تشويق كند، بهتر نبود سرزده سری هم به نانوائی ها می زد.

هشتاد در صد مهاجرت

تهران امروز در گزارشی نظرغلامرضا حسن‌زاده رئيس مركز خدمات آموزشي وزارت بهداشت را نقل کرده که گفته دانشجويان پزشكي ایران مهاجر به آمريكا و كانادا بسيار بالا و حدود 80 درصد است. اما اين آمار در برخي از كشورها حدود يك درصد است.

به نوشته افسانه قانع در این گزارش اين شرايط در واقع زنگ خطر را براي وزارت بهداشت و درمان كه با بورسيه كردن دانشجويان ايراني منتظر بازگشت پزشكان متخصص به داخل كشور بود به صدا درآورد. به اين دليل از سال گذشته اعلام شد كه اعزام دانشجويان بورسيه به كشورهايي مانند كانادا، آمريكا و انگليس ممنوعيت دارد.

در ادامه گزارش تهران امروز از قول مقامات دولتی نقل شده که اعزام دانشجو به كشورهاي كانادا، انگلستان و آمريكا ممنوع است مگر در موارد بسيار استثنايي و با دلايل موجه. اما در حالت عادي دانشجوي اعزامي به اين كشورها نخواهيم داشت. البته مدارك فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي اين سه كشور ارزشيابي مي‌شود.