اعتراض به تغییر ساعت کار در تهران

Image caption شرایط سخت ترافیک تهران موجب شده که مردم این شهر برای فرار از مشکلات ناشی از ترافیک سنگین، با هر نوع طرحی همراهی کنند

مقام های ایرانی می گویند که طرح تغییر ساعت کاری سازمان ها، اداره های دولتی، بانک ها و مراکز آموزشی، نظامی و صنعتی از 30 آبان امسال در تهران اجرا می شود.

علی لطفی زاده، دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای ایران گفته است که این طرح برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف مسائل مرتبط با اجرای بلند مدت آن به صورت آزمایشی و به مدت یک ماه در شهر تهران اجرا خواهد شد.

به گفته آقای لطفی زاده، شرایط سخت ترافیک تهران موجب شده که مردم این شهر برای فرار از مشکلات ناشی از ترافیک سنگین، با هر نوع طرحی همراهی کنند.

با این همه محمد حسن ملک مدنی، شهردار پیشین تهران به بخش فارسی بی بی سی گفت که نمی توان فقط با تغییر ساعت کاری مشکل ترافیک تهران را حل کرد.

او معتقد است که برای حل این مشکل، ابتدا باید کاهش تقاضای سفر در شهر مورد توجه قرار گیرد و برای استفاده بهتر از امکانات حمل و نقل شهری برنامه ریزی شود.

هر چند، به گفته آقای لطفی زاده، با اجرای این طرح تعداد سفرهای درون شهری که یکی از عوامل جدی ایجاد ترافیک سنگین در تهران است، کاهش نخواهد یافت.

محمد حسن ملک مدنی می گوید که لازمه کاهش سفرهای درون شهری ایجاد امکانات مدیریت متمرکز است که هم اکنون وجود ندارد.

وی افزود که تاکنون مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده اما یا به اجرا نرسیده و یا از سرعت مناسبی برخوردار نبوده است. به وجود آمدن مراکز اداری متمرکز در نقاط مختلف شهر، بسط و توسعه شبکه IT و از همه مهمتر، خروج ماشین های فرسوده و غیراستاندارد از شبکه حمل و نقل تهران از عواملی است که شهردار پیشین تهران بر این موارد تاکید می کند.

آقای ملک مدنی به بی بی سی فارسی گفت که حل مشکل ترافیک تهران یک راه حل علمی دارد و تغییر ساعت اداره ها یا واحدهای آموزشی به تنهایی نمی تواند نتیجه مطلوبی را در پی داشته باشد.

مطابق طرح تغییر ساعت کاری، زمان آغاز به کار مراکز نظامی و صنعتی تهران از شش صبح تا نیم ساعت پس از آن است. همچنین پایان کار برای گروههای نظامی از ساعت یک تا یک و نیم بعد ازظهر پیش بینی شده و گروه های صنعتی هم از ساعت دو بعد از ظهر تا نیم ساعت بعد، محل کار خود را ترک می کنند.

قرار بود این طرح از دوم آبان امسال در تهران اجرا شود اما به دلیل آماده نبودن آموزش و پرورش این شهر، اجرای آن یک ماه به تعویق افتاد.

بر اساس این طرح ساعت کار مدارس و دانشگاه ها و موسسات آموزشی از هشت صبح تا نیم ساعت بعد آغاز و در حد فاصل یک تا سه بعدازظهر به پایان می رسد.

به گزارش رسانه های ایران، دبیر شواری عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور همچنین به نگرانی زوج های شاغل و فاصله زمانی خروج آنها با کودکانشان اشاره کرده و گفته که پیش بینی شده با دادن مرخصی ساعتی به یکی از والدین این مشکل حل شود.

بعضی از کارشناسان معتقدند که اجباری کردن مرخصی ساعتی برای والدین دانش آموزان غیر قانونی است و شیرزاد عبداللهی کارشناس آموزش و پرورش در تهران به بخش فارسی بی بی سی گفت که اجرای این طرح برای تهرانی ها مشکلاتی به وجود می آورد که یکی از این موارد مسئله زوج های شاغل است.

او گفت زوج های شاغل والدین حدود 40 تا 50 هزار نفر از دانش آموزان تهران هستند و اگر ساعت هفت خانه را ترک کنند مسلما دانش آموزان ابتدایی با مشکل روبرو خواهند شد.

به گفته آقای عبداللهی در این طرح به موضوع آسایش و رفاه کودکان توجه نشده است، چون که از حدود یک میلیون و 130 هزار دانش آموز تهرانی کمتر از پانزده درصد آنها از سرویس مدارس استفاده می کنند و مابقی در محدوده جغرافیایی محل سکونت خود مشغول به تحصیل هستند.

آقای عبداللهی می گوید علاوه بر این اغلب مدارس تهران فاقد سالن غذاخوری هستند اما به این ترتیب باید ساعتی را برای ناهار در نظر گرفت، ضمن آن که در مدارس نوبت بعدازظهر هم ساعت کار به عقب کشیده می شود و در نتیجه دانش آموزان حدود ساعت هشت تا نه شب باید به خانه بازگردند.

وی افزود، با اجرای طرح تغییر ساعت کاری در تهران، معلمانی که به دلیل مشکلات معیشتی نوبت های بعدازظهر را معمولا در آموزشگاههای خصوصی تدریس می کنند، با مشکل مواجه خواهند شد.

براساس این طرح ساعت کار بانک ها از هفت صبح تا سه بعدازظهر، ساعت کار ادارات دولتی از هفت و نیم صبح تا یک و نیم بعدازظهر و ساعت کار صنوف هم از نه و نیم صبح تا چهار بعدازظهر تعیین شده است.

همچنین بعضی از کارشناسان معتقدند که تصویب طرح هدفمند کردن یارانه ها و حذف احتمالی یارانه بنزین و گازوئیل از طرف دولت در سال آینده، تاثیرات نامطلوبی در اجرای طرح تغییر ساعت کاری خواهد داشت، اما مسئولان ترافیکی شهر تهران این موضوع را رد می کنند.

مطالب مرتبط