اعتراض سفارت ایران به خاطر بورس تحصیلی ندا آقا سلطان

سفارت ایران
Image caption سفارت ایران اقدام دانشگاه آکسفورد را دارای انگیزه سیاسی دانسته است

جمهوری اسلامی به تصمیم دانشگاه آکسفورد در مورد تاسیس و اعطای یک بورس تحصیلی به نام ندا آقا سلطان اعتراض کرده است.

در پی انتشار خبر اقدام کالج کوئینز، از کالج های تشکیل دهنده دانشگاه آکسفورد در بریتانیا، در تاسیس یک بورس تحصیلی به نام ندا آقا سلطان، که در جریان تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به ضرب گلوله در تهران کشته شد، سفارت جمهوری اسلامی در لندن نامه اعتراض آمیزی برای رئیس دانشگاه آکسفورد ارسال کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی در این نامه با ابراز تعجب از تصمیم اخیر دانشگاه آکسفورد در ایجاد و اعطای یک بورس تحصیلی به نام "یک زن مقتول ایرانی"، این اقدام را دارای "انگیزه سیاسی" و با هدف جلب دانشجویان ایرانی توصیف کرده است.

در این نامه آمده است که "به نظر می رسد دانشگاه آکسفورد خود را درگیر پرونده ای جنایی نموده که ابعاد آن هنوز از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در دست بررسی است."

سفارت جمهوری اسلامی در نامه خود نوشته که ندا آقا سلطان در خیابان های تهران و دور از صحنه اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن به قتل رسید و این قتل را ناشی از "یک سناریوی پیچیده و از پیش طراحی شده" خوانده است.

این نامه هشدار می دهد که "درگیر شدن دانشگاه آکسفورد در امور داخلی ایران و به خصوص در وقایع بعد از انتخابات که رسانه های بریتانیایی در آن نقشی اساسی ایفا کردند، به حیثیت علمی و اهداف آموزشی دانشگاه آکسفورد لطمه خواهد زد."

سفارت اسلامی در لندن در این نامه می نویسد که تصمیم به تاسیس بورس تحصیلی دانشگاهی ندا آقا سطان "با موقعیت و اهداف دانشگاه سنخیتی ندارد و به بهبود روابط ایران و بریتانیا کمکی نمی کند."

بورس تحصیلی ندا

کالج کوئینز در خبری در وبسایت خود اعلام کرده بود که با استفاده از هدایایی از افراد دانش دوست، یک بورس تحصیلی را به نام ندا آقا سلطان شامل کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دوره فوق لیسانس در رشته فلسفه تاسیس کرده و یک دختر دانشجوی ایرانی تبار نخستین برنده این بورس تحصیلی بوده است

Image caption صحنه جان دادن ندا آقا سلطان به طور وسیع در سطح جهانی انتشار یافت

ندا آقا سلطان، دانشجوی 27 ساله رشته فلسفه، در نخستین روزهای تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در یکی از خیابان های تهران به ضرب گلوله از پای درآمد.

تصویر ویدیوئی از صحنه کشته شدن این زن جوان ایرانی، که به طور غیرحرفه ای و ظاهرا با استفاده از دوربین تلفن همراه برداشته و در سایت های اینترنتی منتشر شده بود، انعکاسی گسترده در سطح جهانی داشت و باعث انتقاد شدید از نحوه برخورد جمهوری اسلامی با تظاهرات اعتراضی مردم شد.

با انتشار این تصاویر، مقامات و رسانه های طرفدار دولت در جمهوری اسلامی خبر کشته شدن ندا آقا سلطان را تایید کردند اما در مورد عامل این قتل توضیحات متفاوتی دادند.

برخی از این منابع، خبرنگاران یا سازمان های اطلاعاتی بیگانه را مسئول کشتن این زن جوان معرفی کردند اما بعضی دیگر کشته شدن ندا آقای سلطان را یک حادثه عادی جنایی دانستند.

در مقابل، از قول شاهدان عینی گزارش شد که ندا آقا سلطان با گلوله یک مامور دولتی از پای درآمد.

نام و تصویر ندا آقا سلطان به نشانه ای از قربانیان خشونت های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و یکی از نمادهای حرکت موسوم به جنبش سبز مبدل شده است.

این حرکت در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و سرکوب تظاهرات آرام مردم خوانده شده به راه افتاده و در خلال ماه های بعد از انتخابات به شکل های مختلف در داخل و خارج از ایران ادامه داشته است.

مطالب مرتبط