مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 19 آبان

تیترهای اول

"پيغام داده بودم مصلحت نيست احمدي نژاد به مجلس بيايد" عنوان اصلی آفتاب یزد است، "توکلي: مجلس اشتباه کرد" تیتر اول ابتکار است، دنیای اقتصاد "اوضاع معاملات در بازار مسکن" را در صدر گزارش های خود آورده، "مراکز غیرقانونی ترک اعتیاد نه بهداشتی نه استاندارد" عنوان اول جام جم است و رسالت از قول رییس جمهور نوشته "تئوری اقتصاد اسلامی مبنا قرار گیرد".

ابرار از قول محمود احمدی نژاد در صدر اخبار خود نوشته "امروز مسئولیت ایرانیان سنگین تر از همیشه تاریخ است"، اعتماد از قول همین مقام نوشته "نمی توانیم منتظر اوباما بمانیم" و کیهان خبر داده "سبد ارزی مشترک، پیشنهاد ایران به کشورهای اسلامی" است.

"اتهام جاسوسی برای سه شهروند آمریکائی" تیتر اول اعتماد است، "پیشنهاد تحقیق و تفحص از بازداشتگاه کهریزک" عنوان اصلی مردم سالاری، حیات نو از قول میرحسین موسوی در صدر گزارش های خود نوشته "اجرا نشدن قانون عامل تفرقه است".

"فتواي جديد خاخام هاي اسرائيلي براي نسل كشي فلسطيني ها" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است و "اورانیوم ها کجا نگهداری می شوند کیش نطنز ترکیه یا روسیه" عنوان اصلی تهران امروز.

گزیده مقالات

سالگرد دیوار برلین

مردم سالاری به مناسبت سالگرد فروریختن دیوار برلین در سرمقاله خود روز 15 ژانويه 1989 را به یاد آورده که حدود 800 نفر از روشنفکران در لايپزيک (آلمان شرقي) به خيابان رفتند، 53 نفر آنان دستگيرشدند و بسياري کتک خوردند. یازده نفر از دعوت کنندگان به راهپيمايي بازداشت شدند. در انتخابات ايالتي حزب حاکم مدعي شد که 99 درصد آرا را به دست آورده، اما فعالان جنبش مدني دولت را به تقلب در انتخابات محکوم کردند.

نویسنده این مقاله نظر داده در آن زمان زمان مردم در همه جا اروپای شرقی از لهستان گرفته تا چکسلواکي و آلمان شرقي يک حرف عمده داشتند; آنها با ورود به عرصه سياسي مي خواستند بگويند مردمي که شما از آن دم مي زنيد ما هستيم.

در پایان مقاله مردم سالاری آمده همه اينها به يک بن بست سياسي بزرگ در کشورهاي پشت پرده آهنين منجر شد. گورباچف فرزند بن بست سوسياليسم واقعا موجود بود. او يا بايد به عرصه نبردهاي خياباني و جنگ وستيز و جنگهاي داخلي وارد مي شد، يا مي بايد واقعيت موجود را مي پذيرفت و تن به فروپاشي شوروي و سقوط ديوار برلين مي داد.

سراب میانجی گری

تهران امروز در مقاله ای با عنوان سراب میانجی گری بین ایران و آمریکا نوشته قبل از ورود بسياري از مقامات خارجي به تهران، رسانه‌هاي داخلي و خارجي با تيترهايي نظير «رئيس‌جمهور (يا نخست‌وزير يا پادشاه) براي ميانجيگري در حل مناقشه هسته‌اي ايران وارد تهران شد» وارد اين مقوله مي‌شوند و در سال‌هاي اخير به ويژه تركيه با توجه به رويه جديدي كه در سياست خارجي خود پس از ظهور اسلام‌‌گرايان عدالت و توسعه اتخاذ كرده است خواستار ايفاي چنين نقشي است.

به نوشته این روزنامه در حالي كه محمود احمدي‌نژاد در تركيه به‌سر مي‌برد محمد البرادعي، رئيس سازمان انرژي اتمي هفته گذشته بر احتمال ارسال اورانيوم ايران به تركيه تاكيد كرد. پيش‌تر نيز هيلاري كلينتون، وزير خارجه آمريكا در اسفند 1387 در سفر به تركيه خطاب به ترك‌ها گفته بود: «شما بهتر از ما ايران را مي‌شناسيد چرا كه بيش از 370 سال است با اين كشور مرز مشترك داريد، از اين رو مساعي تركيه اگر بر رفتارهاي ايران تاثيرگذار باشد آمريكا ازاين تلاش‌ها حمايت مي‌كند.»

در ادامه مقاله تهران امروز آمده تركيه همچنين در بهار 1385 به محلي براي رايزني‌ها درخصوص برنامه هسته‌اي ايران بدل شده بود، آن رايزني‌ها به نتيجه نرسيد و امروز نیز ايران طرح ارسال اورانيوم را به تركيه نپذيرفت تا باب توهم ميانجيگري ترك‌ها بسته شود.

ادعای ترک ها

آفتاب یزد برای سومین بار در چند هفته اخیر ادعای رییس دولت ترکیه را در مورد به دست آوردن امتیاز فروش پنجاه در صد گاز ایران موضوع سرمقاله خود قرار داده است.

در مقاله امروز این روزنامه آمده با توجه به اينكه طرح اين ادعا توسط تلويزيون دولتي و به نقل از بالاترين مـقـام اجـرايـي تــركــيــه، بــه آن رســمـيت بخشيده است اكنون احمدي‌نژاد مي‌تواند با تكذيب اين ادعا در پايتخت تركيه پرونده موضوع را ببندد که كاش به جاي خبرنگاران صـدا و سيما كه روش معمول آنها در مـواجـهـه با احمدي‌نژاد، فراهم كردن بستر براي سخنراني به جاي طرح سوال چالشي است، تعدادي از خبرنگاران منتقد در سفر به تركيه حضور داشتند تا در مركز سياسي آن كشور، همين سوال را مطرح و در صورت وجود پاسخ قاطع، آن را به سـراسـر جـهان مخابره می کردند.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد اما اكنون كه مانند هـمـيـشـه، اين فرصت از رسانه‌هاي منتقد دولت احمدي‌نژاد خارج شده پس بهتر است رئيس دولت شخصا ادعاي منتسب به ميزبان خويش را تكذيب نمايد. اگر اين تـكذيب صورت نگيرد آنگاه بسياري از رسانه‌ها و نمايندگان مجلس حق خواهند داشت به خبري كه تلويزيون رسمي و دولتي تركيه به نقل از نخست وزير آن كشور اعلام كرده است اعتماد كنند.

در پایان مقاله آن خبر چنین توصیف شده: خبري كه تاكنون نشانه‌اي از اصلاح آن توسط مقامات دولتي و تلويزيون رسمي تركيه مشاهده نشده و حتي فرض صحت آن، مي‌تواند براي ايرانيان نگران كننده باشد.

خصوصی سازی صوری

در روزی که تیتر بسیاری از روزنامه ها انجام بزرگ ترین معامله تاریخ بورس ایران و یا صدور بزرگ ترین چک تاریخ اقتصاد ایران هست که به فروش پنجاه در صد سهام مخابرات به کنسروسیومی متعلق به سپاه پاسداران حکایت می کند دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به بررسی خصوصی سازی های انجام شده پرداخته است.

به نوشته این روزنامه بررسي شركت‌هاي واگذار شده نشان مي‌دهد كه هدف نهايي از واگذاري‌ها كه همانا انتقال مديريت از بخش دولتي به بخش‌خصوصي است، در عمل تحقق نيافته و در اكثر موارد مديران و هيات‌مديره شركت‌هاي مزبور قبل و پس از واگذاري بدون تغيير مانده‌اند.

به نظر علیرضا کدیور نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد در واقع، نحوه واگذاري شركت‌هاي دولتي در بورس طي سال گذشته، نشان مي‌دهد كه يا سهام عدالت با شركت مادر تخصصي دولتي در خصوص انتخاب اعضاي هيات‌مديره وارد ائتلاف شده يا نمايندگان حقيقي اعضاي معرفي‌شده از سوي سهام عدالت توسط شركت‌هاي مادر تخصصي انتخاب شده‌اند. همچنین در شرایطی بوده است که شركت‌هاي مادر تخصصي در مواردي كه كرسي‌هاي مديريتي خود را در خطر ديده‌اند، واگذاري سهام به «عدالت» را به واگذاري به بخش خصوصي ترجيح داده‌اند.

نظر دولت تامین نشد

در حالی که به نوشته ابتکار احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس اعلام داشته که مجلس اشتباه کرد که نظر دولت را در لایحه هدفمند کردن یارانه ها پذیرفت، و در زمانی که منقدان معتقدند مجلس برای فرار از شریک شدن در مسئولیت تورم و گرانی آینده نظر دولت را پذیرفته و لایحه را مطابق میل رییس دولت تصویب کرده است، روزنامه ایران نظر دیگری دارد.

به نوشته روزنامه دولت سخنگوي كارگروه تحولات اقتصادي دولت گفت: نظر دولت از سوي مجلس تأمين نشده است.

به گفته این مقام دولت معتقد است ماده 13 لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها بايد از سوي مجلس مورد بازنگري قرار گيرد. گره بين بودجه و منابع حاصل از آزادسازي قيمت‌ها چالشي است كه بايد توسط مجلسي‌ها رفع گردد در غير اين صورت لايحه قابليت اجرا نخواهد داشت. وي ادامه داد: اصلاحات مدنظر دولت در اين لايحه اجرا نشده است.

فضا رادیکال تر شد

ابتکار در سرمقاله خود نوشته بررسي فرآيند اعتراض و اتفاقات پس از انتخابات تا روز 13 آبان نشان مي دهد که اين حرکت رفته رفته راديکال تر شده و شعارها تغييرات ماهوي پيدا کرده است در نتيجه ميدانداران اعتراضات و پيشگامان اين حرکت دچار تغييرات بنيادي شده اند.

به نوشته این روزنامه اگر چه فاصله ما با جمعه سرنوشت حدود 5 ماه مي باشد اما هر لحظه از اين زمان چنان گذشته که براي توضيح سياسي، اجتماعي، فرهنگي تاريخ ايران زمين سطح تحليل متفاوتي را مي گشايد.

در ادامه مقاله ابتکار آمده: حرکتي که ابتدا در قالب اعتراض سياسي و ساده و به شکل مدني پي گرفته شد، به مرور با برخوردهايي که شد و افراط و تفريطي که دو گروه از خود نشان دادند به سرعت رنگ عوض کرد و رنگ اجتماعي به خود گرفت و سپس وارد فاز جديد سياسي و طرح خواسته هاي راديکال شد و مرزي بين خواسته ها و ارزش هاي رسمي و ارزش ها و خواسته هاي معترضين کشيده شد هر آنچه را حکومت در طول اين سالها ارزش مي دانست معترضين همه آنها را غير ارزش تلقي کردند.

دولت و مراجع

اعتماد در گزارشی به بررسی روابط دولت و روحانیت در ایران پرداخته و نوشته دولت احمدي نژاد بيشترين اصطکاک را با نهاد روحانيت به خصوص مراجع عظام تقليد داشته و از همين رو هرازگاهي در جهت ترميم پل روابط برآمده که البته اغلب نيز ناکام مانده است. دولت نهم به دليل پافشاري شخص رئيس اين دولت بر سر ابقاي اسفنديار رحيم مشايي در جايگاه معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، در تقابلي آشکار با روحانيون و علما قرار گرفت و تقريباً از همان جا بود که کشمکش ها آغاز شدند.

به نوشته گزارشگر اعتماد در واپسين روزهاي شهريورماه سال گذشته بود که ناصر سقاي بي ريا مشاور رئيس جمهور در امور روحانيت در همايشي از راه اندازي 30 مدرسه علميه نمونه در 30 مرکز استان با گنجايش بالا و همه امکانات با بودجه چند ميلياردي خبر داد و بدين ترتيب رسانه ها و تحليلگران را بر آن داشت تا باب انتقاد را بر خود گشوده ببينند. عجيب هم نبود، دولت مي خواست به آساني و با صرف بودجه يي ميلياردي، حوزه هاي علميه را از مسير استقلال خارج کند و همين گام دولت بود که برخي ناظران را به اين فکر وامي داشت که قواي اجرايي تصميم دارد اختلافاتش را با روحانيت و علما اين گونه برطرف سازد.

در پایان گزارش آمده انتقادها از اعلام خبر ساخت 30 مدرسه علميه با بودجه ميلياردي از آن رو بالا گرفته بود که همواره دولت ها در زمينه حل مشکلات آموزشي نهادهاي دولتي مانند آموزش و پرورش، موفق عمل نکرده و هميشه از کمبود بودجه اين نهادها مي ناليده اند اما با اين اوصاف تصميم کمک دولت نهم به نهادي غيردولتي محل تامل بود .

صدمه زیست محیطی

شهریار ایزدپناه در سرمقاله مردم سالاری به مساله صدمه های محیط زیستی پرداخته و نوشته مسئولان سازمان محيط زيست ايران، کشور را در ميان 10 کشور نخستينی معرفى کردند که بيشترين تخريب محيط زيست در آنها انجام مى‌شود.

به نوشته این روزنامه در روزگارى که ضرورت حفظ منابع طبيعى و محيط زيست به اولويتى بى‌رقيب در جهان تبديل شده، مخفى داشتن آمار مربوط به اين حوزه در کشورمان به بهانه امنيتى دانستن آن قابل توجيه نیست.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری پرسیده آيا اين رفتار در شنونده اين تصور را ايجاد نمى‌کند که متوليان امر به جاى اصلاح کارنامه اسفناک در حوزه محيط‌زيست درصددند که امکان اطلاع يافتن افکار عمومى از نمرات و نتايج کارنامه را از بين ببرند؟ در سال‌هاى گذشته همواره بخشى از وقت مسئولان سابق سازمان محيط زيست مصروف پاسخگويى به اتفاقات ناخوشايندى نظير قطع درختان و نابودى جنگل‌ها، فاجعه زيست‌محيطى مرداب انزلى و... شده است.