آمار تلفات آنفلوآنزای خوکی در ایران به '58 نفر' رسید

مدرسه
Image caption دولت ایران نگران شیوع آنفلوآنزای خوکی در مدارس است

یک مقام وزارت بهداشت ایران می گوید شمار کسانی که تاکنون در اثر ابتلا به آنفلوآنزای نوع "آ" همچنین موسوم به آنفلوآنزای خوکی درگذشته اند به 58 نفر رسیده است.

به گزارش منابع خبری ایران محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری ها در وزارت بهداشت روز چهارشنبه گفت: "تعداد کل فوت شدگان آنفلوآنزای A در کشور به 58 نفر رسید."

با این حال او گفت که موج اول ابتلا به این بیماری در نیمه شمالی کشور طی چند روز گذشته رو به کاهش بوده است.

همزمان مقام های بهداشتی آمریکا اعلام کرده اند که چهار هزار نفر یا بیشتر از ساکنان این کشور احتمالا در اثر آنفلوآنزای خوکی یا پیچیدگی های ناشی از آن در گذشته اند که چهار برابر تخمین های قبلی است.

این رقم که ابتدا توسط نیویورک تایمز گزارش شد شامل مرگ در اثر ناراحتی های مرتبط با آنفلوآنزای خوکی مانند ذات الریه و عفونت باکتریایی است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا که یک سازمان دولتی است تاکنون آمار تلفات ناشی از این بیماری را کمی بیش از هزار نفر اعلام کرده بود.

این سازمان می گوید که میلیون ها آمریکایی از زمان شیوع این بیماری در ماه آوریل به آن مبتلا شده اند.

شیوع در ایران

در ایران نیز شیوع ویروس این بیماری (H1N1) طی چند ماه گذشته باعث نگرانی های زیادی شده است.

سه روز قبل خبرگزاری مهر به نقل از علی سلیمانی مدیر روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران گزارش داده بود که 271 کلاس درس در مناطق مختلف این استان به دلیل شیوع این بیماری تعطیل شده است.

با این حال او تاکید کرد که این باعث نشده است هیچ مدرسه ای به طور کامل تعطیل شود.

آقای سلیمان خبر داد که 19 مورد این بیماری در دانش آموزان استان تهران شناسایی شده که 12 دانش آموز به علت شدت علائم بستری شده اند.

آمارت تلفات 58 نفره درحالی اعلام می شود که این رقم تا سه روز پیش 33 نفر عنوان شده بود.

آقای گویا گفته است که طی یک هفته اخیر بیش از 500 مورد تازه ابتلا به ویروس اچ1ان1 شناسایی شده است که شمار مبتلایان در ایران را به 2662 نفر می رساند.

او گفت که طی یک هفته گذشته 20 مورد فوت در اثر این بیماری ثبت شده و 5 مورد نیز مربوط به قبل بوده که اکنون با بررسی دقیق قطعی شده است و به این ترتیب شمار کل قربانیان به 58 نفر می رسد.

مقام های وزارت بهداشت قبلا از اجرای طرحی در مدارس کشور برای تشخیص و شناسایی مبتلایان به آنفلوآنزای نوع "آ" خبر داده بودند که طی آن 200 گروه پزشکی به مدارس شهر تهران اعزام شده اند تا دانش آموزان مدارس راهنمایی و دبیرستان را زیر نظر بگیرند.

به گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا "اچ1ان1" 2009 یک نوع تازه از ویروس آنفلوآنزا است که ابتدا در ماه آوریل در میان ساکنان این کشور شناسایی شد.

این ویروس از انسان به انسان سرایت می کند و شیوه انتقال آن بسیار شبیه به آنفلوآنزای فصلی است.

سازمان بهداشت جهانی در روز 11 ژوئن 2009 اعلام کرد که آنفلوآنزای ناشی از اچ1ان1 اکنون به مرحله اپیدمی گسترده رسیده است.

به گزارش سی دی سی این ویروس ابتدا از آن جهت "آنفلوآنزای خوکی" نامیده شد که آزمایش ها نشان داد بسیاری از ژن های ویروس تازه بسیار شبیه به ویروس آنفلوآنزایی است که معمولا خوک ها را در آمریکای شمالی مبتلا می کند.

مطالب مرتبط