مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 20 آبان

تیترهای اول

"اختلاف دولت با مجلس درباره یارانه ها پایان نیافت" عنوان اصلی خراسان است، "اختلاف و اشتراك دولت و مجلس در يارانه‌ها" تیتر اول روزنامه ایران، مردم سالاری از "گرانی شش گروه از کالاهای اساسی" خبر داده و حیات نو نوشته "دولت براى زمان حذف يارانه‌ها اختيار تام گرفت".

"علل التهاب در بازار طلا" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "سینما، فوتبال و پول" عنوان گزارش اصلی ابتکار، رمزگشائی از مافیای واردات میوه" در صدر گزارش های خبر نشسته و "احمدی نژاد در برابر مطالبات تهرانی ها" در صدر عنوان های تهران امروز نقش بسته است.

"برخی با سلطنت طلب ها، منافقین و مارکسیست ها هم پیمان شده اند" به نقل از حبیب الله عسگراولادی عنوان اول رسالت است، "درخواست 177 نماینده برخورد قاطع با عوامل آشوب" تیتر بزرگ کیهان و اعتماد در عنوان اصلی خود نوشته "شورای امنیت ملی مرجع سیاست های امنیتی".

"ابراز نگراني از تداوم غيبت رفسنجاني در نماز جمعه" موضوع گزارش اصلی افتاب یزد است، "برخورد با رسانه های دروغگو" عنوان اول فرهیختگان است که از قول دادستان تهران نقل شده و "اعتراض ایران به قطع تلویزیون العالم" مهم ترین خبر جام جم است.

گزیده مقالات

علت غیبت هاشمی

آفتاب یزد نوشته ديروز هنگامي كه دبير ستاد اقامه نماز جمعه تهران اعلام كرد كه نماز جمعه اين هفته تهران را جنتي دبير شوراي نگهبان اقامه خواهد نمود، اين سوال در اذهان ناظران و فعالان سياسي مطرح شد كه "دليل تداوم غيبت اكبر هاشمي رفسنجاني در نماز جمعه تـهـران چـيست؟"

به نوشته این روزنامه نزديك به چهار ماه پيش بود كه رئيس مجلس خبرگان، آخرين نماز جمعه خود را در دانـشـگـاه تـهـران اقـامـه كـرد، نـمـاز جمعه‌اي كه با حاشيه‌هاي فراواني همراه بود. ديروز برخي فعالان سياسي و نمايندگان مجلس از تداوم غيبت هاشمي در نـمـاز جـمـعـه ابراز نگراني كرده و آن را زيبنده نظام ندانستند. اين در شرايطي بود كه حاميان دولت تلاش كردند از اظهارنظر صريح در اين خصوص بپرهيزند.

صد و بیست روز غیبت

اعتماد نوشته اين جمعه هم هاشمي رفسنجاني خطيب نماز جمعه نيست و به اين ترتيب ايام غيبت رئيس مجلس خبرگان از تريبون نماز جمعه به 120 روز رسيد. نزديک به 120 روز پيش رئيس مجلس خبرگان در جايگاه امامت نماز جمعه از وضعيت اخير ابراز نگراني و پيشنهادهاي شش گانه اي را براي برون رفت از وضعيت اخير اعلام کرد.

آن روز به نوشته اعتماد رئيس مجلس خبرگان با صدايي حزن آلود خواستار رفع نگراني هاي مراجع، حرکت در چارچوب قانون، خاتمه اقدامات يکجانبه صدا و سيما و برخي از رسانه ها، ايجاد فرصت ابراز ديدگاه ها، آزادي دستگيرشدگان، دلجويي از خانواده هاي آسيب ديدگان حوادث اخير و خاتمه برخورد امنيتي با رسانه ها شد و آن را راهکاري براي حل بحران کشور ذکر کرد.

مشروط بر انتقاد صریح

کیهان در پاسخ به ابراز نگرانی مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز از غیبت هاشمی رفسنجانی نوشته امثال آقاي انصاري در قبال حذف شعار مرگ بر اسرائيل و سردادن شعار جمهوري ايراني نيز طي برخي تجمعات ضدانقلابي به دعوت موسوي وكروبي - نظير روزقدس- سكوت اختيار كردند و اين در حالي است كه در 8 ساله هجمه علني به اسلام و انقلاب و حضرت امام در دولت اصلاحات، جريان مجمع روحانيون و اعضاي آن هيچ احساس نگراني و خطري نكردند.

نوشته کیهان با یک شرط به پایان می رسد آن جا که آمده اكنون هم اظهارات آقاي انصاري از دو حال خارج نيست يا از سر صدق است كه بايد از آن استقبال كرد مشروط بر اينكه انتقاد صريحي از دو نامزد ورشكسته جريان متبوع خود به خاطر رسوايي هاي به بار آورده در روزقدس و 13آبان كند.

مشکلات مردم ترکیه

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود نوشته اجلاس کميته دائمي همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري سازمان کنفرانس اسلامي در ترکيه در حالي برگزار شد که حضور رئيس جمهوري کشورمان در اين اجلاس در صدر مهم‌ترين اخبار جهان قرار گرفت. بسياري از ايرانيان در حالي که از حضور رئيس جمهور در ميان خود اظهار ناباوري مي‌کردند، خواستار ملاقات با وي شدند.

به نوشته روزنامه دولت: استقبال و درخواست ايرانيان براي ديدار با رئيس جمهور به حدي بود که رئيس جمهور نتوانست شام خود را صرف کند و تا ساعتي به مشکلات آنان رسيدگي مي‌کرد. نه تنها رئيس جمهور بلکه هيات همراه وي نيز با جديت به مشکلات مردم ترکيه رسيدگي مي‌کردند.

به اوباما کمک کردم

به نوشته ایران رییس دولت در آنکارا درباره روابط ایران و آمریکا و اقدامات دولت در این باره بدون اشاره به تازه ترین مخالفت آیت الله خامنه ای گفته از تغييرات واقعي استقبال مي‌کنيم. هر دستي صادقانه به سمت ما دراز شود ما از آن استقبال مي‌کنيم. اما تغييرات بايد در عمل اتفاق افتد.

محمود احمدی نژاد به نوشته روزنامه ایران ادعا کرده که من بعد از انتخاب اوباما به او پيام دادم و کمک کردم تا بتواند تغييراتي را انجام دهد. از شما سؤال مي‌کنم؛ آيا در اين مدت تغييري اتفاق افتاده است؟ آيا زندان گوانتانامو تعطيل شده است؟ آيا سياست اسرائيلي‌ها در قتل عام فلسطيني‌ها عوض شده است؟

توافق پنجاه درصدی

ابتکار نوشته دور جديد مذاکرات گازي ايران و ترکيه با سفر يک هيئت کارشناسي کشور ترکيه به تهران و با محوريت نهايي کردن قرارداد طرح توسعه فازهاي 22 تا 24 ميدان پارس جنوبي اواسط آذرماه آغاز مي شود.

به نوشته این روزنامه موضوع این گفتگو ها تعیین مدت زمان اجرا و ميزان سرمايه گذاري لازم براي توسعه فازهاي 22، 23 و 24 ميدان گازي پارس جنوبي است و با این توافقها قرار است 50 درصد گاز توليدي فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي از طريق يک خط لوله به طور مستقيم از مرز بازرگان به ترکيه صادر شود. بخشي براي مصارف داخلي و مازاد آن را براي تامين گاز مورد نياز خط لوله اروپا.

تائید و تکذیب

آفتاب یزد نوشته دو هفته پس از انتشار خبر توافق جديد گازي ايران و تركيه توسط تلويزيون دولتي آن كشور و ايجاد برخي ابهامات – كه بعضي از رسانه‌هاي داخلي، آن را نوعي امتيازدهي به تركيه دانستند– ديروز بار ديــگـر خـبـر مـنـتـشره توسط يك خبرگزاري اصولگرا در خصوص تحويل بخشي از گاز استخراجي توسط تركيه به پروژه ناباكو، صحت نگراني‌ها را به اثبات رساند. در اين قرارداد، بنا به گفته رجب طيب اردوغان – نخست وزير تـركـيـه آنكارا حق بازاريابي بيش از 50 درصد گاز استخراجي از ايران را خواهد داشت.

آفتاب یزد با تاکید بر این که ‌اين در حالي است كه تاكنون هيچ كشور صادر كننده گاز به تركيه چنين اجازه‌اي را نداده نوشته وزارت نفت خبر بازاريابي گاز ايران توسط تركيه را به طور كلي تكذيب كرد و در بیانیه خود نوشت 50 درصد گاز توليد شده در فاز‌هاي پارس جنوبي كه تركيه در آن سرمايه‌گذاري كرده است، براي مصارف داخلي آن كـشـور اخـتـصـاص مـي‌يـابـد.

این روزنامه در پایان تاکید کرده تـركيه همین حالا نتوانسته به قرارداد خود عمل كند تا جايي كه مجبور شده است بابت عدم دريافت گاز ايران مبلغ 700 ميليون دلار جريمه متحمل شود و اين نشان مي‌دهد كه مقدار گاز فعلی را هم كه دريافت مي‌كند نمي‌تواند به مصرف داخلي برساند، پس گاز اضافي را براي چه منظوري دريافت مي‌كند.

علیه جنبش سبز

کیهان در چندمین مقاله ای که علیه جنبش سبز و اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نوشته تاکید کرده که آشوب پس از انتخابات، براي فلج كردن جمهوري اسلامي تدارك شد. اما مثل تزريق يك ميكرب ضعيف شده (واكسيناسيون) عمل كرد و نظام جمهوري اسلامي تا سال ها از تهديدهاي مشابه بيمه شد. جمهوري اسلامي در آبان 88، همان جمهوري اسلامي ارديبهشت و خرداد نيست.

به ادعای نویسنده کیهان شبكه اصلي فتنه آن سوي مرزهاست. ملت ما دشمنان اصلي را كه چونان عنكبوت همواره مشغول دام چيدن و تار تنيدن هستند، گم نمي كنند. شبكه عنكبوت را مثلث جاسوسي استكبار (سيا، اينتليجنس سرويس و موساد) با بهره گيري از امكانات امپرياليسم رسانه اي ساخته اند تا به واسطه ماهواره و اينترنت، توري مجازي را پهن كنند كه ظاهرا بومي و داخلي است اما سر آن در خارج به دست همان مثلث است.

به نوشته کیهان دوم خرداد 67 جبهه وفاداران به انقلاب نتوانست بيش از 7ميليون نفر را بسيج كند. امروز اين جبهه بزرگ ركورد 5/42ميليون را به همت «سازمان راي» خود بر جاي گذاشته و اگر خطاها و بهانه دست اغيار دادن توسط نيروهاي خودي نبود به يقين اين سازمان موثرتر هم عمل مي كرد. قدر اين سازمان خودجوش و ملي نخبگان را بايد دانست. اين سازمان مردم نهاد، موج آفرين است و نبايد در راي و انتخابات كه امري ثانوي است متوقف بماند.

طرح آشتی با ملت

در حالی که عده ای از چهره های اصلی هر دو جناح سیاسی کشور از لزوم آشتی ملی سخن می گویند رسالت در سرمقاله خود نوشته به نظر مي رسد اگر زمينه اي براي بازگشت قهرکنندگان به آغوش نظام و ملت فراهم شده ، بايد اسم آن را «طرح آشتي با ملت »گذاشت نه طرح آشتي ملي! قهرکنندگان و کساني که از قانون عبور کرده اند باید به صراحت اعلام کنند که راي ملت و نتيجه انتخابات را به رسميت مي شناسند و آقاي احمدي نژاد را رئيس جمهور قانوني کشور مي دانند.

مرتضی نبوی مدیر رسالت در این مقاله شرایط دیگری هم برای طرح آشتی در نظر گرفته تا سرانجام نوشته افراد اين جريان اگر مي خواهند به عنوان جريان مخالف (اپوزيسيون) دولت فعاليت سياسي داشته باشند، خود را متعهد به رعايت چارچوبهاي قانوني بدانند و اپوزيسيون قانوني باشند طبعا يک جريان مخالف قانوني بايد از حق داشتن رسانه، برگزاري تجمعات و بيان ديدگاهها در چارچوب قانون برخوردار باشد.

نویسنده سرمقاله رسالت در مورد کساني که زندان هستند يا محکوم شده اند راه درخواست عفو را باز گذاشته و در مورد آن ها که در مراسم سر برمي کشند و شعارهاي ساختارشکنانه مي دهند و حتی دست به اغتشاش و آتش سوزي مي زنند نظر داده که نيروهاي امنيتي و انتظامي بايد از برخورد قهرآميز با آنها حتي الامکان خودداري کنند.

موج گرانی و علل آن

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود از برخاستن موج گرانی در کشور خبر داده و نوشته برخي آن را بي ارتباط با مسائل رواني لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها نمي‌دانند اما عده ای ديگر عواملي از جمله عرضه كم، شرايط فصلي و بازار را در اين زمينه دخيل مي‌دانند.

به نوشته این روزنامه دولتمردان عوامل گراني را به برخي دست‌ها، دلا‌لا‌ن و يا سودجويان ارتباط مي‌دهند؛ غافل از اينكه اگر اين موضوع نيز صحت داشته باشد باز هم به‌‌عدم نظارت كافي اتحاديه‌ها و مسئولان مرتبط برمي‌گردد. در‌همين‌‌حال كالاها در حال افزايش قيمت هستند و مردم نيز آن را لمس مي‌كنند و مسئولان همچنان در پي تكذيب آن و يا به نوعي پاك كردن صورت مسئله هستند.

دفاع از رحیم مشائی

ابتکار در سرمقاله خود به عنوان تنها نشریه ای که به حمایت از رحیم مشائی پرداخته نوشته آيا تنها يک درصد احتمال اقدام درست به احمدي نژاد را در حمايت از مشايي نبايد داد و براساس همان يک درصد سخنان رئيس جمهور در دفاع از مشايي را شنيد؟ آيا رئيس جمهور از افکار مشايي بي اطلاع بوده ويا او نظري متفاوت با مخالفين دارد؟ آيا افکار مشايي از اساس اشتباه است؟

این مقاله خواستار شده که رسانه ملي مناظره اي ميان مشايي و علي مطهري که ديدگاه او را ليبرالي خوانده ترتيب دهد تا مردم به صحت و سقم انديشه هاي طرفين پي ببرند؟ مگر انديشه را نبايد با انديشه پاسخ گفت؟ آيا مشايي نه به عنوان رئيس دفتر،مشاور و يا يک مقام ارشد حکومتي بلکه به عنوان يک شهروند، نمي تواند آزادانه مطالعات و نتيجه گيري هاي شخصي اش را در حوزه انسان شناسي، دين، فلسفه ابراز کند؟

عادل علییاری نویسنده مقاله ابتکار نظر داده که به نظر مي رسد مشايي، انديشه هاي متفاوت و ساختار شکنانه داشته و دارد که نمي خواهد بدون اقناع فکري از آنها دست بردارد. اقدامي که تاکنون از سوي انديشمندان دانشگاه و حوزه در يک فضاي مناسب علمي متاسفانه انجام نشده است. بايد اين حق را در بيان آزادنه انديشه های وی و مخالفانش، شنيدن نقد هاي علمي و رودرو و صد البته دفاع از آنان را به آنان داد.