بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 21 آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد به عنوان ارزيابي یک نماينده اصولگرا از نشست مشترك دولت و مجلس در تیتر اول خود نوشته "‌بي‌خاصيت و بسيار آشفته"، "احتمال ارجاع هدفمند کردن یارانه ها به رهبر انقلاب" عنوان اصلی ابتکار است، "نارضایتی نمایندگان از نشست مجلس و دولت" گزارش اول اعتماد و خراسان در صدر اخبار خود نوشته " نشست بهارستان به نقطه مشترک نرسید".

"ضرغامی صریح و بی پرده با خبرنگاران" عنوان اول جام جم است و "انتقاد وارد است" از همین گزارش تیتر اول حیات نو.

"هشدار رییس مجلس به عربستان درباره مشارکت در کشتار شیعیان یمن" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، "وزارت خارجه کشتار مسلمانان يمن را پيگيري کند" عنوان اصلی مردم سالاری است و "اتحاد ارتجاع عرب برای قتل عام شیعیان صعده" تیتر کیهان.

"مديريت مترو تهران به دولت برمي‌گردد" به نقل از رییس دولت تیتر روزنامه ایران است و"حباب قيمت بر فراز بازار سكه؟" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است.

گزيده مقالات

پرچمدار اقتصاد مسلمانان

کیهان در سرمقاله خود نوشته با برملا شدن ناكارايي سيستم اقتصادي نظام سرمايه داري و كاپيتاليستي، كشورهاي مسلمان بايد بدانند استفاده از الگوهاي عاريتي غربي در حوزه اقتصاد آنها را به سمت فنا سوق خواهد داد.

بر همین اساس نویسنده سرمقاله کیهان پیشنهاد کرده که ایران بار ديگر پرچمدار اقتصاد اسلامي در ميان كشورهاي مسلمان باشد تا همچنانكه افكار عمومي دنيا و ملت هاي آزاده و مستقل در يك خيزش عمومي شرايطي را بوجود آوردند كه امروز سردمداران اسرائیل هر روز به پاي ميز محاكمه نزديك تر مي شوند در حوزه اقتصاد نيز يك خروش و جوشش- در ميان مسلمانان دنيا- پديدار گردد تا انديشه هاي جاه طلبانه كه تنها بر اصالت سود و ماديت شكل گرفته به بايگاني تاريخ سپرده شود.

تعطیل حدود اسلامی

مهران فرجی در مقاله ای در حیات نو سخن رییس پلیس آگاهی را به نقد کشیده که گفته بود اجرای حدود اسلامی جلو رشد جرایم را می گیرد، و با اشاره به نظرات مراجع تقلید نوشته اگر در روزگار کنونى اجراى برخى مجازات به مشوه شدن سيماى دين بيانجامد، تعطيل آن واجب است، اما ديدگاهى در بخشى از مسئولان انتظامى و گاه قضايى حاکم است که بر اجراى احکام بدون توجه به تبعات اجتماعى و فرهنگى آن تاکيد دارد.

نویسنده این مقاله در جواب سردار نیروی انتظامی که گفته ما هرچه قدر هم در اجراى قوانين و اصول شرع خودمان عقب‌نشينى کنيم باز هم مورد تائيد مجامع بين‌المللى به ويژه غرب قرار نمى‌گيريم نوشته اما سردار بزرگوار! در اينکه اين احکام جزء احکام اسلام، البته احکام غيرثابت اسلام، هستند شکى نيست اما آيا در اجراى اين احکام به دو عنصر زمان و مکان که ارتباط مستقيمى با مصالح عمومى و چهره نورانى دين دارد توجه شده است؟

سخنگوی دولت یا مردم

فاضل میبدی در مقاله ای در حیات نو نوشته تحليل سياسى به معناى نفرين و ناسزا گفتن به دنيا نيست. معتقدم نبايد در خطبه‌هاى نماز جمعه تنفر خود را از هر چيزى نشان دهيم و همه را توطئه‌گر بناميم. به طور کلى معتقدم خطيب جمعه بايد قبل از اينکه سخنگوى دولت و حاکميت باشد سخنگوى اسلام و انعکاس دهنده دردهاى مردم باشد.

نویسنده روحانی و عضو حوزه علمیه تاکید کرده وقتى مرحوم طالقانى خطبه‌هاى نماز جمعه را ايراد مى‌کرد، ميليون‌ها نفر در خطبه‌هاى وى حضور پيدا مى‌کردند ولى درحال حاضر برخى از خطبه‌هايى که ايراد مى‌شود فاصله زيادى با خطبه‌هاى مرحوم طالقانى دارد.

لغت نامه جدید دولت

آفتاب یزد در سرمقاله خود به طعنه به دولتمردان پیشنهاد کرد لغت نامه تازه ای بنویسند و برخی لغات را مطابق میل خود معنا کنند که در خواننده و شنوندگان باعث گمراهی نشود چنان که هر كس با خواندن اين لغت نامه به درك دقيقي از كلمات <عزت> و <احترام> برسد.

مجتبی واحدی در این مقاله توضیح داده که در چهار سال اخير، رئيس دولت و حاميان او بارها اعلام كرده‌اند كه در دوره مسئوليت آنها، بر عزت ايرانيان در سراسر دنيا افزوده شده و اين در حالي است كه رسانه‌هاي رسمي كشور در همين مدت، خبرهاي متعددي در خصوص بي‌حرمتي به زائران ايراني در مرز عراق، در عربستان، رفتار پليس امارات، سخت‌گيري‌هاي غير متعارف كشورهاي گوناگون براي اعطاي ويزا به ايرانيان و حتي رفتار غير دوستانه كشورهاي چين و روسيه در برابر درخواست ويزاي ورزشكاران ايـرانـي مـخابره نمودند.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد لغات "درصد"، "ميليارد"، "ميليون"، "سرمايه‌گذاري"، "تعامل" و "اجرا" از ديگر واژه‌هايي است كه تشريح آنها در لغت‌نامه جديد مي‌تواند به کار آید وقتی که مردم بارها از مسئولان دولتي شنيده اند كه 85 تا 90 درصد مصوبات سفرهاي استاني اجرا شده و دو روز قبل، مشاور رئيس جمهور خبر داد كه تمامي مصوبات اجرا شده است. اما نمايندگان مردم نسبت به اين آمارها با ديده ترديد نگاه می کنند.

به نقطه ای نرسید

به نوشته خراسان ادامه رایزنی های دولت و مجلس که این بار در بهارستان پی گیری شده بود به نقطه مشترکی نرسید. مصباحی مقدم از اصرار دولت بر تاسیس صندوق برای واریز منابع هدفمندکردن یارانه ها و پافشاری مجلس بر واریز این منابع به خزانه تاکید دارد. اظهارات لاریجانی در این نشست نیز مهر تاییدی بر این گفته مصباحی مقدم است که نشست دولت و مجلس به نقطه مشترک نرسید.

به نوشته این روزنامه این اظهارات به این معناست که مجلس از موضع خود در ماده ۱۳ که دولت بر تغییر آن اصرار دارد کوتاه نیامده است و راه حل مشکل را نیز صرفا جلسات مشترک و رایزنی دولت و مجلس نمی داند زیرا هر دو بر موضع خود اصرار دارند.

قیمت ها رو به افزایش

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در هفته‌هاي اخير قيمت برخي كالاها روندي فزاينده را تجربه كرده است و اظهارات برخي از مسوولان ارشد دولتي كه گفته‌اند قصد مقابله با افزايش قيمت‌ها را دارند، اين واقعيت را آشكارتر كرده است و نشانه‌هاي آشكاري از تشديد ركود تورمي در جامعه ديده مي‌شود.

این کارشناس اقتصادی سپس از دولت پرسیده آيا زمان مناسبي براي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها انتخاب شده و خود پاسخ داده باید شهروندان را متقاعد كرد و اين كاري است كه حتي از اجراي خود طرح مهم‌تر به نظر مي‌رسد و نيازمند استفاده از همه امكانات مادي، تاريخي و كارشناسي جامعه ايراني است.

در انتهای مقاله دنیای اقتصاد آمده در حالي كه دولت به هر دليل با انتقادهاي شديد حتي از طرف اصولگرايان مواجه‌است و تقريبا كمتر كارشناسي وجود دارد كه با قاطعيت از هدف دولت حمايت كند، پرسش يادشده اهميت فوق‌العاده‌اي پيدا مي‌كند. ترس مردم را نبايد سهل و آسان گرفت و با پاسخ‌هاي كلي و كليشه‌اي جواب داد.

تجربه اروپای شرقی

علی سرزعیم با اشاره به سالگرد فروریختن دیوار برلین تجربه کشورهای کمونیستی را هنگام بازگشت به سرمایه داری یادآور شده و نوشته چند سالی از اجرای سیاست‌های اصلاح ساختار در کشورهای بلوک شرق نگذشته بود که نارضایتی‌ها از مشکلات گذار اقتصادی گسترش یافت، تا جایی که احزاب کمونیست به شکل دموکراتیک برنده انتخابات مي‌شدند و وعده اکثر آنها توقف ‌اين سیاست‌ها بود.

این کارشناس اقتصادی پیش بینی کرده پس از شروع اجرای ‌اين سیاست، مشکلاتی مانند بالا رفتن تورم و تضعیف صنایع انرژی بر شروع شود و ‌اين مشکلات آرام آرام مي‌تواند پتانسیلی را‌ ايجاد کند تا سیاست مداران از آنها بهره‌برداری کرده و به‌اين ترتیب بتوانند روی کار آمده و اجرای آن را متوقف كنند.

نویسنده مقاله دنیای اقتصاد با اشاره به انتخابات مجلس که دو سال دیگر برپا می شود حدس زده همین مجلس یا مجلس بعد بخواهد با متوقف کردن فرآیند ضروری هدفمند کردن یارانه‌ها، محبوبیت‌های سیاسی موقتی کسب کند. در‌ اين صورت کل‌ اين فرآیند مختل خواهد شد. بنابراين پس‌از تعيين زمان صحيح اين كار، سرعت اجرای ‌اين سیاست با واقعیت‌های سیاسی را نیز باید مد نظر قرار داد.

آینده خلیج فارس

حسین عبدالهیان در مقاله ای در خبر به بررسی روابط ایران و قطر و آینده خلیج فارس پرداخته و نوشته در منطقه خلیج فارس انرژی، اقتصاد و امنیت سه مقوله به هم پیوسته‌اند. به همین دلیل امنیت انرژی به مثابه بخش عمده‌ای از مفهوم بنیادین امنیت اقتصادی قابل درک است. در این راستا کمک به تقویت روند اعتماد‌سازی متقابل، زمینه‌ساز همکاری‌های پایدار منطقه‌ای خواهد بود.

سفیر سابق ایران در بحرین در پاسخ این سئوال که چگونه می‌توان به ثبات، شکوفایی و یا امنیت در این منطقه دست یافت؟ نوشته اکنون زمان مراودات بیشتر و تأسیس نهادها و قراردادهای جدید در منطقه فرا‌رسیده است. منطقه نیازمند ایجاد یک چارچوب جمعی منطقه‌ای است .

در انتهای مقاله روزنامه خبر آمده منطقه باید به آینده بدون نفت نیز بیندیشد و برای آینده‌ای که نسل‌های آتی از فرصتهای اقتصادی متنوعی برخوردارند برنامه‌ریزی کند لذا دستیابی به انرژی صلح‌‌آمیز هسته‌ای نیاز ضروری عصر کنونی می‌باشد.