صد روز پس از تحلیف؛ تحول در طیف حامیان احمدی‌نژاد

از روز چهارشنبه چهاردهم مرداد که محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور دولت دهم ایران سوگند یاد کرد تا کنون صد روز گذشته که اهمیت حوادث رخ داده در طی این مدت از حوادثی که پس از برگزاری انتخابات تا زمان تحلیف رخ داد، کمتر نبوده است.

در طی این مدت از جمله آیت الله خامنه ای به رخ دادن "جنایت" در بازداشتگاه کهریزک اذعان کرد، با وجود هشدار سپاه پاسداران راهپیمایی آخرین جمعه ماه رمضان (روز قدس) با حضور گسترده معترضان به نتیجه انتخابات برگزار شد، سخنرانی محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با واکنش سرد سیاستمداران جهان مواجه شد و برخورد بسیار تند نیروهای انتظامی با معترضان به نتیجه انتخابات در سالروز اشغال سفارت آمریکا از سوی دانسجویان خط امام (سیزدهم آبان) تحلیل ها درباره سی سال قطع رابطه دیپلماتیک میان ایران و آمریکا را تحت الشعاع قرار داد.

مجموعه گزارش هایی که تحت عنوان "صد روز پس از تحلیف" منتشر می شود، نگاهی به این حوادث و تبعات آن برای راه دولت محمود احمدی نژاد در آینده دارد.

تحول در طیف حامیان احمدی نژاد در صد روز پس از تحلیف

در روز ۱۴ مرداد ۱۳۸۸در حالی که معترضان شوک زده از نتیجه اعلام شده انتخابات هنوز در خیابان های اطراف بهارستان بودند، محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهوری ایران در برابر مجلس حاضر شد.

در آن روز این تصور هنوز وجود داشت که ممکن است با مرور زمان از شدت اعتراضات کاسته شود و آقای احمدی نژاد و متحدان و حامیانش بتوانند بر اوضاع مسلط شوند، اما شرایط به گونه ای دیگر رخ نمود.

به نظر می رسد در صد روز گذشته آقای احمدی نژاد نه تنها توفیقی در کاستن از اعتراضات نداشته است، بلکه حتی حامیان سیاسی خود را هم دچار دو دستگی کرده است.

تحول در طیف حامیان احمدی نژاد در صد روز پس از تحلیف

صد روز با احمدی نژاد در دولت دهم

محمود احمدی نژاد در صد روز نخست ریاستش بر دولت دهم گرفتار آزمونی بزرگ بود: او می بایست دوست و دشمن را قانع می کرد که زیر فشارهای پس از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد تضعیف نشده است.

از به چالش کشیدن علمای محافظه کار بر سر انتخاب وزیر زن و پیشنهاد نشستن با رییس جمهوری آمریکا پشت یک میز گرفته تا تهدید مجلس به پس گرفتن لایحه هدفمند سازی یارانه ها، او مدام به دنبال تقویت اعتماد به نفس دولتی بود که مخالفانش مشروعیت آن را بی وقفه به زیر سوال برده اند...

صد روز با احمدی نژاد در دولت دهم

التهاب و اعتراض های خیابانی

شرکت در مراسمی چون نماز جمعه، روز قدس و سیزده آبان با سر دادن شعارهایی علیه دولت دهم، اعتراضات دانشجویی در جلسات سخنرانی حامیان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، با خواندن سرود و سردادن شعار، الله اکبر گفتن بر پشت بام ها، شعار نویسی بر دیوارها و روی اسکناس ها، تجمعات اعتراضی مقابل سفارت های ایران در کشورهای مختلف، استفاده از اینترنت و رسانه های مجازی برای اطلاع رسانی همه از اقداماتی است که مخالفان دولت دهم در صد روز گذشته و بعد از اعلام نتایج انتخابات برای بیان اعتراضاتشان از آنها استفاده کرده اند.

این اقدامات چه چیزی را نشان می دهد؟

التهاب و اعتراض های خیابانی

بحث مشروعیت و مقبولیت دولت

دولت دهم ایران پس از انقلاب چالش های مختلفی را پیش روی خود داشته است؛ چالش هایی که در نوع خود متفاوت و در تاریخ 30 ساله بعد از پیروزی انقلاب، بی سابقه بوده اند.

تا قبل از دولت دهم، هیچ یک از افرادی که ریاست دولت در ایران را بر عهده داشته اند، در همان ابتدای فعالیت با اعتراض عمومی و مخالفت در داخل ایران رو به رو نشده بودند. اما فقط چند ساعت بعد از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، بحث مشروعیت و مقبولیت دولت جدید مطرح شد...

بحث مشروعیت و مقبولیت دولت

حمید دباشی: دولت دهم با این وضع نمی تواند کارآمد باشد

حمید دباشی استاد دانشگاه کلمبیا و رئیس دانشکده مطالعات خاورمیانه در این دانشگاه که دکترای خود را در رشته‌ جامعه شناسی فرهنگ و اسلام‌شناسی‌ از دانشگاه پنسیلوانیا گرفته و مطالعات خود را در همین زمینه ادامه داده است، درباره کارآمدی دولت ها و عوامل و موانع آن دیدگاهی روشن دارد.

او با استناد به مفهوم "کارآمدی دولت" به بررسی شرایط دولت آقای احمدی نژاد پرداخته است.

'دولت دهم با این وضعیت نمی تواند کارآمد باشد'