بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۳ آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد توصیه آیت الله صافی را به مجلس با عنوان "مستقل باشید تا با مجلس زمان شاه مقایسه نشوید" در صدر اخبار خود آورده است، حیات نو از "ابراز نگرانی مراجع و توصیه های آنان برای اداره کشور" خبر داده و خراسان در عنوان اصلی خود نوشته "اعلام مواضع چهار مرجع تقلید درباره وحدت."

"مترو; سیاست مداران مشغول کارند" تیتر اول ابتکار است و تهران امروز با عنوان "غائله مترو" به همین موضوع پرداخته است.

"آغاز سفرهای آسیائی اوباما" عنوان اصلی ابرار است، "آمریكا رسما وارد جنگ علیه شیعیان یمن شد" تیتر اول روزنامهجمهوری اسلامی است، تمدید تحریم ایران" در صدر گزارش های فرهیختگان نشسته، کیهان از قول جورج بوش رییس جمهور سابق آمریکا نوشته "اصلاح طلبان در ایران خط مقدم جبهه آمریکا هستند" و خراسان گلایه رییس ستاد نیروهای مسلح را منعکس کرده "چرا موشک های دفاعی اس 300 ارسال نمی شود؟"

"تزریق 5 میلیون سكه به بازار" گزارش اصلی دنیای اقتصاد را به خود اختصاص داده است.

گزیده مقالات

ایران و آمریکا

کیهان در گزارشی نوشته رئیس جمهور آمریكا با وجود لفاظی های فراوان مبنی بر اینكه تاریخ 30ساله روابط میان ایران و آمریكا را باید به تاریخ سپرد و دوره جدیدی شروع كرد، بار دیگر ماهیت استكباری دولت خود را نشان داد و تمدید تحریم های وضع شده 30سال پیش علیه جمهوری اسلامی ایران را امضا كرد.

این روزنامه ضمن اشاره به مخالفت های مختلف دولت آمریکا با دولت ایران نوشته در چالش هسته ای نیز دولت آمریكا درصدد است همان بیراهه طی شده از سوی دولت بوش را ادامه دهد با این تفاوت كه ایران به جای تعلیق فعالیت های اتمی خود، 7 هزار سانتریفیوژ را به طور كامل در امر غنی سازی به كار گرفته و 1500كیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید كرده است. اكنون آمریكایی ها برای چگونگی شعبده بازی و سرقت این اورانیوم ها نقشه می كشند.

ادعای کیهان در زمانی منعکس می شود که همان روزنامه نظرات دکتر فیروزآبادی رییس ستاد نیروهای مسلح را چاپ کرده که گفته استباتبادل اروانیوم ذخیره سوخت نیروگاهی آسیب نمی بیند و خللی در امر ادامه غنی سازی وارد نمی شود.

کلاف سر در گم

فرهیختگان در گزارش اصلی خود نوشته روابط ایران و آمریكا دیگر به یك كلاف سردرگم تبدیل شده است. كلافی كه البته هر یك از دو كشور یك سر آن را در دست دارند اما مدت ٣٠ سال است كه هرگز به یكدیگر نمی‌رسند. هر زمان كه ایران برای برقراری روابطی هرچند محدود با آمریكا آماده بوده است این آمریكا بوده كه تمایلی به برقراری رابطه نداشته و مسیر تهدید و ارعاب و تحریم را پیموده و هر زمان كه آمریكا آمادگی خود را برای برقراری رابطه با ایران اعلام كرده است، طرف ایرانی به دلایل مختلف آمادگی این كار را نداشته است.

این روزنامه با نقل گفته دولتمردان آمریکائی، این سخن وزیر خارجه ایران را آورده: این اقدامات می‌تواند فضای جدیدی را نسبت به مسائلی كه در مناطق مختلف و منطقه وجود دارد، به‌وجود آورد. اما در عین حال تمدید تحریم ایران خود نکته تازه ای است.

لبنان

کیهان در سرمقاله خود از تشکیل دولت جدید لبنان ابراز خشنودی کرده و آن را نشانه تقویت حزب الله در آن کشور دانسته و نوشته سفر دیروز سعد حریری به عربستان كه اولین سفر او به این كشور پس از تشكیل كابینه جدید بود از دو زاویه قابل بررسی است. حریری با این سفر سعی كرد سهم عربستان را در توافق كنونی، بالا نشان دهد. وی می خواهد بر درد عمیق پادشاهسعودی مرهمی دیپلماتیك و تبلیغاتی بگذارد.

به نوشته کیهان توافق جدید در لبنان، اسرائیل را در موقعیت و موضع دشواری قرار می دهد چرا كه از یك سو از اقتدار دو گروه وابسته به تل آویو- كتائب و قوات كه همان فالانژهای دهه 1360 هستند- اثر چندانی باقی نمانده و از سوی دیگر دروزها، مارونی ها و شیعیان به متحدان حزب الله تبدیل شده اند و این یعنی اینكه دولت،مجلس و كشور لبنان تا حد زیادی در اختیار مقاومت قرار گرفته است و از این رو اسرائیل می گوید در جنگ آینده همه لبنان را آماج حملات نظامی قرار می دهم.

فاجعه یمن

روزنامه جمهوری اسلامی برای دومین روز سرمقاله خود را به موضع یمن اختصاص داده و ضمن متهم کردن آمریکا و کشورهای اروپائی به کوشش برای کشتار شیعیان آن کشور نوشته متولیان سیاست خارجی ایران هر چند در محكومیت فاجعه یمن سخنانی به زبان آورده و هشدارهائی داده اند اما انتظاری كه از این نظام و این كشور به عنوان پایگاه نهضت جهانی اسلام می رود بسیار فراتر از اینست .

به نوشته این روزنامه متاسفانه وزارت امور خارجه به جای آنكه فعال باشد منفعل است در حالی که باید ورود آمریكا به جنگ یمن را یك واقعه مهم و یك دخالت آشكار و خطرآفرین برای جهان اسلام تلقی کرد و با تلاش شبانه روزی زمینه مقابله جهان اسلام با این عمل تا دیر نشده فراهم کرد.

مترو را می خواهد

رسول رضائی در سرمقاله تهران امروز با اشاره به برنامه تلویزیونی رییس دولت نشان داده که وی برای دفاع از برنامه دولت و کاستی ها دلایل مختلفی نشان داد در بخشی از آن مسائل خارجی را مقصر دید و در قسمتی مجلس را مقصر معرفی کرد تا سرانجام دلایل متضادی درباره مشکلات شهر تهران و پرداخت نکردن بودجه کافی بیان کرد.

به نوشته این مقاله سپس احمدی نژاد سخنی بر زبان می‌آورد که به نظر می‌رسد بیش از هر دلیل دیگری گویای انگیزه واقعی دولت در عدم پرداخت بودجه کافی به متروی تهران است. او گفت مدیریت مترو را به دولت باز می‌گردانیم. بیان این جمله از سوی احمدی‌نژاد غیر منتظره بود. چرا که اگر دولت مترو را می‌خواست می‌توانست همان چهار سال پیش و قبل از اینکه به تدریج به کاهش تخصیص بودجه به سیستم حمل و نقل شهری تهران اقدام کرد، این خواسته را مطرح می‌کرد نه حالا که آن را با مشکلاتی مواجه کرده است.

دولت و مترو

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته دولت جهت حل و فصل مشکلات حمل و نقل شهری، نه تنها سر همراهی با شرکت مترو را ندارد بلکه سیاستی را در قبال این شرکت و مساله حمل و نقل ریلی تهران در پیش گرفته است که گویی هدف غایی آن نشاندن مدیریت شرکت مترو در خاک ناتوانی و ناکارآمدی و سپس فتح مترو توسط دولت است.

به نوشته این روزنامه تقدیرهای احمدی نژاد از محسن هاشمی، مدیر عامل شرکت مترو، در دوران شهرداری اش نشان می دهد که مشکل اصلی در قصه مترو، ناکارآمدی و عدم کفایت وی نیست. اما می توان گفت در آن زمان هنوز تقابل احمدی نژاد - هاشمی رفسنجانی شکل نگرفته بود. اما الان قالیباف شهردار تهران است و تقابل هاشمی-احمدی نژاد نیز در نقطه اوج خود قرار دارد. هم از این رو رویکردی که "احمدی نژاد رئیس جمهور" نسبت به مترو تهران در پیش گرفته است اساسا متفاوت از رویکردی است که "احمدی نژاد شهردار" در قبال مترو تهران اتخاذ کرده بود.

مترو میدان رقابت سیاسی

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته درزیر زمین تهران این تنها کارگزان مترو و تونل های شهری نیستند که مشغول کارند، بلکه سیاست مداران و مدیران اجرایی کشوری وشهری نیز درحال تلاش هستند تا بتوانند پروژه هایی که خود در این لایه زیرین شهر تهران (و البته لایه رویی سیاست کشور)دنبال می کنند به سرانجامی خوش برسانند.

به نوشته این روزنامه پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری و انتخاب محمدباقر قالیباف - که رقیب احمدی نژاد در انتخابات و هم اردوگاه اصولگرایان بود- به سمت شهردار تهران و بروز اختلاف نظر بر سر ادامه یا توقف "منوریل" که محمود احمدی نژاد در زمان حضور خود درشهرداری تهران و حتی پس از آن بر اجرای آن اصرار داشت و مدیریت جدید تهران،اعتقادی به ادامه این پروژه نیمه کاره نداشت، پروژه های شهری و عمرانی تهران به میدانی برای ابراز نظرات سیاسی دو طرف تبدیل شد.

روش های استبدادی

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد درباره لزوم سپردن مترو به دست دولت به اظهارنظرهای پیشین وی در مقام شهردار تهران اشاره کرده و از جمله پرسیده آیا احمدی‌نژاد كه هم‌اكنون ریاست دولت را برعهده دارد توقع 6 سال قبل خود را از دولت – انتقال نمایشگاه– انجام داده كه اكنون، می‌خواهد به جای شهردار تهران بنشیند و برای مترو تصمیم بگیرد؟ آیا دولت احمدی نژاد، احكام قانونی مصوب مجلس در خصوص تخصیص اعتبارات مترو را به درستی انجام داده كه امروز بدون توجه به حوزه اختیارات دولت و شهرداری، می‌خواهد برخلاف نظر شهرداری و شورای شهر، پروژه قطار هوایی را برتهران تحمیل كند؟

سردبیر این روزنامه پرسیده آیا احمدی نژاد تاكنون، به خاطر كوتاهی‌ها در تامین حمل ونقل ایمن هوایی و زمینی برای مردم – كه وظیفه مستقیم دولت می‌باشد– گوش زیر دستان خود را پیچانده است كه اكنون می‌خواهد به جای شهردار تهران بنشیند واقدامات اجرایی مرتبط با حمل ونقل درون شهری را شخصا مدیریت كند؟‌

آفتاب یزد تاکید کرده مهمتر، زنگ خطری است كه برخی رفتارهای احمدی نژاد به صدا درآورده است. او مصوبه مجلس را به شرطی قابل اجرا می‌داند كه دقیقا مطابق خواسته حلقه مشاوران رئیس دولت باشد و اختیارات بزرگترین نهاد مردمی – شورای شهر – را نادیده می‌گیرد. آیا او به این مسئله اندیشیده است كه پایان راهی كه او آغاز كرده به كجا ختم می شود؟ آیا این ‌گام نهادن در راهی نیست كه در آینده‌ای دور یا نزدیك، روش‌های استبدادی را نهادینه می‌كند؟

توفان درو کردن

خسروشاهین در حیات نو با اشاره به انتقادهای رییس مجلس از صدا و سیما نوشته بهتر است کسى به آقاى رئیس مجلس یادآور شود که خود روزگارى با این رسانه ملى چه کرد و امروز چه شده که انتظار دیگرى از صدا و سیما دارد؟ اگر آقاى لاریجانى یادشان رفته لااقل ما فراموش نمى‌کنیم آن دورانى که صدا و سیما تحت لواى ریاست ایشان چگونه نهادهاى قانونى کشور را مورد محبت و التفات خود قرار مى‌داد.

نویسنده حیات نو یادآوری کرده که در زمان قتل‌هاى زنجیره‌اى علی لاریجانی که رییس سازمان صدا و سیما بود با پخش برنامه چراغ، این رسانه را به زمینه‌اى تبدیل کرد تاتوپخانه اتهام‌پراکنى علیه اصلاح‌طلبان روشن شود. حال شایسته آقاى لاریجانى نیست که از عملکرد صدا و سیما دل‌چرکین شود چرا که خود کرده را تدبیر نیست. فراموش نکنیم آنها که باد مى‌کارند روزى روزگارى توفان درو مى‌کنند.

انتقاد از اوضاع

حیات نو در مقاله ای به سخنان اخیر آیت الله شاهرودى و لحن انتقادى وی از روند مدیریت کشور و حوادث پس از انتخابات اشاره کرده و نوشته این سخنان دو پیام دارد یکی آن که اکثر مسئولان و چهره‌هاى برجسته فکرى و علمى کشور، از آنچه در کشور رخ مى‌نماید به شدت نگرانند و دیگر آنکه چرا هیچ اهرم میانجى براى خروج از بحران کنونى تلاش نمى‌کند و تداوم سیاست اتلاف زمانمرهمى بر زخم‌هاى برجامانده نمى‌گذارد.

نویسنده حیات نو با اشاره به این که آیت الله شاهرودی معتقد به همزیستى و توافق جریان‌هاى سیاسى در حاکمیت است پرسیده چرا مسئولانى که هرکدام از آنان نسبت به وضعیت موجود مسئول و به طریق اولى باید پاسخگو باشند، از کارآمدى لازم براى راه حل مناسب برخوردار نیستند. ناگفته پیداست که وظایف و تعهداتى که بر دوش صاحب‌منصبان نهاده شده، آنان را ملزم مى‌سازد که از حقوق شهروندان دفاع کنند.

محدودیت اطلاع رسانی

مردم سالاری در سرمقاله خود به وظیفه اطلاع رسانی رسانه ها و محدودیت های حاکم بر آناشاره کرده و نوشته محدودیت های فراوان اجازه ایفای نقش اصلی را به مطبوعات نمی دهد و سوالات فراوان فراروی جامعه بی پاسخ می ماند یا پاسخ تفاهمی دریافت نمی کند، اعتماد آسیب می بیند، رسانه های خیرخواه، همراه و منتقد هم در حوزه اعتماد سازی آسیب می بینند در چنین شرایطی مردم به مطبوعات روی نمی آورند و وقتی مطبوعات برای جلب نظر مردم به مسوولیت اجتماعی و نقش آفرینی ذاتی همت می کنند با مشکلا تی مواجه می شوند.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری خطاب به معاون تازه وزارت ارشاد نوشته عوامل محدود کننده حرکت را از سر راه مطبوعات بردارید ، کارکرد اطلاع رسانی و اطلاع یابی و توجه به نیاز مخاطب و انتظار مخاطب از مطبوعات را به رسمیت بشناسید، مطبوعات تیراژ میلیونی خود را پیدا خواهند کرد. وظیفه مطبوعات اعتماد سازی نسبت به حاکمیت نیست وظیفه مطبوعات تفاهم با مخاطب و تلاش در ایجاد تفاهم مردم است.