پلیس: تصاویر پخش شده از ۱۳ آبان مربوط به آن روز نیست

ماموران دولتی
Image caption ماموران امنیتی به برخورد خشونت آمیز با معترضان متهم شده اند

سرتیپ علیرضا علیپور رئیس پلیس امنیت تهران برخوردهای پلیس در روز 13 آبان را قانونی خوانده و گفته است تصاویر پخش شده از این روز در رسانه های خارجی کذب محض است.

آقای علیپور با اشاره به برخوردهای پلیس با تظاهر کنندگان در روز 13 آبان گفته است: "گزارشی از تخلف پلیس در روز 13 آبان نداشته ایم."

همزمان با برگزاری مراسم دولتی روز 13 آبان، که با حضور تعدادی از مقامات و دانش آموزان مدارس در برابر سفارت سابق آمریکا درتهران برگزار شد، مخالفان دولت هم در نقاط مختلف شهر تهران و همچنین شمار دیگری از شهرهای ایران دست به تظاهرات زدند.

خبر این تظاهرات در رسانه های رسمی جمهوری اسلامی انعکاس چندانی نداشت و خبرنگاران خارجی هم که مجوز پوشش خبری مراسم 13 آبان را داشتند ظاهرا اجازه نیافتند از تظاهرات مردم در نقاط دیگر شهر تهران دیدن کنند.

با اینهمه، گزارش های خبری و تصویری متعددی که توسط شهروندان از این گردهمایی ها، شعارهای مردم و برخورد نیروهای دولتی، به خصوص با زنان، تهیه شده بود از طریق سایت های اینترنتی در دسترس قرار گرفت و به طور گسترده از شبکه های خبری جهان پخش شد.

فیلم های ویدیوئی صحنه هایی از برخورد خشونت آمیز پلیس با مخالفان دولت و بازداشت تظاهرکنندگان را نشان می داد.

Image caption آقای علیپور می گوید که تصاویری که از رسانه های خارجی پخش شده مربوط به 13 آّبان نیست

اما رئیس پلیس امنیت تهران در پاسخ به خبرنگاری که در باره تصاویر پخش شده از روز 13 آبان سئوال کرد، گفت:"مطمئن نباشید که این تصاویر مربوط به 13 آبان باشد."

به گفته آقای علیپور، "پلیس وابسته به این جناح و آن جناح نیست و برخوردهای صورت گرفته در روز 13 آبان کاملا قانونی بوده است."

بنابر گزارش پلیس در مجموع 109 نفر از تظاهر کنندگان روز 13 آبان دستگیر شده بودند که اکثر آنها آزاد شده اما هنوز تعدادی از آنها همچنان زندانی هستند.

در روز 13 آبان مخالفان بار دیگر با تجمع در نقاط مختلف تهران شعارهای ضدحکومتی سر دادند که با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شد.

ریشه این اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد برمی گردد که در آن اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد با تردید گسترده در میان رای دهندگان روبرو شد و به یکی از بحران های سیاسی در تاریخ جمهوری اسلامی دامن زد.

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست