بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 25 آبان

تیترهای اول

"تهدید ایران توسط اوباما پس از دیدار با مدودف" تیتر اول افتاب یزد است، روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود از "بیانیه 250 نماینده مجلس در محکومیت کشتار شیعیان یمن" نوشته، رسالت خبر داده که "آمریکا در سرکوبی شیعیان یمن همکار سعودی هاست" و کیهان در صدر گزارش های خبری خود نوشته "نسل کشی در یمن، ماموریت تازه آل سعود".

"انتقادهای بی اثر مخالفان" تیتر اصلی اعتماد است، خراسان خبر داده که "کابینه دهم پس از سه ماه تکمیل شد"، "تنش در پارلمان" عنوان فرهیختگان است، "جهت‌گیری برای انقلاب اجتماعی و اقتصادی" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اول روزنامه ایران است و تهران امروز برای همین گزارش تیتر" حامیان خشمگین دولت در برابر رییس مجلس" را برگزیده است.

حیات نو از "انتقاد لاریجانی از دولتی شدن فرهنگستان ها" خبر داده، جام جم به نقل از رییس قوه قضاییه از "برخورد قاطع با متجاوزین به ناموس مردم" نوشته و مردم سالاری با عنوان "یک شرکت با دو رییس" از آشفتگی در انتخاب یک مدیر دولتی گزارش داده است.

" تحلیل دولت از بازار مسکن" گزارشی است که دنیای اقتصاد در صدر خبرهای خود آورده است.

گزیده مقالات

جنگ در یمن

کیهان در سرمقاله خود از گزارشی از تمایل فراوان دینی مردم یمن به ایران خبر داده و نوشته هر چند حكومت عربستان در سال های اخیر با اختصاص بودجه ویژه برای تأمین رفاه و مسكن اقشار كم درآمد، به منظور كاستن از فشار بر این اقشار اجتماعی تلاش كرده است، اما بررسی های میدانی نشان می دهد كه این اقدامات در جلب رضایت مردم موفقیت زیادی نداشته است.

مدیر کیهان در حالی که در ابتدای مقاله خود شیعیان یمن را بی دفاع و هدف بمباران های شیمیائی توصیف کرده اما در ادامه مقاله نوشته برخلاف ادعای رسانه های غربی و مطبوعات و شبكه های تلویزیونی آل سعود، در حمله هوایی و زمینی- و از دیروز محاصره دریایی- سعودی ها، مقاومت با صلابت ادامه دارد و تلفات سنگینی به نظامیان آل سعود وارد شده است.

حسین شریعتمداری در ضمن آن که مدعی شده حکومت سعودی به مخالفان دولت ایران هم کمک می رساند نوشته نشانه ناكامی در ارتش سعودی پیدا شده ، نتیجه حمله ارتش آن کشور به یمن سقوط خانواده سلطنتی سعودی خواهد بود.

با فرعون مصر؟

روزنامه جمهوری اسلامی با استناد به خبری درباره ملاقات وزیر خارجه ایران با یکی از مقامات مصری و دعوت از آن مقام برای سفر به تهران نوشته جای تعجب است كه دولت جمهوری اسلامی از یكطرف حمایت از مقاومت اسلامی در منطقه را در سرلوحه سیاست خارجی خود دارد و از طرف دیگر با دراز كردن دست دوستی به سوی قاهره موجب تضعیف جبهه مقاومت اسلامی در منطقه می شود و دشمنان مقاومت فلسطین را گستاخ و جری می نماید.

به نوشته این روزنامه از یاد نبرده ایم كه رئیس جمهور در یك اظهارنظر شتابزده مراتب آمادگی فوری جمهوری اسلامی ایران برای برقراری رابطه با رژیم قاهره ظرف چند ساعت را اعلام نمود و در عوض با رفتار متكبرانه و گستاخی سران رژیم قاهره مواجه شد كه نه تنها به این پیشنهاد اعتنائی نكردند بلكه حتی با تعیین پیش شرط هائی غیرقابل قبول سعی داشتند چنین وانمود سازند كه گویا در صحنه تنظیم مناسبات فیمابین این قاهره است كه "ابتكارعمل" را دردست دارد.

ترک ها چه می خواهند

رسول رضایی در سرمقاله تهران امروز نوشته افزایش رفت‌و‌آمد مقامات تركیه به ایران و متعاقب آن چراغ سبز مقامات آنكارا برای ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده ایرانی این سؤال اساسی را پیش آورده كه چه اتفاقی رخ داده كه تركیه به این سرعت و با اشتیاقی وصف ناپذیر در پی گسترش رابطه با كشورهایی چون ایران برآمده است، آن هم در شرایطی كه تا همین چندی پیش و قبل از ایجاد بحران جهانی اقتصاد، تركیه اساسا خود را بی‌نیاز از تعمیق روابط با ایران می‌دید و بیشتر به دنبال رسیدن به آرزوی دیرینه اما ناكامش یعنی پیوستن به اتحادیه اروپا بود.

تحلیگر این روزنامه احتمال داده که تغییر رفتار تركیه نه یك تغییر استراتژیك كه یك سیاست تاكتیكی برای جذب دلارهای نفتی است كه مقامات آنكارا احساس می‌كنند می‌توانند از ایران به دست آورند. در واقع مقامات ترك نه تنها به دلارهای نفتی ایران و احیانا برخی امتیازات گازی از ایران امیدوار شده‌اند كه حتی نیم‌خیزی هم به ذخائر اورانیوم غنی شده ایران برداشته‌اند.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده که با این استدلال كه تركیه یك كشور بی‌طرف، مسلمان و مورد وثوق طرف‌های پرونده هسته‌ای ایران است، لذا بهترین مكان برای نگهداری اورانیوم غنی شده ایران هم به حساب می‌آید، انکارا قصد دارد در ذخایر هسته ای هم نقش بازی کند. یعنی همان ذخائری كه ایران برای تولید آن چند قطعنامه تحریم را به جان خریده و در چند سال گذشته هزینه و نیروی زیادی را برای حفظ آن صرف كرده است.

تاخیر روس ها

مردم سالاری با اشاره به تازه ترین واکنش مقامات روسی درباره پرونده هسته ای ایران نوشته روس ها خواهان آن هستند که ایران اورانیوم خود را برای غنی سازی به روسیه بفرستند. این نوع رفتار روسیه چیز تازه ای نیست. اگر به ساخت نیروگاه بوشهر نگاه کنیم، روسیه به بهانه های مختلف تحویل این راکتورها به ایران را تا به امروز به تعویق انداخته است. در مورد سیستم اس 300 و بحث تحریم ها هم ، چنین امری صادق است.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که روسیه به دنبال گرفتن امتیازات هرچه بیشتر از ایران و کشورهای مقابل ایران است و در نتیجه به تعهدات خود تن نخواهد داد. مگر اینکه واقعا به این نتیجه برسد که آن امتیازاتی که گرفته است از یک طرف کافی هستند و از طرف دیگر فروش این سیستم به ایران به نفع منافع ملی روسیه خواهد بود.

چرا مخفی از مردم؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به اخباری که مقامات ترک درباره امتیازهای دریافتی از دولت ایران منتشر کرده اند و همین طور خبرهای تازه ای که از مسکو می رسد نتیجه گرفته مردم ایران شانس آورده اند که منابع اطلاع رسانی شان منحصر به خبرگزاری های دولتی و یا صدا و سیما نیست.

سردبیر این روزنامه در توضیح بیشتر نوشته تقصیری متوجه روس‌ها و سایر كسانی كه به منافع ایران، چشم طمع دوخته‌اند، نیست. بلكه اشكال از ‌خودی‌هاست كه چشم بر بعضی اظهارات و اقدامات گستاخانه و غیرقابل قبول روس‌ها، ترك‌ها، سران عرب و چینی‌ها بسته‌اند. 10 سال تاخیر روس ها در ساخت نیروگاه که بی عملی ما باعث شده به خود حق بدهند و در تحویل سیستم اس- 300 تاخیر كنند و باز هم منتظر چشم بستن مقامات ایرانی بر این خلف وعده باشد.

مجتبی واحدی در مقاله آفتاب یزد اضافه کرده بــه جای عصبانیت، اگر منافع بزرگ‌تری وجود دارد كه مردم و رسانه‌های ایران از آن بی خبرند، بهتر است به جای مخفی نگه‌داشتن اصل اخبار، پشت پرده‌ها و منافع درازمدت را با مردم در میان بگذارند.

تمامیت خواهی دولت

دكتر امیر دبیری‌مهردر مقاله اصلی تهران امروز با اشاره به تمایل دولت برای در دست گرفتن مترو نوشته براساس برنامه‌های توسعه كشور و سیاست‌های كلی نظام، باید دولت هر سال كوچك‌تر شود و حوزه‌های غیرحاكمیتی به مردم واگذار شود تا دولت چابك، چالاك و كارآمد شود.

به نوشته این مقاله تصمیم اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انتصاب روسای واحدهای دانشگاه، تصمیم بر الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كه با مخالفت رهبر مواجه شد، تغییر مكانیسم تعیین روسای فرهنگستان‌های علوم، هنر، پزشكی و ادبیات و در آخر تصمیم دولت برای در اختیار گرفتن مترو تهران شواهد و مصداق‌هایی برای رویكرد تمامیت‌خواه دولت است.

به نظر نویسنده سرمقاله تهران امروز این رویكرد با توجیه، تضعیف نشده و به كنار گذاشته نمی‌شود بلكه باید با ابزار راهگشای قانون با آن مواجه شد. هم مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم مجلس شورای اسلامی در این حوزه و در چارچوب قانون اساسی سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه كشور موظف هستند جلوی عطش پایان‌ناپذیر دولت در گسترش اختیارات وظایف خود را بگیرند.

وعده هائی به مشاوران املاک

فرید قدیری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته دو هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، خبر رسید گروه زیادی از مشاوران املاك سراسر كشور، در سالن همایش‌های وزارت كشور جمع شده‌اند تا از محمود احمدی‌نژاد حمایت كنند.آن روز احمدی‌نژاد هم، كلی از مشاوران املاك حمایت كرد و گفت: بعید می‌دانم در كل صنف مشاوران املاك یك نفر هم پیدا شود كه خواستار افزایش قیمت مسكن باشد، اما برخی با آدرس‌های غلط سعی می‌كنند این افراد را متهم به اثرگذاری در گرانی مسكن كنند.

نویسنده دنیای اقتصاد اضافه کرده در همان جلسه احمدی نژاد گفت: اگر همكاری صادقانه بنگاه‌های مسكن نبود، محال بود قیمت مسكن در ماه‌های اخیر 30 تا 40‌درصد كاهش یابد و برای اینكه به نوعی از زحمات مشاوران املاك تشكر كرده باشد گفت "اگر مسكن مهر را از همان روز اول به بنگاه‌های املاك داده بودند تا حالا 100 درجه بهتر از ما اجرا كرده بودند."

به نوشته این روزنامه امروز كه 5 ماه از انتخابات و آن مراسم می‌گذرد، گذر زمان واقعیت‌هایی را نشان می‌دهد:اول اینكه، قیمت مسكن در یك‌سال اخیر هرگز كاهش 30 تا 40‌درصدی را به خود ندیده دوم اینكه، وعده احمدی‌نژاد به مشاوران املاك برای واگذاری مسكن مهر در همان حد وعده باقی مانده سوم اینكه، اكنون معلوم شده بنگاه‌ها در نوسان قیمت مسكن تاثیرگذار هستند و نمی‌توان بازار مسكن را بدون دیدن این افراد، چه خوب و چه بد تحلیل كرد.

ورشکستگی کتابفروشان

حیات نو در گزارشی نوشته زمزمه ورشکستگى یکى از فعالان باسابقه کتاب به گوش مى‌رسد: حمایت نمى‌شویم، اتحادیه هم فقط حق عضویت مى‌گیرد وهیچ کارى نمى‌کند. تلویزیون هم که در روز صدها بار پفک و چیپس را تبلیغ مى‌کند و به تبلیغ کتاب اهمیت چندانى نمى‌دهد اگر هم بدهد خدمتى است براى دوستان!

بر اساس گزارش این روزنامه بازارکتاب به بیمار درحال مرگ مى‌ماند، کتاب فیلم نیست که پایش بنشینى و هر فکرى هم به سراغت بیاید. کتاب، فکر آزاد و خیال راحت مى‌خواهد که امروز کیمیاست. کارشناسان مى‌گویند، اکنون مردم از لحاظ اقتصادى در وضع خوبى نیستند، بنابراین روحشان هم بیمار است زیرا دائم در فکر مسایل اقتصادى و بحران‌هاى تورم، گرانى و بیکارى هستند.

در ادامه گزارش حیات نو آمده در خانه‌ها ویترین پر از چینى و کریستال را جلوى چشم مى‌گذارند، اما کتاب‌ها در اتاق خواب یا زیر تخت و انبارى پنهان مى‌شود. مردم براى کریستال و ظواهر بیش از کتاب و باطن اهمیت قایل هستند و دلیل اثبات این ادعا، ویترین‌هاى پر از کریستال اما خالى از کتاب خانه‌هاست و مسئولان هم دارند فرهنگسازى مى‌کنند.